Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şarkı söyleyen ankilozorlar, 310 milyon yıllık örümcek fosilleri ve 'dev deniz canavarı' gezegenin tarih öncesi harikalarına katılıyor

Şarkı söyleyen ankilozorlar, 310 milyon yıllık örümcek fosilleri ve 'dev deniz canavarı' gezegenin tarih öncesi harikalarına katılıyor

2023'ün en büyük haberlerinden bazıları aslında onlarca, hatta yüz milyonlarca yıllıktı; Jura dönemine ve ötesine uzanan muhteşem yeni türler keşfettik. Teknoloji ilerledikçe bilim insanları eski örnekleri analiz etmenin yeni yollarını buluyor ve son 12 ayda bazı şaşırtıcı hikayeleri ortaya çıkardılar.

İngiltere'deki kayalıklardan 150 milyon yıllık dev “deniz canavarı” kafatası çıktı

IFLScience, David Attenborough ve BBC'nin yeni dizisinin yıldızıyla, Jurassic Coast boyunca yapılan tehlikeli bir keşif sırasında devasa kafatası bulunan 150 milyon yıllık bir pliosaur ile röportaj yapma zevkini yaşadı. Paleontoloji uzmanları Steve Etches ve Chris Moore, birisinin burnu sahilde yuvarlanırken bulması üzerine onu uçurumdan çıkarmak gibi meşakkatli bir görevi üstlendiler.

Pliosaurlar gezegenin şimdiye kadar gördüğü en büyük hayvanlardan bazılarıydı ve bu türün (muhtemelen bilim için yeni olan) 12 metre (39 fit) uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. Bu, inanmak için görmeniz gereken bir fosil ve neyse ki izleme keyfiniz için özel bir röportajımız var:

75 milyon yıllık fosil, mide içeriğiyle bulunan ilk dinozor fosili

Dinozor mide içeriği içeren bilinen ilk fosilin anlatıldığı bir çalışmada dinozor bebeklerinin beslenme şekilleri ortaya çıkarıldı. the Gorgosaurus Seçici olarak gençlerin sadece bacaklarını yiyin Setips Dinozorların nesli 75 milyon yıl sonra birkaç gün içinde tükendi ve 2023'ün en dikkat çekici fosil keşiflerinden biri oldu.

Fosil örümcekler bol miktarda bulunuyor

2023 fosil örümcekler için harika bir yıl oldu. Bilime geçmişi 310 milyon yıl öncesine dayanan yeni bir örnek, Almanya'nın Paleolitik döneme ait bilinen ilk “gerçek örümcek”i oldu. Şaşırtıcı yaşına rağmen, örümcek fosili neredeyse eksiksiz bir örnek olarak neredeyse kusursuzdur. Fosil kayıtlarında hayatta kalarak Araneae'ye güvenle atanabilecek 12 Karbonifer türünden biri haline gelmiştir.

READ  NASA Perseverance Rover'ın otonom sürüş yetenekleri, Mars deltasına aceleyle test edildi

Bir başka şaşırtıcı fosilleşmiş örümcek de Avustralya'dan geldi; tarihi 75 milyon yıl öncesine dayanıyor ve bu örümceklerin uzun zaman önce bazı etkileyici uzun bacaklı orman hayvanlarına ev sahipliği yaptığını kanıtlıyor. Bulunan en büyük ikinci örümcek fosili, günümüzde hala Dünya'da dolaşan benzer örümcek türlerinden yaklaşık beş kat daha büyüktür. Boyut açısından modern bir kurt örümceğine benzemektedir ve ayak parmağından ayak parmağına kadar yaklaşık 50 mm (2 inç) uzunluğundadır.

Dikenli zırhlı ankilozorlar muhtemelen kuşlara benziyordu

Ne zaman Tıklama deliği “Paleontologlar, stegosaurus dinozorlarının güzel şarkı söyleyen seslere sahip olduğunu söylemeye karar verdiler çünkü bu hoş bir fikir ve kimseyi incitmiyorlar” diye yazdı. “Bunu hissettik, yani ankilozorların olabileceği açıklandığında duyduğumuz heyecanı hayal edebilirsiniz.” kuşlara benziyordu.” Büyük gırtlak Pinacosaurus çiftliği Bu, kuş olmayan bu dinozorların kuş benzeri sesler çıkarabildiği anlamına geliyor ki bu, eski bir hayvanın dikenli zırhlı tankı için biraz şaşırtıcı.

Hindistan'da yumurtadan dinozor yumurtası yapımı

Yumurta-in-ovo, bir yumurtanın içinde bir yumurtanın gelişiminin nadir bir olayını tanımlar. Bilim adamları, biri Orta Hindistan'daki bir grup sauropod'a ait olan dinozor örnekleri bulana kadar bunun kuşlara özgü olduğu düşünülüyordu. Çalışma yazarı Dr. Harsha Dhiman, IFLScience'a şunları söyledi: “Bu tür yumurtaların sürüngenlerden değil, yalnızca kuşlardan geldiği bildirildi. Bu keşif, sauropod titanosaur dinozorlarının yumurtalarını kuşlarda olduğu gibi ardışık bir şekilde bırakmış olabileceği hipotezine yol açtı.” .

Dev dinozor şimdiye kadar keşfedilen hayvanlar arasında en uzun boynuna sahipti

Diğer büyük titanosaur haberlerinde ise en uzun boyun rekoru Çinli bir sauropod'a ait Maminchisaurus cynocanadorumBir zürafadan yaklaşık altı kat daha uzun olan 15,1 metreye (49,5 feet) kadar uzanır. Diğer tüm sauropodlar gibi onlar da balon benzeri hava keseleriyle kaplıydı (çıkardıkları komik sesleri unutmayın). Tarih öncesi gezegen?), Bu onu daha hafif ama aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da duyarlı hale getiriyordu.

READ  Çarpıcı bir görüntü, Dünya'dan 5.900 ışıkyılı uzaklıkta bir yıldızın oluşumunu gösteriyor

Tarih öncesi gezegenler ve Jura dünyaları

Son olarak, antik dünyanın harikalarını kutlamak için 2023'te çıkan çığır açıcı televizyon ve sinemaya bir şapka borcumuz var. Tarih öncesi gezegen IFLScience'ın favorilerinin muzaffer dönüşü de dahil olmak üzere son derece başarılı bir ikinci sezon için geri döndü. Beelzebovo. Netflix de yayınlandı Gezegenimizdeki yaşamiçermek Eklembacaklılaryaklaşık 300 milyon yıl önce yaşamış küçük bir kırkayak.

Biz de 30. yılımızı kutladık Jurassic Park Londra Doğa Tarihi Müzesi'nden Dr Susie Maidment ve Colossal Bioscience'dan Ben Lam ile özel bir röportaj. Maidment, fosilleşmiş dinozor kalıntıları üzerinde kapsamlı bir araştırma yürütüyor ve aynı zamanda Lam'ın çalışmaları, kayıp türlerin neslinin tükenmesine odaklanıyor ve “Dinozorları geri getirebilir miyiz?” konulu büyük bir tartışmanın yolunu açıyor.

2023 yılına ait daha fazla fosil hikayemizi görmek için burayı tıklayın veya 2024'te beklediğimiz antik hayvan keşifleri için bizi takip etmeye devam edin.