Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Orsk Barajı'ndaki patlamanın Rusya'daki selleri kötüleştirmesinin ardından binlerce kişi tahliye edildi

Orsk Barajı'ndaki patlamanın Rusya'daki selleri kötüleştirmesinin ardından binlerce kişi tahliye edildi

Görüntü kaynağı, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı

Fotoğrafa yorum yapın,

Yetkililer sel bölgesinde 10.000 kişinin bulunduğunu söyledi

Yetkililer, Orsk kentindeki bir barajın çökmesi nedeniyle daha da kötüleşen sel nedeniyle Rusya'nın güneybatısındaki bir bölgeden binlerce kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Barajı desteklemeye çalışan ağır hafriyat makineleri bulunmaktadır.

Daha önce Ural Nehri'ndeki su seviyelerinin eriyen buzlar nedeniyle tehlikeli derecede yükselmesi üzerine Orenburg bölgesinin tamamında olağanüstü hal ilan edilmişti.

Yetkililer, 10.000 kişinin sel bölgesinde olabileceğini ve 4.000'e kadar evin sular altında kalabileceğini söylüyor.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Orsk'taki barajın çökmesi bölgesinde çalışmaların devam ettiğini” belirterek, bu çalışmalara yaklaşık 440 kişi ve 217 parça ekipmanın katıldığını ifade etti.

Rus devlet medyası, üç Orsk bölgesinden ikisinde 700'den fazla sakinin ve bölgedeki binlerce kişinin daha tahliye edildiğini söyledi.

Bölge savcılığı bir mesajında ​​”Orsk'un Leninsky ve Sovetsky bölgelerindeki vatandaşlar geçici barınaklara tahliye ediliyor” dedi.

Acil durum yetkilileri, sel bölgesinde devriye gezdikten sonra üç kişinin ölü bulunduğunu, ancak ölümlerin doğrudan sel ile ilgili olduğuna inanılmadığını söyledi.

Orsk Belediye Başkanı Vasiliy Kosubitsa, durumun “hızla kötüleştiğini”, şehrin Eski Kent bölgesinin yarısının sular altında kaldığını, geri kalanının da yakında şehrin geri kalanıyla bağlantısının kesileceğini söyledi.

Görüntü kaynağı, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı

Yerel acil servisler, Moskova'nın yaklaşık 1.800 kilometre güneydoğusundaki Orsk'taki su baskınını durdurmak için çalıştıklarını söyledi.

Orsk'un nüfusu yaklaşık 230.000 kişidir. Yerinden edilenler yakındaki okullara naklediliyor.

Telegram mesajlaşma uygulamasındaki doğrulanmamış görüntüler, toprak barajdaki bir gedikten su aktığını gösteriyor.

Orsk, Orenburg, Ural Dağları'ndaki diğer bölgeler ve komşu Kazakistan'ın bazı kısımlarını kapsayan bölge, son günlerde yaygın su baskınlarına maruz kaldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, selin ülkenin son 80 yılda tanık olduğu en kötü doğal afet olabileceğini söyledi.

READ  Zelensky, yaklaşık 400 sağlık tesisinin Rus güçleri tarafından tahrip edildiğini veya hasar gördüğünü söyledi.