Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BRICS Zirvesi: Çin ve Rusya’nın Afrika’daki Etkisi Nasıl Artıyor?

BRICS Zirvesi: Çin ve Rusya’nın Afrika’daki Etkisi Nasıl Artıyor?
  • kaydeden Andrew Harding
  • BBC Haberleri, Johannesburg

Afrika’nın en zengin kilometrekarelik bölgesi bu hafta gurur, rahatlama ve biraz endişe karışımı bir duyguyla büyük bir uluslararası zirveye ev sahipliği yapıyor.

Güney Afrika’nın dağılmakta olan Johannesburg’unun eteklerindeki şirin bankacılık bölgesi Sandton, iddialı ama şekilsiz bir ülkeler bloğu (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) olan BRICS’in son toplantısının gerçekleştiği yerdir. , dünya meselelerinde Batı’nın algılanan hakimiyetine meydan okuma arzusuyla birleşti. Onlarca ülke katılmak için sıraya giriyor.

BRICS ülkeleri konusunda Güney Afrika’da hissettiğimiz mevcut rahatlama dalgası, Başkan Vladimir Putin’in yakın zamanda zirveden ayrılma kararıyla açıklanabilir.

Eğer ısrar etseydi, Güney Afrika, Rusya liderini Ukrayna’da işlendiği iddia edilen savaş suçlarından dolayı tutuklama yönündeki uluslararası yükümlülüğünü yerine getirip getirmeyeceği konusundaki tutumunu nihayet netleştirmeliydi.

Tuhaf meydan okuma bir yana, Güney Afrikalı yetkililer artık ev sahibi olma rollerinden memnunlar; gururla gazetecilerin gelen kutularını BRICS kahvaltı toplantıları, ticaret fuarları, yerel tartışmalar ve benzeri hakkında bir e-posta seli ile dolduruyorlar.

Bu olağanüstü düzeydeki resmi coşku, bazı gözlemcilere göre, bu ülkenin Batı’dan yalnızca çok kutuplu bir dünyaya doğru değil, aynı zamanda daha az ölçüde de olsa kesin olarak Çin’e doğru sürüklenişinin boyutu ve hızının altını çizmeye hizmet ediyor. Rusya’nın yörüngesi.

Fotoğraf başlığı,

Rusya Devlet Başkanı Putin’in zirveye sanal olarak katılması bekleniyor

Geçtiğimiz günlerde BRICS dışişleri bakanlarının Cape Town’daki zirve öncesi toplantısında bir Rus gazeteci basın toplantısında yanıma geldi ve şöyle dedi: “Kendi insan hakları cennetinizi koruyabilirsiniz.” [in the West]. Dünyayı yeniden şekillendiriyoruz.”

Güney Afrika hükümeti tarafından düzenlenen bir dış politika çalıştayına katılan bir meslektaşım bana, Çin’in geleceğin olduğu ve Batı’nın düşüşte olduğu yönündeki yoğun fikir birliğinden bahsetti.

İşte tam bu noktada Güney Afrika kaygısı devreye giriyor.

Ülkenin zengin bir iş adamı olan cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, koronavirüsten sert bir şekilde etkilenen ve dünyadaki en yüksek işsizlik ve eşitsizlik seviyeleriyle boğuşan yerel ekonominin daha fazla yabancı yatırıma acilen ihtiyaç duyduğu gerçeğinin fazlasıyla farkında olacak. eğer artan krizden kaçmak istiyorsa. felaket.

Rusya kesinlikle cevap değil. Güney Afrika ile ticari ilişkisi neredeyse yok denecek kadar az.

Çin giderek daha önemli bir oyuncu haline geliyor ancak yine de Avrupa Birliği ve ABD ile yapılan uzun vadeli ticaret ve yatırımların gölgesinde kalıyor.

Peki Güney Afrika, derin ekonomik belirsizliğin olduğu bir dönemde Batı’nın zaten gergin olan kilit ilişkilerini neden tehlikeye atsın ki?

Cevap, en azından kısmen, ülkenin hasta ve kararsız iktidar partisinde yatıyor gibi görünüyor.

