Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Samsung, karma gerçeklik cihazlarının yol haritası üzerinde çalışıyor

  • Şirketin başkan yardımcısı Patrick Chomet, CNBC’ye Samsung’un sözde karma gerçeklik ürünleri için bir yol haritası üzerinde çalıştığını söyledi.
  • Teknoloji devleri, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi, karma gerçekliği bilgi işlemdeki bir sonraki büyük değişim olarak görüyor ve bu nedenle Meta’dan Microsoft’a şirketler buna yatırım yapıyor.
  • Bu yıl Samsung, karma gerçeklik geliştirmek için Qualcomm ve Google ile ortaklık kurdu.
  • Teknolojiye odaklanma, raporların Apple’ın ilkbaharda bir karma gerçeklik kulaklığı piyasaya sürmeye hazırlandığını göstermesiyle birlikte geliyor.

Üst düzey bir yöneticiye göre Samsung, karma gerçeklik ürünleri için bir yol haritası üzerinde çalışıyor. Ancak Samsung daha önce sanallaştırma teknolojilerini denedi. 2015 yılında şirket, Gear VR (resimde) adlı bir sanal gerçeklik kulaklığı piyasaya sürdü. Sonunda durduruldu. Samsung şimdi, teknoloji devlerinin bilgi işlemde büyük bir değişimi temsil edebileceğine inandıkları bir alan olan karma gerçeklikte yeni bir yön arıyor.

Alex Wong | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

Güney Koreli teknoloji devinin üst düzey bir yöneticisi CNBC’ye verdiği demeçte, Samsung’un birçok elektronik üreticisinin gelecekteki büyümenin anahtarı olarak gördüğü cihazlara girmeyi planladığını söyledi.

Karma gerçeklik, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bilgi işlemdeki bir sonraki büyük değişim olarak lanse edildi ve bu nedenle Meta’dan Microsoft’a şirketler buna yatırım yapıyor.

Karma gerçeklik, sanal ve fiziksel dünyaları harmanlayan teknolojileri ifade eder. Bu, sanal görüntülerin veya videoların gerçek dünyanın üzerine yerleştirildiği artırılmış gerçekliği içerebilir. Karma gerçeklik uygulamalarına ve deneyimlerine, kullanıcının taktığı kulaklık aracılığıyla erişilebilir.

Samsung Electronics’in başkan yardımcısı Patrick Chomet, bir röportajda CNBC’ye şirketin karma gerçeklik ürünleri için bir yol haritası “üzerinde çalıştığını” söyledi. Böyle bir ürünün ne zaman piyasaya sürüleceğine dair ayrıntı vermeyi reddetti.

READ  Amazon, popüler Nintendo Switch oyunlarında 10 Mart'ın başlarında indirim sunuyor

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde CNBC’ye konuşan Chaumet, Samsung’un şubat ayında duyurulan Alphabet’in Google ve ABD devi Qualcomm ile ortaklığına dikkat çekti. Üç şirket, ortaklığın neleri kapsadığı hakkında çok az ayrıntı verdi, ancak karma gerçekliğe odaklanacaklarını söyledi.

Qualcomm, kulaklıklar gibi karma gerçeklik ürünleri için özel olarak tasarlanmış Snapdragon XR adlı bir dizi yonga satıyor. Samsung, uzun yıllara dayanan donanım tasarımı deneyimine sahiptir. Google’ın gücü, Android işletim sisteminde ve bunun için uygulamalar yapan geliştiricilerde yatmaktadır.

Chomet, ortaklığın yalnızca üç şirketle ilgili olmadığını, aynı zamanda karma gerçeklik pazarını büyütmek için tasarlandığını söyledi.

“Duyurumuzun sebebi sadece Qualcomm, Google ve Samsung’un ötesine geçerek tüm ekosistemi kurmak istiyoruz. Bu ekosisteme yenilik ve deneyimler getirecek çok ama çok sayıda geliştirici, içerik şirketi ve uygulama şirketi olacak, dedi Chomet.

“Evet, donanımı yapabiliriz. Evet, Qualcomm yonga setlerini yapabilir. Evet, Google işletim sistemini yapabilir.” [operating system]. Ama sonuçta, canlı bir ekosistem yaratmak için bundan daha fazlasına ihtiyacımız var.”

Samsung, bu sanal deneyimlere yabancı değil. Şirket, Gear VR adlı ilk sanal gerçeklik başlığını 2015 yılında piyasaya sürdü. Oculus tarafından geliştirildiği sırada Facebook’a aitti. Samsung, cihaz büyük ölçüde havalanamadığı için Gear VR’yi 2020’de durdurdu.

O sırada ürün, kulaklığa bir akıllı telefonun takılmasını gerektiriyordu. Ancak elektronik üreticileri bu modelden uzaklaşarak kablosuz kulaklıklara yöneliyor.

Samsung’dan Chomet, VR’nin oyun oynamak için iyi olmasına rağmen, “bazı karma gerçeklikte daha fazla potansiyel olduğunu düşünüyoruz… bu nedenle bu yönde bir yol haritası geliştireceğiz” dedi.

CCS Insight analisti Liu Jibei, Samsung’un akıllı telefonlardan saatlere kadar çeşitli cihazlarına bir tür “akıllı gözlüklerin çok güzel uyacağını” söyledi.

READ  Horsemode in Us gerçektir ve yalnızca 1 Nisan'a kadar sürecek

“Akıllı telefonlarının yanı sıra halihazırda Galaxy Watch ve Galaxy Buds gibi giyilebilir cihazlara sahip. Bu cihazların tümü, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için birlikte çalışacak şekilde optimize edilecek ve birçok büyük teknoloji şirketinin odaklandığı ekosistemin bağlanabilirliğini güçlendirecek.” bugün,” dedi Jebe.