Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Silikon Vadisi bankasının başarısızlığının küresel sonuçları var

Silikon Vadisi Bankası olarak adlandırılıyordu, ancak çöküşü tüm dünyada şok dalgaları yarattı.

Kaliforniya şarap üreticilerinden Atlantik’teki yeni şirketlere kadar şirketler, mali durumlarını nasıl yöneteceklerini bulmak için çabalıyorlar. Bankaları aniden kapandı Cuma. Çöküş, yalnızca şirketler için değil, aynı zamanda kaos içinde maaşları bağlı olabilecek tüm çalışanları için de talihsizlik anlamına gelir.

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi, “Silikon Vadisi bankası, büyük ölçüde teknoloji endüstrisiyle olan bağlantıları nedeniyle başarısız oldu, çünkü teknoloji, faiz oranlarındaki tüm artışlar ve tüketici tercihlerindeki değişikliklerle çivilendi” dedi.

California Valisi Gavin Newsom Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “durumu olabildiğince çabuk istikrara kavuşturmak, işleri ve insanların geçim kaynaklarını ve ekonomimiz için böylesine bir destek direği olan tüm inovasyon sistemini korumak için” Beyaz Saray ile görüştüğünü söyledi.

Bankada 250.000$’dan az parası olan ABD’li müşteriler, Federal Deposit Insurance Corporation tarafından sağlanan sigortaya güvenebilirler. Ve düzenleyiciler, daha fazlasına sahip olan müşterilerin dolu olacağı umuduyla banka için bir alıcı bulmaya çalışıyorlar.

Silikon Vadisi bankasının genel merkezi 10 Mart 2023’te Santa Clara, California’dadır.

Getty Images aracılığıyla Tayfun Coşkun/Anadolu Ajansı


Buna, kripto para birimi endüstrisinde büyük bir oyuncu olan Circle gibi müşteriler de dahildir. SVB’de yaklaşık 40 milyar dolarlık USDC token rezervinin yaklaşık 3,3 milyar doları olduğunu söyledi. Bu da 1 dolarda sabit kalmaya çalışan doların Cumartesi günü kısa süreliğine 87 sentin altına düşmesine neden oldu. CoinDesk’e göre daha sonra 97 sentin üzerine çıktı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü Temsilciler Meclisi Yollar ve Araçlar Komitesi önünde ifade verirken, “Çok dikkatle izlediğim birkaç bankayı ilgilendiren son gelişmeler var.” dedi. “Bankalar mali kayıp yaşadığında, bu bir endişe kaynağıdır ve olmalıdır.”

Banka, Roku, Pinterest, Shopify ve Etsy dahil olmak üzere birçok büyük şirkete hizmet vermektedir.

Bir Etsy sözcüsü, CBS News’e Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bankanın çökmesi nedeniyle “son zamanlarda bazı satıcılara ödeme yapmada gecikmeler yaşadığını” söyledi.

Küçük işletme sahibi ve Etsy satıcısı Amber Fields, kaosa sürüklenenler arasındaydı.

Fields, “Ben üç çocuk annesiyim,” dedi. “Küçük bir işletme işletiyorum. Bunu evimden yapıyorum. Bu para ailemi geçindiriyor ve faturalarımı ödüyor.”

Roku, CBS News’e yaptığı açıklamada, birkaç büyük finans kurumu arasında dağıtılan “1,4 milyar dolarlık nakit ve nakit benzerlerine” erişimi olduğu için çöküşün faaliyetlerini etkilemesini beklemediğini söyledi.

California Senatörü Alex Padilla cıvıldamak Cumartesi günü, “düzenleyiciler hızlı hareket etmezse, Silikon Vadisi bankalarının çöküşü, maaş çeki kazanmaya çalışan küçük işletmeler, yeni başlayanlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için olduğu kadar daha geniş ekonomimiz için de geniş yankı uyandıracak.”

Atlantik’in diğer tarafında, startup’lar Cumartesi günü uyandılar ve İngiltere’deki SVB işletmelerinin ödeme yapmayı veya mevduat kabul etmeyi durduracağını gördüler. İngiltere Merkez Bankası Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’ın Silikon Vadisi bankasını iflas davasına sokacağını ve bunun uygun mevduat sahiplerine ortak hesaplar için “mümkün olan en kısa sürede” 170.000 £ (204.544 $) ödeme yapacağını söyledi.

İngiltere’deki startup’ları temsil eden Coadec’in CEO’su Dom Halas, Twitter’da “SVB UK’e önemli ölçüde maruz kalan ve çok endişelenecek çok sayıda startup ve ekosistem yatırımcısı olduğunu biliyoruz” dedi. “Endişe ve panik” ifadesini kullandı.

