Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Masada elma cipsi

Masada elma cipsi

Apple’ın kendi işlemcilerine geçişi bitmek üzere. Şirketin son bahar etkinliğinde Mac Studio ve M1 Ultra İşlemci – bugüne kadarki en güçlü silikon parçası. Ama aynı zamanda Apple’ın bilgisayarlarının geleceğinin nasıl görünebileceğini de ortaya çıkardı.

İlk kez tüm Apple çipleri masada.

İlk önemli içgörü, Apple’ın artık çipler söz konusu olduğunda hesaba katılması gereken bir güç olduğudur (henüz yapmadıysa). Benzer başarı ile birlikte ilk M1 bilgisayar dalgasının inanılmaz olumlu alımı MacBook Pro M1 Pro ve M1 Max Geçen yıl dizüstü bilgisayarlar, Şirket iyi niyetle kurulmuştur.. Ancak M1 Ultra, Apple’ın “dünyanın bir PC için en güçlü çipi” olmakla övündüğü şeyle bugüne kadarki en büyük yükselişini gerçekleştirdiğini gördü.

Bu çipler şimdiden bilgisayarlar için satış noktaları haline geldi. Bir Mac satın almak artık yalnızca Apple’ın yazılımını veya tasarım estetiğini almakla ilgili değil, başka hiç kimsenin sunamayacağı türden bir performans ve pil ömrü elde etmekle ilgili.

Apple, Intel’in en üst düzey işlemcisi Core i9-12900K’ya ateş açtı ve aynı güç seviyesinde çok iş parçacıklı performansta M1 Ultra’ya göre yüzde 90’lık bir iyileşme ve 100 watt daha az güç kullanırken Intel’in en iyi numaralarını eşleştirme yeteneği olduğunu iddia etti. şirket Nvidia RTX 3090 GPU’ya karşı benzer bir zafer elde edinApple, 200 watt daha az güç tüketirken daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor. (Açıkçası, önümüzdeki günlerde ve haftalarda bu sayıları kendimiz test etmeyi dört gözle bekliyoruz.) Apple Silikon geçişi artık bir deneyim değil – Apple’ın geleceği ve PC üreticilerinin ilerlemeye dikkat etmesi gereken bir gelecek.

Apple bunu kaç kez ikiye katlayabilir?
Fotoğraf: Elma

Sırada, Apple’ın çiplerini oluşturma yöntemi var. Şu anda, Apple’ın Arm tabanlı M1 yonga setlerinin dört farklı modeli var, bu da ürün form faktörleri arasındaki çizgiyi genellikle yarı iletkenlerde görmediğimiz bir şekilde bulanıklaştırıyor. Apple farklı bir yaklaşım benimsiyor – belirli donanımlar için yongalar oluşturmak yerine, Apple gerçekten iyi bir yonga oluşturdu: kendi A serisi işlemcisi. Ve yaptığı tek şey, görünüşte sınırsız, ölçeği büyütmekti. Telefondan dizüstü bilgisayara, en güçlü masaüstü olduğu iddia edilenlere kadar, Apple’ın gizli sosu bundan başka bir şey değilmiş gibi görünüyor. Her dilimin boyutunu iki katına çıkarın Ve Daha fazla soğutma atın her adımda. Ama harika çünkü hiçbir şirket bunu yapmayı başaramadı – ve Apple’ın bütün bir bilgisayar ailesi oluşturmasına izin verdiği için 430 dolardan ile 8000 dolar (ve saymaya devam ediyor) silikon mühendisliği yol haritasında yaklaşık bir nokta.

MacBook Air veya iPad’deki M1, Apple’ın iMac ve Mac Mini masaüstü bilgisayarlarında bulunan çipin aynısıdır ve aşağı yukarı aynı hız ve verimlilikte çalışır. M1 Max, bir MacBook Pro dizüstü bilgisayardan Mac Studio ile bir masaya gider. Ve şirketin ultra güçlü M1 Ultra’sı bile, yalnızca bir yağmurluk içinde bir M1 Max’i işlemek için yeterli olduğundan, masaüstü odaklı bir tasarım değil. Cihazlar, ne kadar güçlü olduklarına değil, belirli özelliklere veya form faktörlerine göre etiketlenir.

