Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya, Ukrayna’nın karşı saldırısına kadar önemli bir son tarihi kaçırdı

Rusya, Ukrayna’nın karşı saldırısına kadar önemli bir son tarihi kaçırdı

Yeni bir değerlendirmeye göre, Ukrayna’daki Rus kuvvetleri, Kiev’den uzun süreli bir karşı saldırı öncesinde doğu Ukrayna’da ilerleme için önemli bir son tarihi karşılayamadı.

Washington merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın 31 Mart’a kadar Donetsk ve Luhansk bölgeleri üzerinde kontrol sağlama “Kremlin’in hedeflerine ulaşmayı” başaramadığını söyledi.

Toplu olarak Donbass’ı oluşturan iki bölge, 2014’te Kiev ile Rusya destekli ayrılıkçılar arasında çatışmaların patlak verdiğini gördü. Şubat 2022’de topyekün savaşın başlamasından bu yana en şiddetli çatışmaların birçoğuna tanık oldular.

Ukrayna gizli servisi sözcüsü Andrey Yusov, Moskova’nın “Mart ayı sonuna kadar Donbass’ı ele geçirme” hedeflerine ulaşmadığını söyledi.

Rus askerleri, 11 Nisan 2022’de Donetsk bölgesindeki Volnovakha’da bir sokakta devriye geziyor. ISW düşünce kuruluşu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki Rus kuvvetlerinin Donetsk ve Luhansk bölgelerinin kontrolünü ele geçirmek için Mart ayı sonuna kadar belirlenen süreyi karşılamadığını söyledi.Getty Images aracılığıyla Alexander Nemenov/AFP

“Putin’in özellikle Ukrayna’daki işgal birlikleri için belirlediği olağan atamalar ve görevler [Russian Chief of General Staff] Bir basın açıklamasında, Ukrayna’daki savaştan sorumlu olarak atanan Valery Gerasimov’un başarısız olduğunu ekledi.

İngiltere Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gerasimov’un Ocak ayı başlarında Ukrayna’daki Rus operasyonlarının komutasını devraldığını ve Donetsk ve Luhansk’ı ele geçirmek için “genel bir kış saldırısına” öncülük ettiğini söyledi.

Hükümet bakanlığı günlük güncellemesinde, “Seksen gün sonra, bu projenin başarısız olduğu giderek daha açık hale geliyor.” dedi.

Rusya’nın Donetsk’teki Bakhmut ve Avdiivka şehirlerine ilerlemesinin yavaşlığı, Moskova’nın önümüzdeki haftalarda Bakhmut ve Avdiivka’yı ele geçirmeden “büyük çaplı bir saldırı operasyonuna” devam edemeyeceğini düşünen etkili posta blogcu topluluğu tarafından not edildi. yazar.

Donbass’taki Bakhmut şehri, uzun süredir Kiev ve Moskova güçleri arasında şiddetli çatışmalara tanık oluyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Donetsk şehrinin kuzeyinde bulunan Avdiivka’nın da Rusya’nın Ukrayna’daki “büyük çabalarının” bir parçası olduğunu söyledi.

READ  Papa Francis, İtalya'da evcil hayvanların çocukların yerini almaması gerektiği konusunda uyardı

Rus Enstitüsü, Rus kuvvetlerinin Bakhmut ve Avdiivka’daki operasyonlarını Ukrayna’nın önümüzdeki altı hafta içinde beklenen karşı saldırısından önce bitirmesi gerektiğini yazıyor.

Ukrayna’nın ilkbaharda Rusya’nın elindeki bölgeleri yeniden ele geçirmek için kesin bir harekat yürüttüğüne dair raporlar Ukrayna’da dolaştı. Ancak Ukraynalı yetkililer, böyle bir operasyona girişilmeden önce Batı’nın tedarikinin önemini vurguladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’un Mart ayı sonlarında önerdiği gibi, hava koşullarına bağlı olacak. Estonya medyasına konuşan Reznikov, yakın zamanda alınan NATO standartlarına uygun tank sevkiyatlarının bir karşı saldırı başlatılırken rol oynayabileceğini ima etti.

ISW 29 Mart’ta “Ekipmanın Ukrayna’ya gelişinin Ukrayna’nın karşı saldırısı için koşulları oluşturması olasıdır” diye yazmıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “manevra koşulları iyileştikçe” çatışmanın muhtemelen artacağını savundu. Geçen ay Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın böyle bir karşı saldırıda “başarı şansının çok yüksek olacağını” söyledi.

Haber haftası E-posta yoluyla yorum için Rusya Savunma Bakanlığına ulaştım.