Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın Wagner Grubu Başkanı, Askerlerin Solidar’ı Ele Geçirdiğini Söyledi | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Rusya’nın Wagner Grubu Başkanı, Askerlerin Solidar’ı Ele Geçirdiğini Söyledi |  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Ukrayna’nın doğusundaki tuz madenciliği kasabası, günlerce şiddetli çatışmaların merkezi oldu.

Rus paralı askeri Wagner Group’un başkanı, Ukrayna’nın doğusundaki tuz madeni kasabası Solidar’ın kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti, ancak şehir merkezinde devam eden çatışmalar gizemini koruyor.

Solidar, Rusya’nın yakınlardaki stratejik Bakhmut şehri ve Ukrayna’nın daha geniş doğu bölgesi Donbass’a yönelik kampanyasının anahtarı olarak gördüğü için, günlerdir süren yoğun çatışmaların odak noktası oldu.

Sahada durumu doğrulamak mümkün olmadı ve Ukraynalı yetkililer durum hakkında yorum yapmadı.

Wagner’in birimleri, Solidar’ın tüm bölgesini kontrol ediyordu. Rus haber ajanslarının Salı günü geç saatlerde bildirdiğine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın bir müttefiki olan Wagner şefi Yevgeny Prigozhin, “Kentsel çatışmaların yaşandığı şehir merkezinde bir kazan oluştu.”

Prigozhin, “Mahkumların sayısı yarın açıklanacak” dedi. Grup, Telegram aracılığıyla, mahsur kalan Ukraynalı askerlerin gece yarısından önce (22:00 GMT) uyarıldığını söyledi.

Solidar, Bakhmut’tan yaklaşık 15 kilometre (9 mil) uzaklıkta ve ele geçirilmesi Rusya için sembolik, askeri ve ticari değere sahip olacak.

Rusya’nın devlet medya ajansı daha sonra, Wagner Grubu’nun Solidar’daki tuz madenlerini “ağır çatışmalardan” sonra ele geçirdiğini, Prigozhin’in ise mayınlardan biri olduğunu söylediği yerde paralı askerleriyle çevrili bir fotoğrafını yayınladığını belirten bir haber yayınladı.

Ancak Washington D.C. merkezli bir düşünce kuruluşu olan Institute for the Study of War, Rusya’nın iddiaları konusunda ihtiyatlı davrandığını ifade etti.

Bir tweet’te “#Soledar, şehrin düştüğü ve #Bakhmut’un yakın bir kuşatma riskiyle karşı karşıya olduğu şeklindeki yanlış Rus iddialarına rağmen Rus güçleri tarafından tamamen ele geçirilmedi” dedi ve Prigozhin’in kendisinin şehir savaşının devam ettiğini kabul ettiğini kaydetti.

Masraflı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Salı gecesi her zamanki video adresinde Solidar’ın kontrolünden bahsetmedi ve Rusya’nın askeri kampanyasını hızlandırmak istediğini söyleyerek daha fazla Batı silahına yönelik çağrısını yineledi. Detaylandırmadı.

READ  Jacinda Ardern, Prens William'ın Earthshot Ödülü konservatuarını atadı

Ancak Ukrayna Savunma Bakanlığı Salı günü geç saatlerde tweet attı: “Büyük kayıplar verdikten sonra bile, Rusya hala delicesine Avrupa’nın en büyük tuz madenine ev sahipliği yapan Solidar’ı ele geçirmeye çalışıyor.”

Ukrayna daha önce yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin Solidar’daki mevzilerini koruduğunu, saldırıları savuşturduğunu ve ardından aylardır savaş alanında ilk zaferlerini arayan Rus kuvvetlerinin dalga dalga geldiğini söyledi.

Solidar’ı ele geçirmek, 2022’nin ikinci yarısında kuzeydoğu ve güneyde bir dizi küçük düşürücü geri çekilmenin ardından Rusya’nın Ağustos ayından bu yana elde ettiği en büyük kazanç olacak.

Ancak Rusya’nın geçen yıl 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana yaşanan en şiddetli muharebelerin bazılarında her iki taraftaki kuvvetler ağır kayıplar verdiğinden, Bakhmut’taki herhangi bir zaferin ağır bir bedeli olacaktı.

Kiev son günlerde çamurlu tarlalarda çok sayıda Rus askerinin öldürüldüğünü gösteren fotoğraflar yayınladı.

Moskova, Bakhmut’u ele geçirmenin Ukrayna’nın iki ay önce ilhak ettiğini iddia ettiği dört eyaletten biri olan Donetsk bölgesinin tam kontrolüne yönelik belirleyici bir adım olacağını söyledi.