Arm’ın neler yapabileceğini gördüğümüzde M1 MacBook Air, endüstrinin başını döndürdü.
Fotoğraf Vjeran Pavic / The Verge

Beefier MacBook Pro’lar, daha fazla çekirdek atarak ve aynı sorunlara soğutma yaparak var olurlar.
Fotoğraf Amelia Holowaty Krales/The Verge

Bu, Apple’ın yaklaşan Mac Pro’sunda da göreceğimiz ölçeklendirme stili. Bloomberg Mark Gurman, bu yılın ilerleyen zamanlarında bir çip üzerinde 40 adede kadar CPU çekirdeği ve 128 grafik çekirdeği (birlikte birleştirilmiş dört M1 Max işlemcinin veya iki M1 Ultra çipin eşdeğeri) olduğunu bildiriyor. Bu başka bir komplikasyon – telafi etmek için daha fazla soğutma eklenmesi gerekiyor.

Apple’ın Mac Studio ve Macbook Pro’yu farklı form faktörleri, bağlantı noktaları ve özellik setleriyle farklılaştırmasıyla aynı şekilde, yeni Mac Pro’nun Mac Studio’dan öne çıkmasına yardımcı olacak benzer bir değişiklik göreceğiz. Mevcut Mac Pro, Apple’ın en güçlü (ve en pahalı) ürünü, diğer bilgisayarlardan çok farklı bir alana uyan ve şirketin yıllar içinde yaptığı hatalardan küçük bir paya sahip olmayan bir ürün. Apple da yanlış değerlendirdi Güç kullanıcılarının cihazlarından ihtiyaç duydukları şey.

M1 destekli Mac Pro, profesyonelleri tatmin etmek için muhtemelen M1 çekirdek sayısının iki katından fazlasına ihtiyaç duyacaktır; Ölçeklenebilirlik, modülerlik ve özelleştirme gerektirir. PCIe kartları, kullanıcı tarafından erişilebilen bellek yuvaları, ayrı grafik kartlarıyla uyumluluk ve harici donanım hızlandırıcıları gibi şeyler – 2019’un son güncellemesini başarılı yapan (ve eksikliği 2016’ya yol açan) aynı faktörler çöp tenekesi modeli neredeyse anında). Apple’ın Arm tabanlı tasarımlarının hiçbiri bunlardan herhangi birini sunmadı ve Apple’ın bunları herhangi bir düzeyde sunmakla ilgilenip ilgilenmeyeceği açık bir soru olarak kaldı.

Fırınlanmış bellek modülleriyle çevrili parlayan bir gökkuşağı M1 Ultra yongası

M1 Ultra’da RAM yuvası yoktur – bu siyah kareler bellekte fırınlanmıştır.
Fotoğraf: Elma

Apple’ın CPU ve GPU’sunun saf gücü, günümüzün RTX 3090’ını yenebileceği anlamına gelebilir; Mac Pro’daki 128 çekirdekli GPU, daha uzun bir süre için daha büyük bir yastıklama sağlar. Ancak, kullanıcı tarafından yükseltilebilir parçalar olmadan Apple, gelecekteki Mac Pro alıcılarını tüm ihtiyaçlarını en baştan tahmin etmeye zorlayacak. Yine de Apple’ın yükseltilemeyen sistemlere çok fazla eğilme tuzağından kurtulup kurtulamayacağını görmek için daha resmi bir duyuruyu beklememiz gerekecek.

Ürünler arasındaki giderek bulanıklaşan çizgi, yongaların kendileri için de geçerlidir – çekirdek sayıları, verimli çekirdekler arasındaki bölünme ve performans modelden modele (ve hatta Apple’ın çeşitli konfigürasyonlar sunduğu işlemci ailelerinde bile) değişirken, çekirdeklerin kendileri aynı: 999$’lık MacBook Air’deki performans çekirdeği Firestorm, 3999$’dan Mac Studio’dan M1 Ultra’dakiyle hemen hemen aynı, 3.23GHz’e kadar saat hızı, daha güçlü yongalar ek önbelleğe ve dinamik bellek bant genişliğine sahip olsa da. Teknik olarak, M1’in Firestorm çekirdekleri, iPhone 12’deki A14’lerden çok farklı değil, ancak iPhone’un çekirdekleri biraz daha yavaş çalışıyor.

Intel’in en yeni 12. nesil işlemcileri, en güçlü masaüstü yongalarından en pil dostu hafif dizüstü bilgisayar modellerine kadar performans ve verimli çekirdeklerin bir karışımıyla benzer katmanlı bir yaklaşım kullanılarak oluşturulmuştur. Ancak Intel yongaları, Apple’ın burada yaptığı gibi tam olarak genişlemiyor, ürünler hala daha geleneksel olarak farklı dizüstü bilgisayar ve masaüstü modelleri sınıfları için birden çok kovaya bölünmüş durumda. Intel masaüstü yongaları (çoğunlukla) dizüstü bilgisayarlara veya tabletlere Apple’ın yaptığı gibi aktarılmaz.

