Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya ve Ukrayna arasındaki ‘cesaret verici’ görüşmelerin ardından hisse senetleri yükseldi

Rusya ve Ukrayna arasındaki 'cesaret verici' görüşmelerin ardından hisse senetleri yükseldi

Tüccarlar, 29 Mart 2022, New York City, ABD’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) katında çalışıyor. REUTERS/Brendan McDermid

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Türkiye’de Rusya ve Ukrayna Görüşmeleri Yaparken Hisse Senetleri Yükseldi
  • Tahvil piyasaları durgunluk korkularını bildirmeye devam ediyor
  • Alman ve Fransız tüketici güveni düştü
  • Yen istikrar kazanmaya çalışıyor, ancak 2016’dan bu yana en kötü aya gidiyor
  • Rusya, dolar tahvillerini ruble olarak ödeyerek temerrüde düşeceğinin sinyallerini veriyor.

NEW YORK/LONDRA (Reuters) – Savaşan Rusya ile Ukrayna arasında yaklaşık üç haftadır ilk doğrudan görüşmelerin ilerleme işaretleri vermesiyle, küresel borsalar sıçradı ve küresel borçlanma maliyetleri Salı günü yükseldi. Daha fazla oku

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı’nın Moskova’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev çevresindeki askeri faaliyetleri önemli ölçüde azaltmaya karar verdiğini söylemesiyle ABD hisse senedi endeksleri %0,5’ten fazla yükseldi, büyük Avrupa borsaları %1 ile %2,5 arasında yükseldi ve petrol fiyatları %4 düştü. Chernihiv’in yanı sıra. Daha fazla oku

Wall Street, üç günlük kazancını uzatmaya hazır görünüyordu. Asya, Japonya Merkez Bankası’nın geniş teşvik programını savunmasının ardından bir gecede ralli gördü, ancak yenin 2016’dan bu yana en kötü ayı hala şaşırtıcıydı. / FRX

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Tüccarlar ayrıca Fransız ve Alman tüketici güveni verilerinde beklenenden daha büyük düşüşleri ve Rusya’nın tarihi bir devlet borcu temerrüdü riskine hazır olarak doğalgazı ruble ile faturalandırma planlarını sürdüreceğine dair işaretlere aldırış etmedi. Daha fazla oku

Almanya’nın gösterge 10 yıllık tahvil getirisi – Avrupa borçlanma maliyetlerinin ana göstergesi – 2018’in başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve iki yıllık tahvil getirileri 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkarak, bu yıl küresel faiz oranı piyasalarındaki sismik değişimlere katkıda bulundu. enflasyon nedeniyle. yükseldi.

READ  Apple Japonya geçmiş vergilerde 98 milyon doları vurdu - Nikkei

ABD Hazine tahvilleri Salı günü yükselişini durdurdu, ancak bu çeyrekte 165 baz puan yükseldi.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili %2.426, eşdeğer iki yıllık getiri %2.38 ve 2022’de 200 baz puandan fazla ABD faiz artırımı fiyatlandı, bu gerçekleşirse, bir takvim yılındaki en yüksek oran olacak 1994 ten beri.

İki yıllık ve 10 yıllık Hazine getirileri arasındaki fark da 2019’dan bu yana ilk kez negatife dönme yolunda görünüyor.

Bu, resesyonun güvenilir bir göstergesi olan sözde eğrinin tersine çevrilmesidir, ancak ABD Federal Rezervi de yatırımcıları eğrinin hala çok dik olan diğer bölümlerini izlemeye teşvik ederek, politikayı daha fazla ve daha hızlı sıkılaştırmaya olanak tanıdı. .

Amundi’de çok varlıklı stratejiler başkanı Francesco Sandrini, “Biraz benzeri görülmemiş bir şey gördük çünkü Fed birdenbire güvenilirliği ve enflasyonu etkili bir şekilde düşürüp düşüremeyeceği konusunda bir soruyla karşı karşıya kaldı” dedi.

Amundi’nin Avrupa büyüme tahminini daha önce %2’den %1.5’e revize ettiğini, ancak durum kötüleşmeye devam ederse düşebileceğini de sözlerine ekledi.

Sandrini, “Beklentilerimiz konusunda çok şüpheciyiz,” dedi, özellikle de büyük Avrupalı ​​şirketler emtia fiyat baskısına ABD’li muadillerinden daha fazla maruz kaldıkları için. “Bu çok karmaşık, dikkatli bir şekilde ilerlememiz gerekiyor.”

