Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Senegal Yüksek Mahkemesi Basserou Diomaye Faye'nin seçimlerdeki zaferini doğruladı Seçim haberleri

Senegal Yüksek Mahkemesi Basserou Diomaye Faye'nin seçimlerdeki zaferini doğruladı  Seçim haberleri

44 yaşındaki isim, Batı Afrika ülkesini 12 yıl boyunca yöneten Macky Sall'ın yerine göreve başlayacak.

Senegal Anayasa Konseyi, muhalefet adayı Basserou Diomaye Faye'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferini doğruladı.

Cuma günkü onay, onun 2 Nisan'da gerçekleşmesi beklenen ülkenin beşinci cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasının önünü açıyor.

Yüksek Mahkeme, sandık merkezlerinden yüzde 100 oy sayımına dayanarak Çarşamba günü açıklanan ön sonuçları onayladı.

Düzen karşıtı aday ve popüler muhalefet figürü Ousman Sonko'nun müttefiki Faye, geçen Pazar günü ertelenen başkanlık seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 54'ünden fazlasını kazandı.

Kamuoyu yoklamalarında en yakın rakibi olan ve görevden ayrılan Başkan Macky Sall tarafından seçilen iktidar koalisyonu adayı Amadou Ba oyların yaklaşık yüzde 35'ini aldı.

Konsey, diğer yarışmacıların herhangi bir itirazının olmadığını söyledi. Faye, 44 yaşında Afrika'nın en genç başkanı oldu.

Afrika Birliği “sonuçların oybirliğiyle kabul edilmesini” övdü. Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, Faye'i zaferinden dolayı “sıcak bir şekilde tebrik ettiğini” ve ona “ağır ve asil görevinde tam başarılar” dilediğini söyledi.

Ofisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da Fay'i “sıcak tebriklerini” ilettiğini ve Fransa'nın iki ülke arasındaki “ortaklığı sürdürmek ve yoğunlaştırmak” istediğini söyledi.

Faye'in zaferi hapisten çıktıktan sadece 10 gün sonra geldi. Mevcut siyasi sistemden “kopuş” istediğini söyledi.

Analistler, zaferinin, giden liderliğe ve güçlü ancak zayıf iktidar koalisyonu içindeki bölünmelere karşı bir protestoyu yansıttığını söyledi.

“Osman Diomai'dir”

Geçen Pazar günü Senegal'de milyonlarca insan oylamaya katıldı.

Seçimler, muhalefete daha fazla destek sağlayan şiddetli hükümet karşıtı protestolara yol açan üç yıllık siyasi çalkantıların ardından geldi.

Seçimden önce Fay, müttefiki Sonko'nun hakaret suçlamalarından mahkumiyetinin ardından ertelenen hapis cezası nedeniyle oylamadan çıkarılmasının ardından Sall'ın yerini alacak güçlü bir aday olarak görülüyordu. Onun yerine Sonko Faye'in aday olmasını onayladı.

READ  Bir hükümet yetkilisi, Ekvador'un ülke çapında elektrik kesintisi yaşadığını söyledi

Faye geçen Nisan ayında hapse atılmış ve mahkemeye saygısızlık, hakaret ve kamu huzurunu tehlikeye atabilecek eylemlerle suçlanmış olmasına rağmen, yargı sistemini eleştiren bir mektup yayınladıktan sonra herhangi bir suçtan mahkum edilmedi ve seçime girebildi.

Al Abdullah şunları söyledi: “Yetkililerin devletin egemenliğine ve güvenliğine tehdit olarak değerlendirdiği bir Facebook paylaşımı nedeniyle 11 aydan fazla tutuklu kalan adam, şu anda Batı Afrika'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birinin başında bulunuyor. ” Nicolas Haque, El Cezire'nin Dakar muhabiri.

Şöyle ekledi: “Faye, Afrika'nın seçilmiş en genç devlet başkanı ve Senegal halkına değişim sözü veriyor.”

“Dumai” olarak bilinen Faye, Wolof dilinde “Osman Diumai'dir” anlamına gelen “Osman Moi Diumai” sloganıyla yarışarak kendisi ile Sonko arasındaki bağları güçlendirdi.

Her iki adam da hukuk okudu ve vergi müfettişi olarak çalıştı; burada tanışıp yolsuzluğa karşı konuştular ve daha sonra 2014'te artık feshedilmiş olan PASTEF partisini kurdular.

Kendilerini, başkalarının yaptığı gibi kendi ceplerini doldurmayan, yolsuzluk yapmayan vergi müfettişleri olarak tanımladılar.