M2. soru

Son olarak, Apple işlemcilerin geleceği var. Apple Silicon kesinlikle burada kalacak (şu anda, Apple yalnızca bir çift Intel tabanlı cihaz satıyor: çok eski donanıma sahip eski bir Mac Mini ve yakında değiştirilecek bir Mac Pro). Bu, bir noktada – belki de bu yılın başlarında – bir dosya görmeye başlayacağımız anlamına gelir. sıradaki İster “M2” ister başka bir isim olsun, bir sihirbaz dalgası.

Apple’ın yeni nesil çipleri ne olursa olsun, muhtemelen Intel’den M1’e geçmek zorunda kalan aynı türden büyük bir sıçrama olmayacak. Bunun yerine, bir nesil iPhone A serisi işlemcilerden diğerine yapılan değişikliklere benzer şekilde kademeli ve artımlı bir yükseltme olması muhtemeldir.

İşlemci yükseltme söz konusu olduğunda, bunu yapmanın iki etkili yolu vardır. Daha güçlü veya verimli CPU veya GPU çekirdekleri sunan yeni (veya güncellenmiş) bir mimari kullanabilir veya daha küçük bir üretim düğümüne geçerek benzer bir alana daha fazla transistör yerleştirmenize veya benzer cihazları daha da küçültmenize olanak tanır.

M1 Ultra aslında en yeni Apple çekirdeklerini kullanmaz.
resim; bir elma

Apple’ın zaten silikondan daha iyi tasarımlara sahip olduğunu biliyoruz: Şirketin A15 yonga seti, en gelişmiş yüksek performanslı Avalanche ve enerji açısından verimli Blizzard çekirdeklerine sahiptir, bunlar (en azından kağıt üzerinde) onların yerini alan Firestorm ve Icestorm çekirdeklerinden daha iyidir ( hangi Apple Orijinal olarak A14 çipi ile çıkış yaptı iPhone 12 serisinde). Tarihsel olarak Apple, iPhone’daki A serisi yonga setleriyle tek çekirdekli tasarımlarını geliştirmeye odaklanma eğilimindeydi, ancak kârlar yıldan yıla daha küçük olma eğilimindeydi.

“M2” gelecekte bu çizgiyi takip edebilir ve Apple’ın yonga seti serisini Avalanche ve Blizzard çekirdekleriyle güncellemeye başlayabilir, potansiyel olarak iPhone 12’nin iPhone 13’e yükseltilmesiyle benzer performans veya verimlilik kazanımları sunar. En fazla. gelen bir söylenti 9to5Mac Apple’ın bunu M2 serisi için yapmak istediğini ve bazı yonga seti modellerine ek GPU çekirdeği eklediğini gösteriyor.

Apple ayrıca – birçok söylentinin önerdiği gibi – daha mütevazı bir yükseltme yapabilir ve mevcut M1 tasarımlarını alıp daha gelişmiş bir üretim düğümüne taşıyabilir. Bu, bu yıl içinde olabilecek bir şey, raporlarla Apple’ın, şu anda M1 yongaları için kullandığı 5nm düğümü yerine 4nm TSMC düğümü üzerine inşa edilmiş büyük ölçüde aynı yonga setine sahip yeni bir MacBook Air gönderebileceği – bu, Apple’ın performansı ve/veya güç verimliliğini artırmasına olanak sağlayabilir.

Mac Pro ile ilgili bazı talihsizlikler dışında, Apple’ın ilk nesil bilgisayarları büyük ölçüde geride bıraktığı açık. Ancak rakipleri boş durmuyor: Intel sonunda yeni nesil dizüstü bilgisayar çiplerini piyasaya sürüyor ve AMD’nin ürünleri de her zamankinden daha iyi. Ve bu, Qualcomm’un savaşı sona erdirme planları gibi kol temelli rekabeti bile içermiyor. 2023’te Nuvia tarafından tasarlanan yonga seti ile Apple.

Apple Silicon, şirketin PC donanımı için onu rekabette öne çıkaran yeni bir başlangıçtı. Ancak geçiş tamamlanmak üzereyken, Apple’ın onu bir kez etkilemekten daha fazlasını yapması gerekiyor – bu devam eden ivmeyi gelecekteki ürünler için de sürdürmesi gerekiyor.

READ  Test: PlayStation hakkındaki genel bilginizi test edin - sürüm 15