Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa hisse senetleri toparlandı, Çin’in faiz oranı hareketi hissiyatı destekliyor

Avrupa hisse senetleri toparlandı, Çin'in faiz oranı hareketi hissiyatı destekliyor

LONDRA (Reuters) – Çin’in ekonomisini desteklemek için önemli bir borç verme kriterini düşürmesinin ardından hisse senetleri Cuma günü toparlandı, ancak küresel hisse senetleri, yatırımcıların yavaşlayan büyüme ve artan enflasyonla ilgili endişeleri arasında şimdiye kadarki en uzun haftalık kayıp serisini sürdürmeye devam etti.

Çin, yetkililerin ekonomik yavaşlamanın etkisini hafifletmeye çalışmasıyla, Cuma sabahı, ipotek fiyatlandırmasını etkileyen beş yıllık kredi tabanı faiz oranını (LPR) 15 baz puan indirdi. LPR’yi bir yıl boyunca değişmeden bıraktım. Daha fazla oku

1053 GMT’de Stokes 600 pan-Avrupa (.stoxx) %1.6 yükseldi ve üç gün içinde ilk günlük kazancına hazırlanıyor.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

MSCI Dünya Hisse Senedi Endeksi (.MIWD000000PUS)50 ülkedeki hisse senetlerini ölçen , %0,5 arttı, ancak bu hafta hala %1 düştü ve 2001’de başladığından bu yana en uzun kayıp serisi olan art arda yedinci haftalık düşüşüne doğru ilerliyor. Aynı zamanda geriye dönük testler dahil en uzun kayıp serisi olacak. Veriler Ocak 1988’e kadar uzanıyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, S&P 500 e-minis vadeli işlemlerinin %1,1, Dow vadeli işlemlerinin %0,9 ve Nasdaq 100 vadeli işlemlerinin %1,4 artmasıyla Wall Street’in de aynı yolu izleyeceğini belirtti.

Marlboro Investment Management’ın bilgi başkan yardımcısı Nathan Sweeney, “Açıkçası yatırımcılar biraz pazarlık yapmak istiyorlar, çünkü bazı hisse senetleri şu anda çok ucuz görünüyor” dedi.

Çin LPR indiriminin “tüm merkez bankalarının piyasanın daha düşük fiyatlarla satıldığı bir ortam yaratmaya çalışmadığını gösterdiğini” de sözlerine ekledi.

Euro Bölgesi tahvil getirileri, Çin’in faiz oranlarını düşürmesinin ardından risk algısının iyileşmesiyle iki günlük keskin düşüşlerin ardından yükseldi.

Almanya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi 5 baz puan artarak %0.989 ile geçen haftaki sekiz yılın en yüksek seviyesi olan %1.189’un altında kaldı.

READ  Dow Jones 300+ puan düştü, petrol 120 $ seviyesinden geri çekildi

Para piyasaları, Temmuz ayı toplantısında Avrupa Merkez Bankası’nın 38 baz puanlık sıkılaştırmasını fiyatlıyor. Bu, 25 baz puanlık artışın tamamen fiyatlandığını ve piyasaların ~%52’lik bir ek 25 baz puanlık hareket olasılığını sabitlediğini gösteriyor.

Bank of America Global Research’teki analistler bir araştırma notunda, “Temmuz faiz artırımı, Eylül ayında sıfır mevduat faiz oranlarında olduğu gibi bir anlaşma kırıcı gibi görünüyor” dedi.

“Bu yıl toplamda dört faiz artırımına yönelik inancımız artıyor ve gürültünün hala beklediğimiz 25 baz puanın üzerindeki 50 baz puanlık artış yönünde hareket etmesi ihtimali var.”

ABD 10 yıllık getirisi, Perşembe günkü kapanıştan bir baz puan yükselerek ve Cuma gününün en yüksek seviyesi olan %2.873’ten düşüşle %2.864 oldu. İki yıllık getiri, ABD’nin %2.611 ile kapanışına kıyasla iki kez artarak %2.631’e yükseldi.

Döviz piyasalarında hareketler, dolarda küçük bir değişiklikle nispeten sessiz kaldı, ancak 14 hafta boyunca %10’luk bir rallinin ardından Şubat ayının başından bu yana en kötü haftasına doğru ilerliyor.

Para birimini altı büyük rakibe karşı ölçen dolar endeksi %0,1 düşüşle 102,84’e geriledi.

Altın fiyatları daha güçlü ve doların zayıflamasıyla Nisan ortasından bu yana ilk haftalık kazancına doğru ilerliyor. Spot altın, Perşembe günü %1.4 artışla bir haftanın en yüksek seviyesini gördükten sonra %0.2 artışla 1.846$’a yükseldi.

Petrol fiyatları, yatırımcıların zayıf bir küresel ekonomik büyüme görünümünü manipüle etmesi ve merkez bankasının Rusya petrolüne yönelik planlı bir Avrupa ambargosu ile para politikasını sıkılaştırması nedeniyle karıştı. Daha fazla oku

Temmuz için Brent ham petrol vadeli işlemleri 27 sent veya %0.24 artarak varil başına 112.30$’a yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü Haziran ayı için 19 sent veya %0.17 düşüşle en yakın ay olarak son gününde 112.02$’a geriledi.

READ  İtfaiyeciler Azor Adaları açıklarında lüks bir motorlu gemideki alevleri söndürmek için mücadele ediyor

Temmuz ayındaki en aktif West Texas Intermediate ham petrol kontratı 6 sent artışla varil başına 109.95$’a yükseldi.

Bitcoin fiyatı 3,301 dolarda sabit kaldı. Daha küçük rakip Ether, %1 artışla 2.037$’a yükseldi.

Küresel hisse senetleri 13 trilyon dolar düştü
Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Londra’da Samuel Indyk ve Şanghay’da Andrew Galbraith tarafından ek raporlama; John Stonestreet ve Hugh Lawson tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.