Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Polonya’nın Varşova’daki bir büyükelçilik okulunu “ele geçirmesinin” ardından sert yanıt sözü verdi

Rusya, Polonya’nın Varşova’daki bir büyükelçilik okulunu “ele geçirmesinin” ardından sert yanıt sözü verdi

MOSKOVA (Reuters) – Rusya Cumartesi günü, Polonya’nın Varşova’daki büyükelçilik okulunu yasadışı olarak ele geçirdiğini söylediği bu olaya, Diplomatik İlişkilerle ilgili Viyana Sözleşmesi’nin alenen ihlali olarak nitelendirdiği şeye sert bir şekilde yanıt verme sözü verdi.

Polonya devlet haber kanalı TVP Info daha önce polisin Cumartesi sabahı Varşova’daki Kieleckiej Caddesi’ndeki Rus Büyükelçiliği Okulu’nun önünde göründüğünü bildirdi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olayla ilgili bir soruya Reuters’e büyükelçilik okulunun bulunduğu binanın Polonya devletine ait olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Polonyalı yetkililerin büyükelçilik okulunun arazisine el koymak amacıyla baskın düzenlediği belirtildi.

Bakanlık, “Polonyalı yetkililerin bu son düşmanca eylemini, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Sözleşmesi’nin açık bir ihlali ve Polonya’daki Rus diplomatik mülküne tecavüz olarak değerlendiriyoruz.”

Bildiride, “Varşova’nın devletler arasındaki medeni ilişkiler çerçevesinin ötesine geçen böylesine küstah bir adımı, Polonya makamları ve Polonya’nın Rusya’daki çıkarları için tepki ve sert sonuçlar doğurmayacaktır.”

Polonya dışişleri bakanlığı sözcüsü Lukasz Jasina, Reuters’e Rusya’nın protesto etme hakkı olduğunu ancak Polonya’nın yasalar çerçevesinde hareket ettiğini söyledi.

Mahkemeler tarafından da teyit edilen görüşümüz, bu mülklerin Polonya devletine ait olduğu ve Rusya tarafından yasadışı bir şekilde el konulduğu yönündedir” dedi.

Moskova’nın Polonya Büyükelçisi Sergey Andreev, daha önce Rus devlet haber ajanslarına büyükelçilik okulunun bulunduğu binanın diplomatik bir bina olduğunu ve Polonya makamlarının el koyma hakkının olmadığını söylemişti.

İki ülke arasındaki gergin ilişkiler, Ukrayna’daki savaş nedeniyle gerilmişti; Varşova, kendisini Kiev’in en sadık müttefiklerinden biri olarak sunuyor ve müttefiklerini kendisine ağır silahlar sağlamaya ikna etmede öncü bir rol oynuyor.

Rusya büyükelçisi Andreev, bu hafta başlarında Polonyalı savcıların Rus büyükelçiliği ve Rus ticaret misyonunun donmuş banka hesaplarından büyük meblağlarda para ele geçirdiğini söyledi.

READ  Rusya, ön saflarda yaşanan gerilemelerin ardından Ukraynalı sivil hedefleri bombalamayı genişletiyor

Mart 2022’de Polonya, Moskova istihbarat servisleri için çalıştığından şüphelenilen 45 Rus diplomatı sınır dışı ettiğini söyledi.

(Reuters raporu) Alan Scharlich’in Varşova’daki ek raporu. Andrew Osborne tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.