Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

San Francisco’nun robotunun piyasaya sürülmesi neden bu kadar karışıktı?

San Francisco’nun robotunun piyasaya sürülmesi neden bu kadar karışıktı?

Sürücüsüz arabalar San Francisco sokaklarını doldurdu ve birçoğunun direksiyon başında güvenli sürücüleri yok.

Ağustos ayında, GM’nin sahibi olduğu Cruise ve Alphabet’in Waymo adlı önde gelen iki otonom otomobil şirketine, insanların Uber’i selamladığı gibi otonom bir arabayı da selamlamalarına olanak tanıyarak operasyonlarını genişletme izni verildi. Bir bekleme listesi aracılığıyla kaydolduktan sonra davet edilen veya erişim izni verilen kullanıcılar, tipik araç paylaşımı maliyeti karşılığında şehrin belirli bölgelerinde robot taksi talep edebilir.

Ancak lansman sorunlarla karşılaştı. Arabalar yangınla mücadele alanlarına girdi, inşaatlarda gecikmelere neden oldu, ambulansları engelledi ve hatta aktif suç mahalline bile girdi.

San Francisco İtfaiye Şefi Janine Nicholson, “75’in üzerinde olay yaşandı” dedi. “Bu, Rus ruleti oynamaya benziyor. Kamu güvenliğini etkiliyor ve düzeltmemiz gereken şey de bu.”

San Francisco şehir avukatı David Chiu, “Hala düzeltilmesi gereken bazı sorunlar var” dedi.

Chiu, “Ve bu sadece birkaç yüz araçla mümkün” dedi. “Kısa sürede binlerce aracın sokaklarımıza gelmesi düşüncesi bizi endişelendiriyor.”

Ekim ayında, Kaliforniya Motorlu Araçlar Departmanı, bir kazayı gerekçe göstererek Cruise’un eyaletteki sürücüsüz filosunu işletme iznini askıya aldı. Cruz’un arabası çarpışmadan sonra yayayı yaklaşık 20 metre sürükledi.

Cruise, Phoenix, Austin, Dallas, Houston ve Miami dahil olmak üzere diğer şehirlere hızla genişliyordu ancak şirket, Kaliforniya’daki hizmetini askıya aldıktan sonra ülke çapındaki sürücüsüz operasyonlarını geçici olarak durdurdu. Waymo hâlâ San Francisco’da robotaksi işletiyor.

Cruise’un izni iptal edilmeden önce CNBC’den Deirdre Bosa, otonom araçlarından birini gezdi. Waymo’yu da denedim ve iki farklı sürüşün karşılaştırmasını yaptım. Şirketin bu son engelleri aşabileceği konusunda iyimser olan Cruise CEO’su Kyle Vogt ile görüştüm.

Vogt, “Büyük şehirlerdeki insanların önümüzdeki birkaç yıl içinde şehirde robotaksilerle dolaşması çok yaygın olacak” dedi.

READ  Verizon'un kazanç tahminleri daha iyi performans gösteriyor. Hisse senedi neden düşüyor?

Videoyu izle Bakalım robot taksilerin şehirde yaygınlaşması nasıl oldu ve bundan sonra ne olacak.