Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Santa Clara’dan Shoreditch’e, SVB başarısızlıkları tüm dünyaya yayılıyor

(Bloomberg) — Silikon Vadisi bankasının çöküşünün sonuçları tüm dünyada dalga dalga yayılmaya başlıyor.

Bloomberg’den En Çok Okunan

Birleşik Krallık’taki SVB birimi iflas ilan edecek, ticareti çoktan durdurdu ve artık yeni müşteri almıyor. Bulaşma korkusu, bir bankanın kredi defterinin geçen yıl iki kattan fazla arttığı Kanada’ya da sıçradı. Girişim kurucuları, fonlara erişim ve çalışanlara ödeme yapma konusunda paniğe kapılıyor. Cumartesi günü, yaklaşık 180 teknoloji şirketinin liderleri, İngiltere Şansölyesi Jeremy Hunt’tan müdahale etmesini isteyen bir mektup gönderdi.

Bloomberg tarafından görülen mektupta, “Mevduat kaybının sektörü felce uğratma ve ekosistemi 20 yıl geriye götürme potansiyeli var” denildi. “Birçok şirket bir gecede zorunlu tasfiyeye gönderilecek.”

İngiltere ve Kanada sadece başlangıç. SVB’nin Çin, Danimarka, Almanya, Hindistan, İsrail ve İsveç’te de şubeleri bulunuyordu. Kurucular, bir banka başarısızlığının, hükümet müdahalesi olmaksızın dünyanın dört bir yanındaki girişimleri yok edebileceği konusunda uyarıyorlar. SVB’nin Çin’deki ortak girişimi, SPD Silicon Valley Bank Co., Ltd. , yerel müşterilere operasyonların bağımsız ve istikrarlı olduğunu hatırlatarak bir gecede sakinleştirmeye çalışıyor.

Devamını oku: SVB’nin çöküşü, pandemi sırasında Hazine bahislerine dayanıyordu

İngiltere’deki startup kurucuları ve yöneticileri, Hunt’a yazdığı mektupta, “Bu kriz Pazartesi günü başlayacak, bu yüzden sizi şimdi engellemeye davet ediyoruz” dedi. Mektupta listelenen şirketler arasında Uncapped, Apian, Pockit ve Pivotal Earth yer alıyor.

Hazine, Hunt’ın Cumartesi sabahı İngiltere Merkez Bankası başkanıyla durum hakkında konuştuğunu ve Hazine’nin ekonomi sekreterinin günün ilerleyen saatlerinde etkilenen işletmelerle bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyeceğini söyledi.

Devamını oku: SVB Rocks California, kurucular korku içinde Napa Vintners’a katılırken

Hükümetler için serpintinin tüm boyutuyla başa çıkmadaki zorluğun altını çiziyor: Birleşik Krallık Hazinesi, yeni kurulan şirketlere ne kadar mevduatları olduğunu, yaklaşık nakit yakımlarını ve SVB ve ötesindeki bankacılık tesislerine erişimlerini sormaya başladı. Kişilerin konuyu bilmesi ve bilgilerin kamuya açık olmaması nedeniyle kimliğinin açıklanmaması istendi. Hazine Bakanlığı anket hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

READ  Experian, yapacak bir açıklaman var - Güvenlikle ilgili sorunlar

Diğer girişimlere borç veren bir finansal teknoloji kuruluşu olan Uncapped, şirketlerin bordro ve diğer yükümlülükleri yerine getirmelerine yardımcı olmak için bir acil durum finansman programı ve ayrıca işletme sermayesine yardımcı olmak için uzun vadeli krediler başlattığını söyledi.

Devamını oku: Silicon Valley Bank: Yatırımcı, Borç Veren, Startup Ağ Kurucu

İngiltere start-up derneği Coadec, Twitter’da, SVB’nin çöküşünün “İngiltere teknoloji startup ekosistemi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği”nin açık olması nedeniyle “paniğin” başlamaya başladığını söyledi. Grup, “Hazine ve No. 10 ile potansiyel etki üzerinde çalıştığını” ve “politika seçenekleri üzerinde bir gecede çalışmanın devam ettiğini” söyledi.

Genişbant girişimi Cuckoo’nun kurucusu ve eski Hazine yetkilisi Alexander Fitzgerald, girişim sermayesi finansman pazarındaki yavaşlama nedeniyle İngiliz girişimlerin mali kaynaklarının şimdiden tükendiğini kaydetti. “İngiliz start-up’larının Hazine’nin hızla devreye girmesine ihtiyacı var” dedi.

Kanada’da, ülkenin SVB Financial Group birimi geçen yıl 435 Kanada Doları (314 milyon Dolar) teminatlı kredi bildirdi; bu, bir yıl önceki 212 milyon Kanada Doları’nı ikiye katlıyor, düzenleyici dosyalara göre. Müşterileri arasında e-ticaret yazılımı sağlayıcısı Shopify Inc. ve HLS Therapeutics Inc. , bankadan daha önce yapılan açıklamaya göre.

Devamını oku: SVB, kazadan önceki yıl Kanada’daki borç defterini ikiye katladı

Toronto merkezli AcuityAds Holdings Inc Cumartesi günü SVB’de 55 milyon dolarlık mevduatı olduğunu, yani fonlarının %90’ından fazlasının olduğunu açıkladı. Şirket, Silikon Vadisi bankasıyla “gelişmekte olan bir durumu” gerekçe göstererek %14’lük düşüşün ardından Cuma günü hisselerinin alım satımını durdurmuştu.

(Kanada’daki SVB iş ve dosyalayıcılarının ayrıntılarıyla ilgili güncellemeler.)

Bloomberg Businessweek’ten En Çok Okunan

© 2023 Bloomberg LP