Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA astronotları, uzay istasyonu güç yükseltmeleri sağlamak için uzay yürüyüşleri yapıyor

NASA astronotları, uzay istasyonu güç yükseltmeleri sağlamak için uzay yürüyüşleri yapıyor

İki NASA astronotu Salı günü yılın ilk uzay yürüyüşünü yaparken uzay istasyonu daha fazla güç yükseltmesi için hazırlanıyor.

Astronotlar Kayla Barron ve Raja Chari geri döndüler ve ET 8:12 civarında bir kuruluma başlamak için uzay istasyonundan çıktılar ve uzay yürüyüşlerini ET 3:06’da bitirdiler. NASA TV’de canlı yayın başladı ve İnternet sitesi ET 6:30’da uzay yürüyüşü altı saat 54 dakika sürdü.

Bu, uzay istasyonunun montajını, bakımını ve modernizasyonunu destekleyen 247. uzay yürüyüşüydü.

Uzay tabanlı ikili, uzay istasyonunun dışında gelecekteki güneş dizisi yükseltmelerine izin verecek modifikasyon kitlerini bir araya getirdi ve kurdu. Barron ve Chari, daha fazla ISS Roll-Out Solar Arrays veya iROSA’nın gelişini desteklemek için kullanılacak destekleri ve braketleri kurdu.

Uzay yürüyüşü sırasında, Barron kırmızı çizgili takım elbise giyen EV Mürettebat Üyesi 1 ve çizgili takım elbise içinde Chari EVA Mürettebat Üyesi 2 olarak tanımlandı. Bu, Barron’un Aralık ayındaki ilk uçuşunu ve Shari’nin kariyerindeki ilk uçuşunu tamamladıktan sonra uzaydaki ikinci kariyeriydi.

iROSA’lardan ikisi önceki uzay yürüyüşleri sırasında yerleştirildi ve tüm diziler kurulduğunda, uzay istasyonunun sekiz güç kanalından altısının artması ve mevcut arzın 160 kW’dan 215 kW’a yükseltilmesi bekleniyor.

Solar dizilerden altısı, 22. SpaceX Dragon kargo ikmal görevinde fırlatıldıktan sonra 5 Haziran’da uzay istasyonuna ulaştı. Paspaslar halı gibi dökümlüdür ve 750 lb (340 kg) genişliğinde ve 10 ft (3 m) genişliğindedir. Gelecekteki bir görev sırasında dört dizi daha teslim edilecek.

Uzay istasyonunun mevcut güneş enerjisi dizileri hala çalışır durumdayken, uzay istasyonuna 20 yıldan uzun süredir güç sağlıyorlar ve uzay ortamına uzun süre maruz kaldıktan sonra bazı aşınma belirtileri gösteriyorlar. Diziler başlangıçta 15 yıl dayanacak şekilde tasarlandı.

Yeni güneş dizileri mevcut dizilerin önüne yerleştirilecektir. Bu aynı zamanda yeni güneş enerjisi dizileri için de iyi bir test çünkü bu aynı tasarım, ay karakol Geçidi’nin parçalarını güçlendirecek ve bu da insanların aya geri dönmelerine yardımcı olacak. NASA’nın Artemis Programı.

Ajans, 23 Mart’ta ET 8:50’de başlayacak ikinci uzay yürüyüşüne hazırlanıyor.

READ  Bilim adamları, iklim değişikliğinin onlara ne yapacağını görmek için sinek kuşlarını bir dağa çıkarıyor

Mürettebat üyeleri henüz duyurulmamış olsa da, harici kamın değiştirilmesi ve amonyağı istasyonun ısı atma radyatörlerinden doğru şekilde korumak için yönlendiren radyatör ışını valf ünitesine hortumlar yerleştirmek de dahil olmak üzere bir dizi kurulum yükseltmesi yapmaktan sorumlu olacaklar. sıcaklık.

Uzayda uluslararası işbirliği

Uzay istasyonu, yeni bir Rus mürettebatın Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçmaya hazır olduğu bir etkinlik merkezi olmak üzere ve halihazırda gemide olan dört Amerikalı, bir Avrupalı ​​ve iki Rosanne’ye katılıyor.

30 Mart’ta NASA astronotu Mark Vande Hee’nin Rus kozmonotları Anton Shkaplerov ve Peter Dubrov ile birlikte Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

NASA Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Vande Hee’nin daha önce planlandığı gibi Rus Soyuz uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonundan döneceğini söyledi. Uzay ajansı Pazartesi günü, artan jeopolitik gerilimlere rağmen, Uluslararası Uzay İstasyonunda Rusya’nın Rokosmos uzay ajansıyla hala yakın çalıştığını teyit etmeye çalıştı.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonundaki Amerikalıların kesinlikle bir Rus roketiyle geri döneceklerini söyledi.

Nisan 2021’de Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılan Vande Hee, her zamanki gibi Kazakistan’daki Rus Soyuz uzay aracına inecek. NASA yetkilileri, Vande Hee’yi indikten sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne iade etme planlarında önemli bir değişiklik olacağını belirtmedi. Kendisinden önceki diğer Amerikan astronotlarının yaptığı gibi, Gulfstream üzerinden evine gidecek.

Yaklaşık on yıl boyunca, Rus Soyuz araçları, astronotları uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan taşımanın tek yoluydu. Ancak bu bağımlılık, SpaceX’in 2020’de Crew Dragon kapsülünü piyasaya sürmesinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nin insanlı uzay uçuşu yeteneklerini restore etmesinden sonra sona erdi.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu program yöneticisi Joel Montalbano’ya göre, Kazakistan’ın Baikonur kentindeki Rus tesislerinde NASA ve Roscosmos arasındaki ortak operasyonlar “iyi bir şekilde devam ediyor”. “Sana kesinlikle söyleyebilirim, Mark [Vande Hei] Montalbano Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus Soyuz uzay aracında.

READ  470 milyon yıl önce Dünya'yı kolonize eden bitkiler için iki kritik gen tanımlandı.