Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sheryl Sandberg’in Facebook hisse satışları 2012’den bu yana toplam 1,7 milyar dolar

Sheryl Sandberg'in Facebook hisse satışları 2012'den bu yana toplam 1,7 milyar dolar

Sheryl Sandberg Kağıtları ölü Teknolojideki en ünlü ve başarılı kadınlardan biri olarak ve 1,7 milyar dolardan fazla hisse senedi satışından sonra.

Sandberg Çarşamba günü açıkladı Baş işletme görevlisi olarak görevinden istifa etmek 14 yıl sonra, eskiden Facebook olarak bilinen Meta’da. Sandberg, sosyal medya şirketinin yönetim kurulunda kalacak.

Forbes dergisine göre Sandberg’in servetinin 1,6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve bu onu Meg Whitman’dan sonra teknolojideki en zengin ikinci kadın yapıyor. Forbes dergisine göre, Whitman daha önce Hewlett Packard Enterprise’da en üst sıradaydı ve servetinin 3,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Sandberg aynı zamanda milyarder olan ender CEO’lardan ve kurucu olmayanlardan biridir.

Birçok şirket yöneticisi şirketlerine olan güvenlerinin bir göstergesi olarak hisselerinin büyük kısmını elinde tutma eğilimindeyken, Sandberg sağlam ve tutarlı bir Facebook (şimdi Meta) hisseleri satıcısı olmuştur.

Satışları takip eden araştırma şirketlerine göre, geçtiğimiz on yılda Sandberg, vergi sonrası stokunun %75’inden fazlasını düzenli olarak planlanmış stok satış programları aracılığıyla sattı. Analitik firması VerityData’ya göre, toplamda 1,7 milyar dolardan fazla 22 milyondan fazla hisse sattı. Hisse senedi satışlarını yaklaşık 1,9 milyar dolar olarak hesaplayan başka bir analitik firması Smart Insider’a göre, opsiyon işleme ve kısıtlı hisse senedi satışlarına bağlı olarak, toplam aslında daha yüksek olabilir.

VerityData araştırma direktörü Ben Silverman, “Son on yıldaki satışları, onu herhangi bir ABD şirketinin en büyük içeriden satıcılarından biri yapıyor” dedi.

Sandberg’in bir sözcüsü, şirketteki görev süresi boyunca 48 milyon adet hisse senedi, opsiyon ve kısıtlı hisse satın aldığını söyledi. Vergiler için yaklaşık 20 milyon satıldı ve kalan 28 milyonun 22 milyonu 10b5-1 önceden planlanmış satış programı aracılığıyla satıldı.

READ  Teknoloji CEO'ları bana şımarık Silikon Vadisi çalışanlarından bıktıklarını söylüyor

Sandberg, Facebook hisseleri yükselirken geniş bir fiyat aralığında hisse alışverişi yaptı. Hisse fiyatı, 2012 yılında şirketin ilk halka arzında hisse başına 38$’a ulaştı ve Eylül ayında hisse başına 382$’ın üzerine çıktı.

Sandberg hisselerinin son on yılda ortalama satış fiyatı, VerityData’ya göre, Ekim 2019’daki son satışıyla hisse başına 79.10 dolar oldu.

Milyarder statüsüne rağmen Sandberg, diğer teknoloji devlerinin gösterdiği yatlara, özel jetlere ve sahil evlerine olan tutkusunu göstermedi. Basında çıkan haberlere göre, 2013 yılında, Facebook’un genel merkezinin yakınında, Menlo Park, California’da bir şarap odası, spor salonu, şelale ve çatı güneş panelleri içeren 9,200 metrekarelik yeni bir eve taşındı.

Sandberg ayrıca satış gelirlerinin bir kısmını hayır kurumlarına bağışladı. 2016 yılında Fidelity Charitable’daki danışma fonuna 107,2 milyon dolar bağışladı. O zaman, hangi hayır kurumlarının finanse edeceğini belirtmedi, ancak kadınlar ve kızlar için fırsatları artıran programları desteklemeyi planladığını söyledi.

Sandberg’in sözcüsü, bağış fonuna 2,8 milyon hisse ve lehtar fonlarına 2,1 milyon geri alınamaz transfer olmak üzere toplam 4,9 milyon hisse verdiğini söyledi. Smart Insider, Sandberg’in 484 milyon dolarlık stoktan vazgeçtiğini tahmin ediyor.

Çarşamba günü ayrılacağını açıklayan Sandberg, Mita’dan ayrılma kararının onun hayır işlerine daha fazla odaklanmasını sağlayacağını söyledi.

Sandberg ayrıca aktif bir siyasi bağışçı oldu, Demokrat adaylara katkıda bulundu ve sık sık Demokratik bağış toplayıcılara ev sahipliği yaptı.

İptal edilebilir bir güven çerçevesinde halen 290 milyon dolar mevcut piyasa değeri ile yaklaşık 1,5 milyon hisseye sahiptir. Ayrıca, bazıları ayrılmadan önce olgunlaşabilecek olan, 333,642 adet hak edilmemiş sınırlı hisse senedine sahiptir.

Meta hisseleri Çarşamba günü 188.64 dolardan kapattı.