Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Afrika'da meydana gelen otobüs kazasında en az 45 kişi öldü, bir kişi hayatta kaldı Ulaşım Haberleri

Güney Afrika'da meydana gelen otobüs kazasında en az 45 kişi öldü, bir kişi hayatta kaldı  Ulaşım Haberleri

Sekiz yaşındaki bir kız çocuğu hayatta kaldı ve tıbbi tedavi için hastaneye kaldırıldı.

Ulaştırma Bakanlığı'na göre, Güney Afrika'da bir otobüsün köprüden vadiye düşmesi sonucu 46 yolcudan 45'i hayatını kaybetti.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan bir medya yetkilisine göre, hayatta kalan tek kişi olan sekiz yaşında bir kız çocuğu uçakla hastaneye kaldırıldı ancak ciddi şekilde yaralanmadı.

Paskalya hacılarını Botsvana'dan Moria'ya taşıyan otobüsün, Güney Afrika'nın kuzeyindeki Limpopo eyaletindeki Mamatlakala yakınlarında düşmesinin ardından yanmış kalıntılarının görünümü, 29 Mart 2024 [Siphiwe Sibeko/Reuters]

Polis, Johannesburg'un 300 kilometre (190 mil) kuzeyinde, Mamatlakala yakınlarındaki dağlık bir bölgedeki bir köprüde kontrolü kaybedip bariyerlere çarparak ölenler arasında sürücünün de bulunduğu bir kusurlu cinayet vakasını araştırdıklarını söyledi.

Otobüs alev almadan önce 50 metre (164 feet) uçuruma düştü.

Otobüs, komşu Botswana'dan ünlü Paskalya festivalinin düzenlendiği kuzey Limpopo eyaletindeki Moria kasabasına gidiyordu. Paskalya bu yıl 31 Mart'a denk geliyor.

Güney Afrika polisi, gemideki 15 erkek ve 31 kadının Botsvana vatandaşı olduğunu doğruladı.

Ulaştırma Bakanı Sindisio Chikunga olay yerine giderek kapsamlı bir soruşturma sözü verdi.

“Gerçekten ailelerine, Botsvana hükümetine ve Botsvana halkına en içten başsağlığı dileklerimizi iletmek istiyoruz ve Güney Afrikalılar olarak ülkelerine ve ailelerine dönebilmeleri için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ulusal yayın kuruluşu SABC tarafından “Onurla” dediği aktarıldı.

Ulaştırma Bakanlığı medya yetkilisi Phungani Chauk, AFP'ye verdiği demeçte, aile üyelerinin “hayatta kalan kızı ziyaret etmek için ülkeye geldiğini” söyledi.

Şöyle ekledi: “İyi durumda, tıbbi bakım görüyor ve ciddi bir yaralanması yok.”

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa'nın ofisi yaptığı açıklamada, patronunun Botsvana'ya taziyelerini ilettiğini ve destek sözü verdiğini söyledi.

Bölgede aramalar devam ediyordu ancak çok sayıda ceset tanınmayacak kadar yanmıştı ve hâlâ arabanın içinde mahsur kalmıştı.

Güney Afrika, Afrika kıtasındaki en gelişmiş karayolu ağlarından birine sahip olsa da, aynı zamanda en kötü güvenlik kayıtlarından birine de sahip.

READ  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Testi: Dünyadaki iklim ihlallerinin faillerinin isimleri belirtilmeden hakaret

Kazadan birkaç saat önce Ramaphosa, Güney Afrikalılara Paskalya tatili sırasında seyahat ederken dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Kendisi yaptığı açıklamada, “Paskalya'yı güvenli hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapalım. Paskalya, oturup yollarımızdaki trajedi veya yaralanmalarla ilgili istatistikleri görmeyi beklediğimiz bir zaman olmak zorunda değil” dedi.

Estonya cumhurbaşkanı Alar Kares, X'e giderek Masisi'ye “en içten taziyelerini” sundu ve “haberden derin üzüntü duyduğunu” ekledi.

Gaborone'deki Türkiye Büyükelçiliği X internet sitesinde “düşüncelerinin bu trajediden etkilenen ailelerle olduğunu” söyledi.