Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Seyşeller’deki yeni Türk büyükelçisi deprem sonrası destek için teşekkür ediyor

Seyşeller’deki yeni Türk büyükelçisi deprem sonrası destek için teşekkür ediyor

Yeni akredite olan Türk büyükelçisi, Türkiye ve Seyşeller’in eğitim, turizm ve güvenlik alanlarında işbirliğini geliştirmek istediğini söyledi.

Subutay Yüksel itimatnamesini Salı günü Kraliyet Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Wavel Ramgalavan’a sundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yüksel, cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede birçok konuya değinildiğini belirterek, Türkiye’nin güneyinde meydana gelen son yıkıcı depremin etkilerinden sonra ülkesine sağladığı yardım için Seyşeller’e teşekkür etti.

Yüksel, “Öncelikle depremzedeler için Türkiye’ye tonlarca battaniye ve kışlık giysi bağışında bulunan Seyşeller halkına yürekten teşekkür ediyorum. Sizlerin samimi dayanışmasını unutmayacağız.”

Seyşeller Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede ikili ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk ve ülkenizdeki bir büyükelçi olarak eğitim, turizm, güvenlik ve kalkınma dahil her alanda kalkınmaya yardımcı olmak için hükümetin emrinde olacağım. diğer sektörler” dedi.

Kenya’nın Nairobi kentinde bulunan Yüksel, iki ülke arasında 1995 yılında kurulan iyi ikili ilişkileri sürdürmek isteyen diğer üst düzey yetkililerle de görüşmeler planlıyor.

Seyşeller, İstanbul’daki Fahri Konsolosluğuna ek olarak 2012 yılında Ankara’da bir Fahri Konsolosluk açmıştır.

Türk Hava Yolları’nın geçen yıl Air Seychelles ile kod paylaşım anlaşması imzalamasıyla Seyşeller ve Türkiye de havacılık bağlantılarını paylaşıyor ve iki ülke arasında düzenli uçuşlar da gerçekleştiriliyor.

Bu, ticaret hacminin 2020 yılına kadar 27 milyon $’a çıkmasına yardımcı oldu, bu da 18 milyon $ ihracat ve 9 milyon $ ithalat anlamına geliyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2015 yılında Seyşeller Hastanesi Çocuk Servisi’nde tadilat çalışması gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası düzeyde Türkiye, Somali kıyılarında korsanlıkla mücadele ederken deniz güvenliğinde Seyşeller’i destekledi.

Telif Hakkı Seyşeller Haber Ajansı. AllAfrica Global Media (allAfrica.com) tarafından dağıtılır, kaynak haber hizmeti İngilizce