ANC, otuz yıl iktidarda kaldıktan sonra kendisini iç çatışmalardan, yolsuzluktan ve idari kaostan kurtarmaya çalışıyor.

Örneğin, Ukrayna’daki savaşla karşı karşıya kalan Güney Afrika hükümeti karışık tepkiler sundu: Önce işgali kınadı, ardından açıkça kınamayı reddetti, ardından NATO’yu suçladı, Putin’i övdü ve kendisini bir barış komisyoncusu olarak sundu. Rus deniz manevralarına ev sahipliği yapıyor, Washington’a pozisyonunu açıklamak için acele ediyor ve Kremlin’in konuşma noktalarını gelişigüzel tekrarlıyor.

Ayrıca ABD’nin iddia ettiği gibi Güney Afrika’nın geçen yıl Rusya’ya silah sağlayıp sağlamadığı konusunda da belirsizlik devam ediyor.

Ancak hükümetindeki ve partisindeki pek çok kişi rutin olarak bu duruşu baltalıyor ve sıklıkla apartheid’e karşı mücadele sırasında Moskova’nın desteğine duyulan nostaljiye ve Amerikan dış politikasına ilişkin daha genel şüpheciliğe işaret ediyor.

Spam, çatışmanın tüm taraflarını öfkelendirmeyi başardı ve yalnızca Güney Afrika’nın zayıf ve kararsız görünmesine neden oldu.

görüntü kaynağı, BRICS Bülteni/Getty Images

Fotoğraf başlığı,

Güney Afrika, Perşembe günü sona erecek olan BRICS zirvesine ev sahipliği yapma rolünün tadını çıkarıyor

Ancak bu haftaki BRICS zirvesi Kremlin’e daha stratejik ve etkili diplomasisini sergilemek için yararlı bir platform sağlayacak.

Nijer’deki darbe, kıtadaki son manşetlere hakim olmuş olabilir ve Wagner Grubu’nun haydutları ile Rus oportünistlerinin, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde zaten yaptıkları gibi, kaosu kendi çıkarları için kullanma olasılıkları da ön plana çıkmış olabilir. ).

Ancak en az bir o kadar da önemli olan, Moskova’nın, çok seyahat ettiği Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve akıllı medya mesajları aracılığıyla, onlarca yıldır kıtada neredeyse hiç varlık göstermedikten sonra kendisini Avrupa’ya güvenilir bir alternatif olarak sunması. sömürgecilik, Afrika’daki Batı etkisi.

Yoksullukla, iklim değişikliğinin etkisiyle, büyüyen genç nüfusla ve artan işsizlikle boğuşan ülkelerde, statükodan duyulan hayal kırıklığı birçok insanı yeni alternatiflere açık hale getirdi.

Bu da şu soruyu akla getiriyor: Batılı ülkeler Rusya’ya meydan okumak için ne yapıyor?

Elbette bu kıta hakkında genellemeler yapmak tehlikelidir; Afrika hükümetlerinin Soğuk Savaş’ın yeniden canlanmasında sadece birer piyon olduğunu ileri sürmek yanlış ve saldırgandır.

Peki BRICS’in Batı versiyonu nerede? Birleşik Krallık’ta bir ‘Afrika Bakanı’ var ama kimse yaklaşık bir yıldan fazla bir süre bu görevde kalma zahmetine girmedi.

Bu adil olmayabilir. Sonuçta Batılı ülkeler onlarca yıldır kıta çapında sağlık hizmetlerini, işletmeleri ve hükümetleri desteklemek için büyük miktarda enerji ve para ayırdı.

Ancak Batılı orduların -özellikle Fransız kuvvetleri ve Amerikan insansız hava araçlarının- Nijer ve Somali gibi yerlerdeki rolü güçlü tepkilere neden oldu.

Bu, BRICS’in alternatif vizyonunun neden bu kıtada ilgi kazandığını ve bloğun bu hafta Sandton’daki konferans salonlarında neden yüksek sesle ve kendinden emin bir şekilde savunmasını yapacağını açıklamaya yardımcı olabilir.

videoyu anlat,

Güney Afrika BRICS’ten ne elde etti?