Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya ve Ukrayna büyük bir sürpriz mahkum değişimi duyurdu

Rusya ve Ukrayna büyük bir sürpriz mahkum değişimi duyurdu

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Kiev/RIYADH (Reuters) – Rusya ve Ukrayna, Çarşamba günü, 10’u yabancı ve daha önce Ukrayna’nın Mariupol’un uzun süreli savunmasını yöneten komutan da dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişinin yer aldığı, savaşın başlamasından bu yana en büyüğü olan beklenmedik bir esir değişimi gerçekleştirdi. genel.

Serbest bırakılan yabancılar arasında Ukrayna için savaşırken yakalandıktan sonra Haziran ayında ölüm cezasına çarptırılan iki İngiliz ve bir Faslı da vardı. Diğer üç İngiliz, bir Amerikalı, bir Hırvat ve bir İsveçli de serbest bırakıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Şubat ayında başlayan çatışmanın belirgin bir şekilde artmasıyla günün erken saatlerinde kısmi bir birlik seferberliği ilan ettiği göz önüne alındığında, takasın zamanlaması ve ölçeği sürpriz oldu. Rus yanlısı ayrılıkçılar geçen ay Mariupol liderlerinin yargılanacağını söylediler. Devamını oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu pazarlığın uzun süredir üzerinde çalıştığını ve yoğun pazarlıklar içerdiğini söyledi. Anlaşma şartlarına göre, 215 Ukraynalı serbest bırakıldı – çoğu Mariupol’un düşmesinden sonra yakalandı.

Buna karşılık Ukrayna, 55 Rus ve Moskova yanlısı Ukraynalıyı ve vatana ihanet suçlamalarıyla karşı karşıya kalan yasaklı Rus yanlısı bir partinin lideri Viktor Medvedchuk’u iade etti.

Video konuşmasında Zelensky, “Açıkçası bu ülkemiz ve tüm toplumumuz için bir zaferdir. Esas olan 215 ailenin sevdiklerini evlerinde ve güvenle görebilmesidir.” dedi.

“Tüm insanlarımızı hatırlıyoruz ve her Ukraynalıyı kurtarmaya çalışıyoruz. Ukrayna’nın anlamı, özümüz, bizi düşmandan ayıran şey bu.”

Zelensky, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yardımları için teşekkür etti ve beş üst düzey Ukraynalı liderin savaşın sonuna kadar Türkiye’de kalacağını söyledi.

READ  İngiltere, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut'u savunmak için giderek daha fazla baskı altında olduğunu söyledi

Kiev’in beşlinin serbest bırakılmasını sağlamak için uzun ve zorlu bir savaş verdiğini söyledi.

Aralarında savaşın çoğunu yapan Azak taburunun komutanı Yarbay Denis Prokopenko ve yardımcısı Svyatoslav Palamar da vardı. 36. Deniz Tugayı Komutanı Serhiy Volynsky de serbest bırakıldı.

Üç adam, Mayıs ayında yüzlerce Azak savaşçısı Rus destekli güçlere teslim olmadan önce Mariupol’daki dev çelik fabrikalarının altındaki sığınaklardan ve tünellerden haftalarca sürecek bir direnişe öncülük etmişti.

Zelensky, ofisinden kovulan beş kişiyle yaptığı görüntülü görüşmede, “Ulusumuz için yaptıklarınızdan gurur duyuyoruz ve her birinizle gurur duyuyoruz” dedi.

Moskova’dan anlaşma ve neden Rus destekli ayrılıkçıların bu yıl yargılanacaklarını söyledikleri adamların serbest bırakıldığı hakkında hemen bir yorum yapılmadı.

Suudi Arabistan, on yabancının Suudi Arabistan’a nakledilmesi için bir anlaşma yaptı. Arabuluculuk, Putin ile yakın bağlarını sürdüren Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı içeriyordu.

Serbest bırakılan mahkumlar arasında, her ikisi de Haziran ayında doğu Ukrayna’daki çatışmalar sırasında yakalanan Alabama’lı 39 yaşındaki ABD vatandaşları Alexander Drake ve 27 yaşındaki Andy Hoen vardı.

Kendilerini Donetsk Halk Cumhuriyeti ilan eden bir mahkeme tarafından idama mahkum edilen İngiliz Aiden Aslin ve Sean Benner ile Faslı İbrahim Saadoun da serbest bırakıldı.

Çok sayıda yabancı, 24 Şubat’taki Rus işgalinden bu yana savaşmak için Ukrayna’ya gitti.

BM’nin Ukrayna’daki insan hakları misyonunun başkanı bu ayın başlarında Rusya’nın savaş esirlerinin erişimine izin vermediğini ve BM’nin bazılarının savaş suçu teşkil edebilecek işkence ve kötü muameleye maruz kaldığına dair kanıtları olduğunu da sözlerine ekledi. Devamını oku

READ  Güney Kore'de yangın: Şüpheli bir kundaklamanın neden olduğu bir yangında en az 7 kişi öldü ve düzinelerce kişi yaralandı

Rusya, savaş esirlerine yönelik işkence veya diğer kötü muameleleri reddediyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Kapak) Kiev’de Valentin Ogirenko, Riyad’da Aziz Al Yaqubi ve Ottawa’da David Younggren tarafından – Kurgu Rosalba O’Brien

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.