Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Sabah yıldızı’ ve ‘akşam yıldızı’ arasındaki fark (çünkü düşündüğünüz gibi değil)”

'Sabah yıldızı' ve 'akşam yıldızı' arasındaki fark (çünkü düşündüğünüz gibi değil)"

Bir Arasındaki Fark & ​​# 39;  Sabah Yıldızı & # 39;  ve & # 39;  Akşam Yıldızı & # 39;  (Çünkü düşündüğün gibi değil) "

Fotoğraf: rüya çerçevesi (stok mücadelesi)

Eğer hiç birinin bahsettiğini duyduysanız Sabah yıldız(lar)ı ve akşam yıldız(lar)ı Ve ne demek istediklerini bilmiyorlardı, işte ne tamamen orada gökyüzünde. İlk olarak, isimler yanıltıcı. Hem “sabah yıldızı” hem de “akşam yıldızı” aslında bir yıldız olmayan aynı gök cismine atıfta bulunuyordu. Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzündeki en parlak üçüncü nesne olan Venüs gezegenidir.

Venüs her zaman Güneş’in yakınında görünür, ancak yörüngesi nedeniyle bazen Güneş’i takip ediyor ve bazen de onu takip ediyor gibi görünüyor. Venüs güneşin gerisinde kaldığında, gün batımından hemen sonra gökyüzünde belirir. İşte o zaman ona Akşam Yıldızı denir. Güneş “sürdüğü” zaman, gün doğumundan hemen önce, şafağa yakın bir yerde doğar gibi görünür. Sonra ona “Sabah Yıldızı” denir.

Eski astrologlar büyük bir hata yaptı

Mısırlı yıldız gözlemcileri, Mayalar, Yunanlılar ve diğer kültürler anlaşılır bir şekilde Venüs’ün iki ayrı yıldız olduğuna inanıyorlardı. Aynı şeyi Güneş’e nispeten yakın görünen Merkür için de düşündüler. MÖ 5. yüzyıl civarında, Pisagor cisimleri iki ayrı gezegen olarak tanımladı, ancak Kopernik’in Dünya’nın da bir gezegen olduğunu ve tüm gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü keşfederek her şeyi düzelttiği 1543 yılına kadar değildi.

“Gezici Yıldızlar” ve “Sabah” mı yoksa “Akşam” Yıldızları mı Oldukları Hakkında

Gökyüzünde teleskopsuz görebildiğimiz tek gezegen Venüs olmadığından, şimdi “Sabah” diyoruz. yıldızlar“Venüs, Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn ve bazen Uranüs (eğer versiyonkaranlık ve iyi bir görüşünüz var). Bunlara “Gezici Yıldızlar” deniyordu.

Venüs ve Merkür’ün (“alt gezegenler” olarak da bilinir) sabah veya akşam yıldızları olup olmadığını belirlemek kolaydır; Güneşe göre nasıl göründüğüne göre belirlenir. Ancak diğer “üstün” gezegenlerde durum daha karmaşık hale gelir ve gün batımından hemen sonra sabah yıldızlarının görünür hale gelmesi ve bunun tersi de olabilir. İşte nasıl uzay.com dub:

‘Sabah yıldızı’ ve ‘akşam yıldızı’ ticari markası için neyin nitelendirildiğini ayırt etmek için, gezegenin güneş ile kavuşumundan muhalefetinden sadece bir gün öncesine kadar (doğrudan olduğu zaman) hareket ettiği zaman çerçevesi boyunca söyleyebiliriz. gökyüzünde güneşin karşısında) bir ‘sabah yıldızı’ olarak kabul edilir”. Buna karşılık, söz konusu yüksek gezegen, güneş battıkça yükselecek ve güneş doğarken batacaktır. O andan itibaren, gün sona erdiğinde gökyüzünde yükselen veya uçan ‘akşam yıldızı’ olarak tanımlanır.

Venus Transit’i özlediniz mi? Senin için çok kötü.

Bazen Venüs, Güneş’in önünden geçiyormuş gibi görünür ve ilk tutulma gibi Güneş’in bazı ışınlarını engeller. ortada, Bu geçiş her 80 yılda bir gerçekleşir., ancak daha doğrusu, her 243 yılda bir tekrar eden bir “çift çift” modelidir. Yani Venusian Transit’i 8 Haziran 2004’te yakaladıysanız, Haziran 2012’de tekrarını alabilirsiniz. Eğer kaçırırsanız 2117’ye kadar beklemeniz gerekecek. Üzgünüz.

READ  Bilim insanları yeni bir kıta oluşumu teorisi önerdi