Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SGK emeklilerinin 2024'te ne kadar alacağını etkileyen 4 faktör

SGK emeklilerinin 2024'te ne kadar alacağını etkileyen 4 faktör

adamkaz | E+ | Getty Images

Emekliyseniz ve geliriniz için Sosyal Güvenlik yardımlarına güveniyorsanız 2024'te bazı değişiklikler göreceksiniz.

Alacaksın İlgiyi artırın Enflasyonu kontrol altına almak. Ancak ne kadar ekstra para göreceğiniz, Medicare Kısım B primlerinizin büyüklüğüne ve çekinizden kesilen vergi parasına bağlı olacaktır.

İşte yeni yılda alacağınız Sosyal Güvenlik yardımlarının miktarını etkileyecek dört faktör.

1. %3,2 oranında yaşam maliyeti düzeltmesi alacaksınız.

Sosyal Güvenlik yardımları artacak Yıllık yaşam maliyeti ayarlaması nedeniyle Ocak ayından itibaren %3,2 oranında artıyor.

Bu bir artış oluşturacak Ayda 50 dolardan fazla Sosyal Güvenlik İdaresi'ne göre ortalama olarak emeklilik yardımları için.

Bu artış, 2023'te yürürlüğe giren %8,7'lik COLA'dan çok daha düşük. Bu, faydaların artmasına neden oldu. Ayda 140 dolardan fazla Ortalama olarak Sosyal Güvenlik Kurumu zamların ne zaman açıklanacağını söyledi.

Emekli bir işçinin talep ettiği maksimum fayda Tam emeklilik yaşı 2023'te aylık 3.627 dolardan 2024'te ayda 3.822 dolara çıkacak.

Sosyal Güvenlik İdaresi'ne göre, tüm emekli çalışanlar için ortalama maaş 2023'teki 1.848 dolardan 2024'te 1.907 dolara çıkacak.

2. Medicare Bölüm B primleriniz daha yüksek olacaktır

Yararlanıcıların tam olarak ne kadar aldığını etkileyecek faktörlerden biri, genellikle doğrudan Sosyal Güvenlik çeklerinden kesilen Medicare Kısım B primleridir.

Medicare Bölüm B, sağlık sigortası görevi görür ve doktor hizmetlerini, diğer sağlayıcıları, ayakta tedavi bakımını, evde sağlık bakımını, dayanıklı tıbbi ekipmanı ve bazı koruyucu hizmetleri kapsar.

Standart aylık ödemeler artacak Aylık 9,80$ 2023'te aylık 164,90 dolardan 2024'te 174,70 dolara.

Bununla birlikte, daha yüksek gelire sahip kişiler, gelire bağlı aylık ayarlama tutarları veya IRMAA olarak adlandırılan tutarın bir sonucu olarak daha fazla ödeme yapacaklardır.

Finansal hizmetler firması Baird'in ileri planlama direktörü olan sertifikalı finansal planlamacı Tim Stephen'a göre, genellikle Medicare Kısım B primlerinizi bir istisna dışında ayarlayamazsınız.

“Eğer durumunuzda temelden bir şey değişirse, Medicare priminizi devam ettirin“Steven söyledi.

Bu, boşanma, eşin ölümü, emeklilik maaşının kaybı veya emekliliğin başlaması gibi 2022'den bu yana gelirinizin azalmasına neden olan olaylar için geçerlidir.

3. Kazanç testiyle karşılaşabilirsiniz

Sosyal Güvenlik talep yazılımı sağlayıcısı Covisum'un CFP başkanı Joe Elsasser'e göre kazanç testi, emeklilik yardımlarını erken talep edip etmemeye karar verirken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör.

Kendisi, tam emeklilik yaşına ulaşacağınız yıl için yeni tavan sınırının – yaklaşık 60.000 dolar – aynı zamanda bir fırsatı temsil ettiğini söyledi.

Örneğin, Temmuz ayında tam emeklilik yaşına ulaşırsanız, doğum gününüzden önce ayda yaklaşık 10.000 dolar kazanabileceğinizi ve yardımların 1 Ocak'ta başlaması durumunda kazanç testine tabi tutulmayacağınızı söyledi Elsasser.

4. Sosyal yardım geliriniz üzerinden vergi ödeyebilirsiniz

READ  Neden evden çalışmak ofiste çalışmaktan daha verimli?