Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nvidia’nın karı geliyor. Sunum bir hisse senedi için neden önemlidir?

Nvidia’nın karı geliyor.  Sunum bir hisse senedi için neden önemlidir?

Nvidia’nın, OpenAI’deki yönetim kargaşasından ABD hükümetinin çip ihracatına yönelik kısıtlamaları sıkılaştırmasına kadar yapay zeka alanındaki son belirsizliğe rağmen başarılı olması muhtemel.

Asıl soru, şirket Salı günkü kapanışın ardından kazanç açıkladığında, artan talebi karşılamak için arz kısıtlamalarını hafifletme konusunda yönetimin kaydettiği ilerleme hakkında ne söyleyeceğidir.

Wall Street’in fikir birliği tahmini, Nvidia’nın (kod kodu: NVDA) Ekim çeyreği gelirini 16,2 milyar dolar, hisse başına düzeltilmiş kazancı ise 3,37 dolar olarak bildireceği yönünde. Analistlerin cari çeyrek gelirlerine ilişkin tahminleri 18,0 milyar dolar.

Nvidia hisseleri Pazartesi günü %2,3 artışla 504,20 dolara yükseldi.

Geçen hafta, Piper Sandler analisti Harsh Kumar, Nvidia hisselerine aşırı ağırlık verdiğini ve hisseler için 620 dolarlık fiyat hedefini yineledi.

Reklam – Devam etmek için kaydırın

“ABD bulut ve diğer veri merkezi müşterilerinden gelen talebin güçlü ve sağlıklı olmaya devam ettiğine inanıyoruz, çünkü bu şirketler hâlâ veri merkezlerini hızlandırılmış bilgi işlem yetenekleriyle dönüştürme sürecindedir” diye yazdı. “Şirketin asıl ilgi alanı grafik işleme birimleri sağlamaya devam ediyor.”

Nvidia, yapay zeka uygulamaları için kullanılan çipler konusunda pazara hakim durumda ve bu da onu bu trendden en çok yararlananlardan biri yapıyor. GPU’ları, yapay zeka modellerini eğitmek ve müşterilere hizmet vermek için gereken paralel hesaplamaya çok uygundur.

Şirketin mevcut üst düzey H100 cihazı bu yılın başlarında büyük miktarlarda satışa sunuldu ve üretken yapay zekaya yönelik artan heyecanın ürün kıtlığına yol açmasıyla hızla teknoloji endüstrisindeki en değerli kaynak haline geldi.

Reklam – Devam etmek için kaydırın

Bu ayın başlarında Nvidia, 2024’ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan H200 Tensor Core GPU adlı bir sonraki büyük yapay zeka çipini duyurdu. Bu, yeni bir talep dalgası yaratabilir.

READ  Dow Jones vadeli işlemleri: piyasa rallisi çöküyor, BBBY hisseleri böyle düşüyor; Apple hissesini ısırmanın zamanı geldi mi?

Şirket ayrıca daha hızlı bir şekilde çip piyasaya sürmeye başladı. Ekim ayında Nvidia, yatırımcılara yönelik sunumunu güncelleyerek çip üreticisinin önceki iki yıllık ürün döngüsünden yapay zeka çipleri için bir yıllık bir tempoya geçtiğini açıkladı. Bu belgedeki bir slayt, Nvidia’nın 2024 ve 2025’te ek son teknoloji AI ürünlerini piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor.

[email protected] adresinden Tae Kim’e yazın