Petrol, gaz, buğday ve mısır fiyatları yükseldi

yen’i vur

Dow Jones Endüstriyel Ortalama (.DJI) S&P 500 yüzde 0,59 yükseldi. (.SPX) %0,50 ve Nasdaq Bileşik kazandı (on dokuzuncu) %0.73 arttı. MSCI’nin dünya çapındaki hisse senetleri karşılaştırması (.MIWD000000PUS) %1,03 kâr.

Tüm büyük S&P 500 endeksleri, Dow Jones ve Nasdaq Mart’ı yükselişle tamamlama yolunda. Bununla birlikte, koronavirüs pandemisinin patlak vermesinin finansal piyasalarda hasara yol açtığı 2020’nin başlangıcından bu yana herhangi bir çeyrekte ve bir yıla en kötü başlangıçlarını yapmaya hazırlanıyorlar.

READ  Kohler Corporation'ın CEO'su 83 yaşındaki Herb Kohler, Cumartesi günü vefat etti.

Japon hisse senetleri (.N225) Çin hisse senetleri ve petrolün her ikisi de Şangay’ın COVID-19 rallisiyle mücadeleye yaklaşmaya devam etmesiyle birlikte düşmesine rağmen Asya’da bir gecede %1’den fazla kapanmıştı.

Tokyo’nun yükselişi, Japonya Merkez Bankası’nın tahvil getirilerinin çok fazla yükselmesini önlemek için sınırsız miktarda 10 yıllık devlet tahvili satın almayı teklif ederek teşvikleri artırmaya devam etme sözü vermesiyle geldi.

Ancak merkez bankası ilerlemekte zorlanıyordu. 10 yıllık devlet tahvili getirisi, Japonya Merkez Bankası’nın zımni %0.25’lik üst sınırına karşı %0.245’te sabitlendi.

Bu, önceki gün yaşadığı yaralardan biraz toparlandıktan sonra bile dolar başına 122.54 olan yen’e pek yardımcı olmadı.

Japonya’nın önde gelen döviz diplomatı Masato Kanda Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, aşırı oynaklık ve kontrolsüz döviz hareketlerinin ekonomik ve finansal istikrara zarar verebileceğini belirterek, Japonya ve ABD’nin döviz kuru konularında yakın iletişim kurma kararlılığını vurguladı.

Başka yerlerde, ticaret dalgalı kaldı. BNP Paribas Asset Management’ta APAC baş piyasa stratejisti Chi Lu, yatırımcıların Fed’in faiz artırımlarına temerrüde düşen ve piyasa gürültüsü ve kısa vadeli gelişmeler arasında “günlük ticaret zihniyeti” ile işleyen piyasaları tercih ettiğini söyledi.

“Piyasanın izleyeceği orta vadeli bir trend yok” dedi.

Rusya’nın Ukrayna müzakerelerindeki baş müzakerecisi tartışmaları “yapıcı” olarak nitelendirirken, emtialar arasında petrol fiyatları 4 dolarlık sürpriz bir düşüş daha gördü. Bu, Brent’i %3.8 düşüşle varil başına 108.22 $’a ve West Texas Intermediate’i 102.04 $’a düşürdü.

Fiyatlar daha önce zayıflamıştı ve Çin’in finans merkezi Şangay, 28 Mart’ta 4.381 asemptomatik ve 96 asemptomatik vaka bildirerek son COVID-19 karantinasını sıkılaştırdı – vaka sayısı küresel standartlara göre mütevazı kalsa da. Daha fazla oku

Lu, “Emtia piyasaları, Çin’in kapanmasıyla kısa vadede kesinlikle rahat olmayacak.” dedi. Pek çok gözlemci, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için bu yıl %5’ten daha az bir büyüme tahmin ediyor, dedi ve daha güçlü teşvik önlemleri beklentileri göz önüne alındığında “son derece karamsar” olarak değerlendirdiğini söyledi.

READ  Dallas Fed Başkanı Logan, mevcut verilerin henüz faiz artışlarına ara verilmesini haklı çıkarmadığını söyledi

Spot altın %0.8 düşüşle ons başına 1.907,08$’a geriledi.

3 aylık Hazine tahvilleri ile 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi arasındaki fark genişliyor
Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Selena Lee tarafından Hong Kong’da ek raporlama; Düzenleme Ed Osmond, Andrea Ricci ve Jonathan Otis tarafından

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.