Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polis baskılara boyun eğdi ve protestoların ardından IFJ muhabirini serbest bıraktı

Polis baskılara boyun eğdi ve protestoların ardından IFJ muhabirini serbest bıraktı

Federal Başkent Bölgesi Abuja’da bazı sivil toplum kuruluşlarının protestolarının ardından Polis Genel Müfettişi İstihbarat Müdahale Ekibi tarafından kaçırılan Araştırmacı Gazetecilik Vakfı gazetecisi Daniel Ojukwu özgürlüğüne kavuştu.

Ojukwu, on gün boyunca polis esaretinde kaldıktan sonra Cuma günü özgürlüğüne kavuştu.

FIFA bunu Cuma günü kendi web sitesinde açıkladı.

Ojukwu’nun 1 Mayıs Çarşamba günü kaybolduğu, numaraları kapatıldığı ve meslektaşları, ailesi ve arkadaşları tarafından nerede olduğu bilinmediği söylendi.

Ortadan kaybolmasından yirmi dört saat sonra Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Ojukwu’nun gittiği bölgedeki polis karakollarına kayıp kişi raporu sundu.

Ayrıca, IFJ tarafından atanan bir müfettiş, gazetecinin telefonlarının son aktif yerinin izini, IFJ’nin artık onun polis tarafından ilk alındığı yer olduğuna inandığı Isheri Olofin’deki bir adrese kadar takip etti.

Ojukwu’nun ailesi daha sonra onun Panti’de gözaltına alındığını öğrendi ve burada yetkililerin onu 2015 Siber Suçlar Yasasını ihlal etmekle suçladığını anladılar.

Bu arada Pazar sabahı, Polis Genel Müfettişinin İstihbarat Müdahale Ekibi onu, Abuja’daki Nijerya Polis Gücünün Ulusal Siber Suç Merkezine transfer etti.

Polis, SaharaReporters gazetesi yayıncısı Omoyele Sowore liderliğindeki IJC avukatlarını ve müzakerecilerini teslim etti; FCT Kilisesi’ndeki Nijerya Gazeteciler Birliği Başkanı Muhabiri Jed Oyekunle; ve Uluslararası Adalet Federasyonu (FIJ) Mütevelli Heyeti Başkanı Bukky Shonibare, katı kefalet şartlarına sahip.

Perşembe günü bazı sivil toplum örgütleri ve gazeteciler, Ojukwu’nun serbest bırakılması talebiyle Abuja’daki kuvvet karargahına baskın düzenledi.

Perşembe günü Abuja'daki kuvvet karargahında düzenlenen protesto sırasında Daniel Ojukwu'nun serbest bırakılmasını talep eden bir pankart [Credit: @BukkyShonibare]
Perşembe günü Abuja’daki kuvvet karargahında düzenlenen protesto sırasında Daniel Ojukwu’nun serbest bırakılmasını talep eden bir pankart [Credit: @BukkyShonibare]

Protestocular arasında avukat Deji Adeyanju da yer alıyor. Demokrasi yanlısı aktivist ve 2023 genel seçimlerinde Afrika Eylem Kongresi başkan adayı Sowore; Diğer şeylerin yanı sıra.

Göstericilerin “Daniel Ojukwu’yu serbest bırakın”, “Polis devletine hayır”, “Gazetecilik suç değildir” ve “Cezasızlıktan vazgeçin” yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Ancak sivil toplum örgütlerinin perşembe günü onun serbest bırakılması için baskı yapmak üzere kuvvet karargahına bir yürüyüş düzenlemesinin ardından polis konuyu yumuşatmaya başladı ve bu da onun nihai olarak Cuma günü serbest bırakılmasına yol açtı.

READ  Alexei Navalny'nin son ölümü: Putin kardeşine dava açarken X, karısı Yulia'nın hesabını kurtardı

IFJ’nin avukatı Slingstone LP’nin Yönetici Ortağı Abimbola Ojenyike, “Daniel Ojukwu davası, gazetecilere karşı insan hakları ihlalleri ve polis yetkilerinin kötüye kullanıldığı en korkunç davalardan biridir” dedi.

“Bu tartışmasız kalmayacak. Daniel’in insan haklarının uygulanmasına ilişkin eylemleri, bu ihlalin ötesine geçen önemli bir kamu yararına sahiptir. Eğer gazeteciler hükümet yetkililerinin yanlışlarını korku veya baskı olmadan ifşa edemezlerse, anayasal ifade özgürlüğü hakkı ölmüş demektir. ”