Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şef José Andrés, This Week dergisine verdiği özel röportajda İsrail'in “insanlığa karşı savaş” yürüttüğünü söylüyor.

Şef José Andrés, This Week dergisine verdiği özel röportajda İsrail'in “insanlığa karşı savaş” yürüttüğünü söylüyor.

World Central Kitchen'ın kurucusu “Bu Hafta”nın sunucularından Martha Raddatz ile konuştu.

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, 1 Nisan'da Gazze'de yardım çalışanlarını öldüren hava saldırısının, İsrail güçlerinin konvoydaki bir WCK çalışanını yanlış bir şekilde Hamas militanı olarak tanımladığını söylemesinin ardından gerçekleştiğini söyledi. İsrail, Hamas'a bağlı teröristlerin 7 Ekim'de İsrail'i işgal etmesinden bu yana geçen altı ay içinde Gazze'de Hamas'a karşı savaş yürütüyor ve çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürüyor ve yaklaşık 250 kişiyi de kaçırıyor.

ABC'nin Pazar sabahı “Bu Hafta” programında Jose Andrés ile yapılan röportajın tamamını izleyin.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'na göre İsrail'de toplamda en az 1.700 kişi öldü, 8.700 kişi de yaralandı. Gazze'deki Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı'na göre Gazze'de 33.000'den fazla insan öldü ve yaklaşık 76.000 kişi de yaralandı.

Andres, IDF'nin konvoy baskını hakkındaki bulgularına karşı çıktı ve Raddatz'a şunları söyledi: “Ne zaman bir şey olsa, Hamas'ı denklemin içine dahil edemeyiz.”

Andres, “Bu artık World Central Kitchen'da bu talihsiz olayda ölen yedi erkek ve kadınla ilgili değil. Bu çok uzun zamandır devam ediyor. Altı aydır hareket ediyor gibi görünen her şeyi hedef alıyoruz” dedi.

“Bu, teröre karşı bir savaş gibi görünmüyor. Artık İsrail'i savunma amaçlı bir savaş gibi görünmüyor. Aslında bu aşamada bizzat insanlığa karşı bir savaş.”

READ  İngiltere hükümeti otuz yıldaki ilk yeni kömür madenini yakıyor

İsrail ordusu, 1 Nisan gecesi, yardım çalışanlarının deniz yoluyla Gazze'ye getirilen 100 tondan fazla insani yardımın boşaltılmasına yardım ettiği Gazze'nin merkezindeki Deir al-Balah deposundan ayrılan üç WCK aracından oluşan konvoyu bombaladı. WCK'ya göre. ABC News'in olay yerinden alınan görüntüler ve uydu görüntüleri analizine göre, araçlar yaklaşık 2,5 mil boyunca çeşitli yerlere dağılmıştı.

İsrail ordusunun Cuma günü yayınladığı sonuçlarda konvoya üç saldırının hedef alındığı belirtildi. İlk araçta yaralanan WCK işçilerinin konvoydaki başka bir araca geçerken tekrar yaralandığını söyledi. IDF, yardım grubunun hareketlerini önceden kendileriyle uygun şekilde koordine ettiğini doğruladı, ancak İsrailli yetkililerin tugayına koordineli insani operasyon hakkında bilgi vermediğini kabul etti.

IDF, baskını “soruşturmanın sonuçları olayın yaşanmaması gerektiğini gösteriyor. Baskını onaylayanlar bunun WCK çalışanlarını değil silahlı Hamas aktivistlerini hedef aldığına ikna oldu” dedi ve baskını “bir terör saldırısından kaynaklanan ciddi bir hata” olarak nitelendirdi. Yanlış tanımlama nedeniyle ciddi başarısızlık.” “Karar vermede hatalar ve standart çalışma prosedürlerini ihlal eden bir saldırı.”

Raddatz'ın raporun bulgularından memnun olup olmadığı sorusuna Andres, daha kapsamlı ve bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunmasına rağmen IDF'ye “bu kadar hızlı bir soruşturma” yürüttüğü için teşekkür etti.

“Çok karmaşık bir şey söyleyeceğim, soruşturmanın çok daha derin olması gerekiyor” dedi. “Failin kendi kendisini soruşturamayacağını söyleyebilirim.”

Dışişleri Bakanı Antony Blinken Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD'li yetkililerin İsrail'in raporunu “çok dikkatli” incelediğini ve “önümüzdeki günlerde raporun sonuçlarını İsrailli yetkililer ve insani kuruluşlarla tartışacağını” söyledi.

READ  Polis memuru Liam Trimmer nişan partisi sırasında korkunç bir kazada öldü

Askeri sözcü Amiral Daniel Hagari'ye göre, soruşturmanın bulgularına dayanarak IDF, saldırıdaki rollerinden dolayı iki subayı görevden aldı, iki komutanı görevden aldı ve üç kişiyi de kınadı.

Cuma günü gazetecilere konuşan Hagari, “Bu bir trajedi. Korkunç bir dizi hataydı ve asla yaşanmamalıydı. Bu talihsiz can kaybının tüm sorumluluğu IDF'ye aittir.”