Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sidney’in banliyölerine yağmur yağdığı için on binlerce kişi tahliye edilmesini istedi.

Sidney'in banliyölerine yağmur yağdığı için on binlerce kişi tahliye edilmesini istedi.

Acil durum ekibi, bir video yayınından elde edilen bu ekran görüntüsünde 3 Temmuz 2022, Avustralya, Sidney metropol bölgesi Melpera’daki su basmış bir alandan iki midilliyi kurtarıyor. Reuters aracılığıyla Bülten/Acil Servis NSW

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Sidney’in bazı banliyölerinde bu yıl üçüncü büyük sel
  • 30.000 NSW sakini tahliyeyle karşı karşıya
  • Geminin mürettebatı kurtarılıyor ve ordu mahsur kalan ailelere yardım ediyor.

SYDNEY (Reuters) – Şiddetli yağmurların bazı alçak banliyölerde bu yıl üçüncü kez sele yol açmasının ardından Pazartesi günü on binlerce Sidney sakinine yeni tahliye emri verildi.

Avustralya’nın doğu kıyısındaki yoğun bir alçak basınç sisteminin, eyaletteki birkaç yerin hafta sonu yaklaşık bir ay boyunca vurulmasının ardından Pazartesi gününe kadar Yeni Güney Galler’de şiddetli yağışlar getirmesi bekleniyor.

Pazar gününden bu yana, New South Wales eyaletinde yaklaşık 30.000 sakinden ya tahliye etmeleri istendi ya da tahliye emri alabilecekleri konusunda uyarıldılar.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Avustralya’nın en büyük kentinin batısındaki birçok banliyöde, sel baskınlarının evleri, çiftlikleri ve köprüleri sular altında bırakmasının ardından hayal kırıklığı derinleşti.

Camden Belediye Başkanı Theresa Fedeli, “Yıkıcı. İnanmıyoruz” dedi.

“Çoğu son selden yeni çıktı, evlerini geri koydu ve işleri olması gerektiği yere geri döndü ve ne yazık ki bunun tekrar olduğunu söylüyoruz.”

Cumartesi gününden bu yana birçok bölgeye 200 mm’den fazla yağmur yağdı ve bazıları 350 mm’ye ulaştı. Devamını oku

Meteoroloji Bürosu, bazı bölgelerin Mart 2021’de ve bu yıl Mart ve Nisan aylarında görülen sel seviyelerine yaklaşabileceği veya aşılabileceği konusunda uyardı. Şiddetli hava rejimi Pazartesi günü daha sonra zayıflayabilir, ancak büyük sel riskinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

READ  Yetkililer, ABD istihbaratının hedeflemesinin Ukrayna'nın öldürecek Rus generalleri bulmasına yardımcı olduğunu söylüyor

Yerel basında çıkan haberlere göre, Sidney’in güneyinde kapasitesini kaybeden ve karaya çıkmakla tehdit eden bir kargo gemisinden 21 mürettebatı kurtarmak için bir operasyonun devam ettiği bildirildi.

Yeni Güney Galler Başbakanı Dominic Beyrut, televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında, “Bu selin diğerlerinden ayrı olması birkaç aydır çok zor bir zaman oldu. Bu onu daha da zorlaştırıyor.” dedi.

Selden etkilenen Wisemans Feribotu sakinlerinden Paul O’Neill, yükselen suların erişimi kesmesinin ardından mahsur kalan ailesine tekneyle yiyecek taşıdığını söyledi.

O’Neill, Reuters’e verdiği demeçte, “Yol çöktü ve son selden bu yana tamir edilmedi ve dokunulmadı. Bu yüzden şimdi yolumuzu ve ardından feribotu kapatıyorlar, eve dönüş için tek yol tekneyle.” .

Avustralya ‘hazır değil’

Sosyal medyada yayınlanan videolarda benzin istasyonları, evler, arabalar ve sokak levhalarının kısmen sular altında kaldığı, su basan yollarda çöp bidonlarının yüzdüğü görüldü. Askeri araçların mahsur kalan aileleri tahliye etmek için sular altında kalan sokaklara doğru ilerlediği görüldü.

Met Office, Newcastle’dan güney Sidney’e kadar NSW sahili boyunca 300 kilometreden (186 mil) fazla bir alana önümüzdeki 24 saat içinde yaklaşık 100 milimetre (4 inç) yağmur yağabileceğini söyledi.

Son iki yılda Avustralya’nın doğu kıyısını vuran ve genellikle artan yağışla bağlantılı olan La Nina fenomeninden sonra nehir havzaları zaten tam kapasiteye yaklaştığından, hava sel ve toprak kaymalarına neden olabilir.

İklim Konseyi, iklim değişikliğinin sık görülen aşırı hava olaylarına katkıda bulunan bir faktör olduğuna inanıldığını ve Avustralya’nın “hazırlıksız” olduğunu da sözlerine ekledi.

Federal Acil Durum Yönetimi Bakanı Murray Watt, sık sık meydana gelen sel nedeniyle iklim değişikliğinin “ciddiye alınması” gerektiğini söyledi.

Watt, ABC Televizyonuna “Gerçek şu ki, değişen bir iklimde yaşıyoruz” dedi.

READ  Donald Trump, Putin'e 'akıllı' demeyi savunuyor ve 2024 cumhurbaşkanlığı adaylığını ima ediyor | Donald Trump

Tropikal hava durumu operatörü Ekvator Fırlatma Avustralya, Pazartesi günü kötü hava koşullarının kuzey Avustralya’daki Arnhem Uzay Merkezi’nden bir NASA roketinin planlanan fırlatılmasını geciktirdiğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Ringo Jose ve Gil Gralow tarafından Raporlama) Düzenleme Sam Holmes, Lincoln Fest ve Edwina Gibbs tarafından

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.