Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sel nedeniyle çatıda mahsur kalan Brezilya atı Caramelo, tüm ülkeyi şoke ettikten sonra kurtarıldı.

Sel nedeniyle çatıda mahsur kalan Brezilya atı Caramelo, tüm ülkeyi şoke ettikten sonra kurtarıldı.

Bir adam ve köpeği, 9 Mayıs 2024 Perşembe, Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletindeki Canoas’ta şiddetli yağmurların sular altında bıraktığı bölgelerden tahliye edilen köpeklere sığınak sağlayan bir barınakta yeniden bir araya geliyor. (AP Fotoğrafı/Andre Penner)

Canoa, Brezilya (AFP) – Sosyal medya kullanıcıları tarafından “Caramelo” lakaplı Brezilyalı bir at, bir televizyon haber helikopterinin Brezilya’nın güneyindeki bir evin çatısında sıkışıp kaldığını kaydetmesinin ardından ulusal çapta ilgi topladı. Şiddetli sel 100’den fazla kişinin ölümüne yol açtı.

İlk fark edilmesinden yaklaşık 24 saat sonra ve insanların kurtarılması için çağrı yapmasıyla, Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletindeki bir ekip Perşembe günü Caramelo’yu kaldırmayı başardı ve kuşatma altındaki bölgeye bir doz umut verdi.

Kahverengi at, Porto Alegre kentsel bölgesinde yer alan ve çoğu sel suları tarafından kesilen eyaletteki en kötü etkilenen bölgelerden biri olan Canoas şehrinde birkaç gün boyunca iki dar kaygan asbest şeridi üzerinde dengede duruyordu.

Cap, “Hayvanı zayıflamış bir durumda bulduk” dedi. Kurtarma operasyonunu yönetmek üzere görevlendirilen São Paulo’lu bir itfaiyeci olan Thiago Franco’nun, eyaletin güvenlik sekreterliği tarafından yayınlanan bir bildiride söylediği aktarıldı. “Sakin bir şekilde yaklaşmaya çalıştık.”

İtfaiyeciler ve veterinerler su basmış çatıya tırmandılar, atı sakinleştirip hareketsiz hale getirdiler ve ardından onu yalnızca 770 pound ağırlığındaki şişirilebilir bir sal üzerine yerleştirdiler. Operasyona itfaiyeciler, askerler ve diğer gönüllülerin yanı sıra dört lastik bot ve dört destek gemisi katıldı.

Kurtarma operasyonu televizyon kanallarında canlı yayınlandı ve helikopterlerden görüntülendi. Sosyal medya fenomeni Felipe Neto, kurtarma operasyonu devam ederken X’teki yaklaşık 17 milyon takipçisine güncellemeler gönderdi. Daha sonra onu evlat edinmeyi teklif etti.

“Caramelo, Brezilya seni seviyor Aman Tanrım, ne mutluluk!!!

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın eşi Ganga, resmi bir etkinlikte Brezilyalı liderle iyi haberi kulağına fısıldayarak paylaştığı bir video yayınladı. Gülümsedi ve başparmağını kaldırıp ona sarıldı. Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite de X’te şunları paylaşarak kurtarmayı kutladı: “Tüm hayatlar önemlidir ve biz kararlıyız!”

Caramelo bir üniversite veteriner hastanesinde iyileşiyor.

Vakıfta profesör ve veteriner olan Mariangela Allgaier, Perşembe günü öğleden sonra sosyal medyada yaptığı açıklamada, vakfın şiddetli dehidrasyon sorunuyla geldiğini söyledi.

Caramelo’nun kurtarılmasına ve değerlendirilmesine yardım eden veterinerlerden biri olan Bruno Schmitz, GloboNews televizyon ağına yaptığı açıklamada, çocuğun yaklaşık 7 yaşında olduğunu ve özelliklerine bakılırsa muhtemelen bir araba için yük hayvanı olarak kullanıldığını söyledi. Ayrıca Schmitz, kendisinin çok nazik olduğunu ve bunun sakinleştiricileri uygulamasında ona büyük ölçüde yardımcı olduğunu ekledi.

Daha sonra Caramelo’yu ayakta gösterdi: “Çok zor bir süreçti, uzman ekipler için bile standartları aşan bir süreçti sanırım daha önce böyle bir şey yaşamamışlardı ama çok şükür her şey yolunda gitti.”

Mahsur kalan at, hayvan kurtarma görevlilerinin son günlerde kurtarmak için çabaladığı birçok hayvandan sadece biri. Rio Grande do Sul eyalet görevlileri geçen haftadan bu yana yaklaşık 10.000 hayvanı kurtarırken, eyaletin barınma sekreterliğine göre gönüllüler ve belediyelerdeki kişiler binlerce hayvanı daha kurtardı.

Hayvan koruma grupları ve gönüllüler, zorlu kurtarma operasyonlarının fotoğraflarını ve evcil hayvanların sahipleriyle yeniden bir araya geldiği samimi sahneleri sosyal medyada paylaştı. Viral hale gelen videolardan birinde, kurtarıcılar onları kurtarmak için evine döndükten sonra dört köpeğini kucaklayan bir teknenin içinde ağlayan bir adam görülüyordu.

Rio Grande do Sul’da şiddetli yağışlar ve sel en az 107 kişinin ölümüne neden oldu. Devlet yetkililerine göre 136 kişinin daha kaybolduğu ve 230.000’den fazla kişinin yerinden edildiği bildirildi. Öldürülen veya kaybolan hayvan sayısına ilişkin resmi bir sayı yok ancak yerel medya bu sayının binlerce olduğunu tahmin ediyor.

Caramelo’nun kurtarıldığı yerden çok da uzakta olmayan Kanoa’lı evcil hayvan sahipleri, gönüllüler tarafından düzenlenen geçici bir hayvan barınağında bağış kuyruğunda beklerken kutlama yaptı.

Yavruları için köpek maması ararken 23 yaşındaki Guilherme Santos, “Çok fazla kötü haber var, ancak bu kurtarma buradaki insanlara daha fazla umut veriyor” dedi. “Eğer bir atı kurtarabiliyorlarsa, neden hala kayıp olan tüm köpekleri de kurtarmayalım? Bunu kesinlikle yapabiliriz.”

Felaketlerden sonra hayvanları kurtaran Brezilyalı kar amacı gütmeyen kuruluş Grad’ın başkanı Carla Sassi, evcil hayvanları kurtarmak için acil durum prosedürlerini görüşmek üzere Canoas’taki eyalet hükümet yetkilileriyle buluşacağını söyledi.

___

Sa Pessoa, São Paulo’dan bildirdi.

READ  Skandalla boğuşan Japon hükümetinin dördüncü üyesi istifa etti | Japonya