Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

S&P 500, ayı piyasası bölgesine geri çekildi; Borsa satışına devam

S&P 500, ayı piyasası bölgesine geri çekildi;  Borsa satışına devam

Haftalarca süren satışlar Cuma günü yeni bir yoğunluk kazanarak S&P 500’ü 2020’deki pandemi kaynaklı satıştan bu yana ilk kez ayı piyasası bölgesine gönderdi.

Hisse senetleri açılışta yükseldi, ardından tersine döndü ve seans boyunca düştü. S&P 500 %1,8 düştü ve Ocak zirvesinin en az %20 altında kapanma yolunda. Dow Jones Sanayi Ortalaması 467 puan veya %1,5 düşüşle 20801’e düştü. Nasdaq Bileşik Endeksi %2,6 kaybetti.

Hisse senetleri bu kadar uzun süre düşmeyeli on yıllar oldu. Dow Jones Sanayi Ortalaması, Büyük Buhran’ın zirvesine yakın, 1932’den bu yana bu tür en uzun seri olan art arda sekizinci haftalık kaybına yöneliyor. S&P 500 ve Nasdaq, internet balonunun patlamasının ardından 2001’den bu yana en uzun haftalık kayıp serisini sürdürüyor.

Yatırımcılar, satışların arkasındaki itici gücün artan endişeler olduğunu söylüyor ABD sağlığı ve küresel ekonomi. Para yöneticileri yılın ilk birkaç ayını Fed’in faiz artışlarının pahalı hisse senetlerinde büyük kayıplara yol açacağından endişe ederek geçirdiler ve bu da piyasanın son yıllardaki kayda değer yükselişini körükledi. Yatırımcılar, Nasdaq’ı takip ederek milyarlarca dolarlık parayı çekerek teknoloji hisselerinden kaçtı. Daha yüksek faiz oranları, yıllar sonra büyük karlar elde etmeye güvenen şirketlerin çekiciliğini zayıflatma eğilimindedir.

Bu hafta, acı teknoloji sektörünün çok ötesine geçerek birçok yatırımcıyı endişelendirdi. Büyük perakendeciler, kârlarının artan maliyetler ve tedarik zinciri aksamalarından etkilendiğini ve bunun da hedef ve sonuca yol açan satışlara yol açtığını bildirdi.

Walmart‘s

1987’deki Kara Pazartesi çöküşünden bu yana en kötü bir günlük düşüş. Yatırımcılar, enflasyonist baskıların ve yavaşlayan büyümenin önümüzdeki aylarda şirket kazançlarını nasıl etkileyeceğini değerlendirirken, bankalardan GYO’lara ve market zincirlerine kadar her şeyin stokları da düştü.

READ  Gayrimenkul 'teknolojisi' ve SPAC hisselerinin halka arzının çöküşü: Zillow'dan sonra House Flippers Opendoor ve Redfin Come Unglued

Satışın vahşeti, yatırımcılara ve analistlere güçlü bir mesaj gönderdi: Bu yıl borsa için çok az güvenli parça var. Cuma günü, yüksek petrol fiyatlarından yararlanan enerji hisseleri bile daha geniş piyasa ile birlikte düştü.

Invesco küresel piyasa stratejisti Brian Levitt, “Açıkçası çok kısa bir süre içinde pandemiden enflasyon korkusuna, ciddi büyüme endişelerine geçtik” dedi.

Goldman Sachs’taki ekonomistler, ABD ekonomisinin önümüzdeki iki yıl içinde bir resesyona girme olasılığının %35 olduğunu tahmin ediyor. Ekonomik bir yavaşlama tarihsel olarak hisse senetleri için kötü haber olmuştur: İkinci Dünya Savaşı’nda, S&P 500 resesyonlar sırasında zirveden dibe doğru ortalama %30 düştü.

Analistler, Fed’in yatırımcıları para politikasını sıkılaştırabileceğine ve deflasyona neden olmadan enflasyonu artırabileceğine ikna edene kadar piyasaların istikrar kazanma olasılığının düşük olduğunu söyledi. Merkez bankasının işi, Çin’in nükleer silahların yayılmasını önleme politikası ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali de dahil olmak üzere, bu yıl enflasyonist baskılara eklenen, kontrolü dışındaki faktörler nedeniyle daha da zorlaşacak.

Pictet Asset Management çoklu varlık stratejisti Aaron Say, “Pazarları kolay bir inişin mümkün olduğuna ikna etmek için hala daha fazla kanıt oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Devlet tahvilleri Cuma günü yükseldi ve yatırımcıların ekonomik stres zamanlarında iyi sonuç verme eğiliminde olan varlıklara akın etmesinden faydalandı. 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi Perşembe günkü %2.854’ten Cuma günü %2.795’e düşerek art arda üçüncü düşüş gününe yöneldi. Tahvil fiyatları, getiriler düştüğünde yükselir.

Bu arada, hayal kırıklığı yaratan kazanç sonuçları bazı hisselerde büyük hareketlere yol açtı.

hisseler

Ross Mağazaları

Yayımlandıktan sonra %24 düştü satışlarda düşüş Mevcut çeyrek için satışlarda başka bir düşüş beklediğini söyledi. Perakendeci, diğer birçok şirket gibi, sonuçlarının yüksek nakliye ve işçilik maliyetlerinden zarar gördüğünü söyledi.

READ  Dow Jones 300+ puan düştü, petrol 120 $ seviyesinden geri çekildi

tarım ekipmanları üreticisi

manastır

Yazmasına rağmen %15 düştü Artan satışlar ve karlar Yıl için kazanç tahminini yükseltti. Şirket, tedarik zinciri sorunlarının üretim ve teslimat seviyelerini bozduğunu ve hareketli malzeme ve ürünlerin yüksek maliyetlerinin kar marjlarını daralttığını söyledi.

UBS’deki çoklu varlık stratejisti Kiran Ganesh, S&P 500 şirketlerinin çoğunun bu çeyrekte beklentileri aşan kazançlar elde etmeyi başardığını söyledi.

Daha az net olan şey ise şirketlerin önümüzdeki aylarda nasıl çalışacağı.

Ganesh, “Soru, yüksek petrol fiyatlarının ve Ukrayna’daki savaşın tam etkisinin olacağı önümüzdeki çeyrekten itibaren” dedi.

Perşembe günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda bir tüccar yerde çalıştı.


resim:

Seth Kazanan / Associated Press

Küresel enerji standardı olan Brent ham petrolü Cuma gününü 51 sent veya %0,5 artışla 112,55 dolardan kapattı. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, yaklaşık %5 düşüşle 28.734 dolara geriledi. Kripto para, Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık %58 düşerken, Stoxx Europe 600 Endeksi offshore %0.7 yükseldi. Asya hisse senetleri de yükseldi, Şanghay Bileşik %1.6 ve Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %3 yükseldi.

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8