Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Polonya’yı Varşova’daki “casus yuvasına” el koymasıyla eleştiriyor

Rusya, Polonya’yı Varşova’daki “casus yuvasına” el koymasıyla eleştiriyor

Haberler

29 Nisan 2023 | 15:51

Moskova Polonya’da eleştirildi Yetkililer, Rusya’nın Varşova’daki büyükelçiliği yakınlarındaki bir ortaokula el koyduktan sonra, uluslararası sözleşmelerin alenen ihlali olduğunu iddia ettikleri tutuklamaya “sert bir yanıt” sözü verdiler.

70’lerde diplomatların çocuklarına hizmet veren çok katlı bir binaydı. Varşova halkı burayı “Casus Yuvası” olarak adlandırdı.Polonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lukasz Jasina, hareketin mahkeme tarafından onaylandığını söyledi.

Jasina, Moskova’nın bu hareketi protesto edebileceğini, ancak Polonyalı yetkililerin yasalar çerçevesinde hareket ettiğini söyledi.

Mahkemeler tarafından da teyit edilen görüşümüz, bu mülklerin Polonya devletine ait olduğu ve Rusya tarafından yasadışı bir şekilde el konulduğu yönündedir” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Nuba rip “düşmanca” ve Diplomatik İlişkilere İlişkin 1961 Viyana Sözleşmesini ihlal eden hareket, aynı zamanda Polonya’daki Rus diplomatik mülküne tecavüz olarak da görüldü.

Bildiride, “Varşova’nın devletler arasındaki medeni ilişkiler çerçevesinin ötesine geçen böylesine küstah bir adımı, Polonya makamları ve Polonya’nın Rusya’daki çıkarları için tepki ve sert sonuçlar doğurmayacaktır.”

Varşova halkı, 1970’lerde ele geçirilen binaya “Casus Yuvası” adını verdi.
Getty Images aracılığıyla AFP
Rusya Dışişleri Bakanlığı, el koymanın “sert bir tepki” gerektirdiğini söyledi.
Getty Images aracılığıyla AFP

Okullara el konulması, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Moskova ile Varşova arasındaki ilişkilerde artan gerilimin ortasında geldi.

Varşova, diğer ülkeleri Ukrayna’ya ağır silahlar sağlamaya ikna etmede belirleyici bir rol oynayarak kendisini Kiev’in ana müttefiklerinden biri olarak konumlandırdı.

Mart 2022’de Polonya, istihbarat görevlisi olduğuna inanılan 45 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi emrini verdiğini söyledi.


daha fazla yükle…READ  ABD, İran saldırısının yakın olduğu inancı ve Gazze savaşının yayılabileceği korkusuyla İsrail'e seyahat uyarısı yaptı.


https://nypost.com/2023/04/29/russia-criticizes-poland-over-warsaw-spy-nest-seizure/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Paylaşım URL’sini kopyalayın