Bank of England, SVB UK varlıklarının alacaklılara ödeme yapmak için satılacağını söyledi.

Başlangıçlar sadece acıyı hissetmezler. Bankanın çöküşü, Kaliforniya’daki bir başka önemli sektör üzerinde etkili oldu: kaliteli şarap. 1990’lardan beri üzüm bağlarına etkili bir borç veren olmuştur.

California, Sonoma County’deki Hirsch Vineyards’ın genel müdürü şarap üreticisi Jasmine Hirsch, “Bu büyük bir hayal kırıklığı” dedi.

Hirsch, işinin iyi olmasını beklediğini söyledi. Ancak, yeni asmalar dikmek için kredi limiti arayan küçük şarap tüccarları üzerindeki daha geniş etkilerden endişe ediyor.

Hirsch, “Şarap işini gerçekten anlıyorlar” dedi. “En önemli borç verenlerden biri olarak bu bankanın ortadan kalkması, özellikle faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda şarap endüstrisini kesinlikle etkileyecektir.”

Seattle’da, Shelf Engine CEO’su Stephan Caleb, yeni kurduğu şirketin bakkalların yemek siparişlerini yönetmelerine yardımcı olma işine odaklanmak yerine maaş bordrosunu nasıl karşılayacağını bulmaya adanmış acil durum toplantılarının içine çekildiğini fark etti.

Caleb Cuma günü, “Zor bir gündü. Bir Silikon Vadisi bankasında kelimenin tam anlamıyla her kuruşumuz var,” dedi ve artık kapatılan mevduat miktarını milyonlarca dolara sabitledi.

250.000 $’lık bir sınır talebinde bulunuyor, ancak bu, Shelf Engine’in 40 çalışanına uzun süre ödeme yapmaya yetmeyecek. Bu, onu ortalık temizlenene kadar çalışanları ücretsiz izne çıkarmaya başlayıp başlamamaya karar vermeye zorlayabilir.

Kalb, “Umarım banka hafta sonu satış yapar,” dedi.

San Francisco merkezli çalışan performansı yönetimi şirketi Confirm.com, banka düzenleyiciler tarafından ele geçirilmeden önce paralarını çekmek için çabalayan Silikon Vadisi banka mevduat sahipleri arasındaydı.

Kurucu ortak David Murray, Confirmation’ın girişim sermayesi yatırımcılarından birinden gelen ve şirketi bir banka hücumuna işaret ederek parasını “hemen” geri çekmeye çağıran bir e-postayı atfediyor. Bu önlemler, bankanın çökmesine yol açan likidite kaçışını hızlandırdı.

Murray, “Bence birçok kurucu, bilirsiniz, güvende olmak için para toplamanın hiçbir dezavantajı olmadığı mantığını paylaşıyordu,” dedi. “Ve böylece hepimiz yaptık, dolayısıyla banka akışı.”

Teknoloji endüstrisi ve Silikon Vadisi’nde yatırımları olan Arjantinli bir iş adamı olan Martin Varsavsky, ABD hükümetinin daha fazla hasarı durdurmak için daha hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 50 kişiyi istihdam eden şirketlerinden biri olan Overture Life’ın mali açıdan sorunlu bankada yaklaşık 1,5 milyon dolarlık mevduatı var, ancak bordroyu karşılamak için başka yerlerdeki diğer varlıklara güvenebilir.

Ancak diğer şirketlerin Silikon Vadisi bankalarında yüksek oranda nakit parası var ve FDIC’nin koruduğu miktardan daha fazlasına erişmeleri gerekiyor.

Varsawski Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Hükümet, insanların Silikon Vadisi Bankası’nda sahip oldukları paranın en az yarısını önümüzdeki hafta almalarına izin verirse, bence her şey yoluna girecek” dedi. “Ancak 250.000 $ taahhüt ederlerse, birçok şirket bordroyu karşılayamayacağı için bu tam bir felaket olur.”

San Francisco’da bir Silikon Vadisi bankası kullanan özel bir lisede matematik öğretmeni olan Andrew Alexander çok endişeli değildi. Bir sonraki maaşına iki hafta daha karar verilmedi ve o zamana kadar birçok sorunun çözülebileceğinden emin.

Ancak geçim kaynakları teknoloji endüstrisi ve Silikon Vadisi ile daha derinden iç içe geçmiş arkadaşları için endişeleniyor.

Alexander, “Başlangıç ​​dünyasında kesinlikle korkmuş birçok arkadaşım var ve onlar için gerçekten üzülüyorum. Bu onlar için çok korkutucu.”

READ  Dow, Cuma günü en son ABD verilerinin enflasyonun yatıştığına dair umutları artırmasıyla 450 puan yükseldi.