Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Schulz, Macron ve Tusk Ukrayna konusundaki görüş ayrılıklarını görüşmek üzere Berlin'de buluştu – Politico

Schulz, Macron ve Tusk Ukrayna konusundaki görüş ayrılıklarını görüşmek üzere Berlin'de buluştu – Politico

Uzun süredir devam eden gerginlikler, Macron'un Batılı birlikleri Ukrayna'ya göndermeyi reddetmesi ve “Rusya'nın bu savaşı kazanamaması için ne gerekiyorsa yapma” sözü vermesiyle Şubat ayı sonlarında kaynamaya başladı. Schulz daha temkinli ÇekimdeAvrupa ülkelerinden kara kuvvetlerinin kullanılmasının reddedilmesi.

Günler sonra Macron'un Schulz'a doğrudan yanıt verdiği görüldü. Prag'da bir dinleyici kitlesine hitaben yaptığı konuşmada, “Avrupa'nın korkak olmamanın gerekli olacağı bir anla karşı karşıya olduğu açık” dedi. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Macron'un yorumlarının “çatışma söz konusu olduğunda yaşadığımız sorunların çözümüne gerçekten yardımcı olmayan bir şey” olduğunu söyledi. Ukrayna'ya yardım edin.”

Alman yetkililer özel olarak Macron'un Ukrayna hakkındaki sert konuşmasına rağmen Almanya ile aynı miktarda askeri destek sağlamadığından şikayet ediyor.

Ukrayna'daki savaş çabalarına ulusal katkıları toplayan Almanya'nın Kiel Enstitüsü, 17,7 milyar avro sağlayan veya vaat eden Almanya'ya kıyasla, 640 milyon avroluk askeri yardımla Fransa'yı açık ara geride bırakıyor.

Fransızlar bu rakamlara itiraz ediyor ve gerçekten önemli silahlar sağladıklarını söylüyor. Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, “Fransa, Ukrayna'ya askeri yardımında operasyonel verimliliği seçti: Yapabileceğinizi vaat edin, vaat edebileceğinizi yapın.” dedi. posta X'te.

Macron bu hafta, müttefikleriyle giderek sertleşen söylemi nedeniyle yaşanan gerginlikler nedeniyle uzun süredir planladığı Ukrayna ziyaretini erteledi. Elysee Sarayı Pazar günü ziyaretin “önümüzdeki iki hafta” içinde gerçekleşeceğini duyurdu.

READ  Canlı Fransa ikinci tur seçimleri: Macron ve Le Pen için seçmen katılımı yirmi yılın en düşük seviyesi