Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şilteler, belgeler, elektronik eşyalar: Türkler eşyalarını kurtarmak için her şeyi riske atıyor

Şilteler, belgeler, elektronik eşyalar: Türkler eşyalarını kurtarmak için her şeyi riske atıyor

ANTAKYA, Türkiye, 21 Şubat (Reuters) – Türkiye’deki depremzedeler, geçmiş yaşamlarından ellerinden geleni kurtarmak için son bir şans olarak, hasar görmüş veya yıkılmış evlere dönme riskini alıyor.

Reuters, düzinelerce insanın belgeleri, mobilyaları ve elektrikli ekipmanı almak için moloz yığınlarının üzerinden tırmandığını, çatlak duvarlardan geçtiğini ve kırık merdivenlerden çıktığını gördü.

Türkiye ve Suriye’yi vuran ilk depremden iki hafta sonra Antakya’da yaşayanların çoğu kaçtı ya da kamplara sığındı. Yerel basında çıkan haberlere göre, Pazartesi günü güney kenti yeniden sarsan yeni bir depremde eşyalarını alırken en az üç kişi öldü.

Yasir Piraksi, “Hasar çok büyük olduğu için elimizdeki her şeyi kurtarmaya çalışıyoruz” dedi. “Hükümetin ne tür bir tazminat sağlayacağını hâlâ bilmiyoruz.”

En son güncellemeler

2 habere daha bakın

Ailesi 15 kardeşten biri olan ablasını 6 Şubat depreminde kaybetmiş. Altı gün sonra cesedini enkazda bulduktan sonra onu toprağa verdiler.

28 yaşındaki doğal gaz boru hattı kaynakçısı “Ölüleri kurtaramayız” dedi.

Bairaki ve altı akraba, kardeşlerinin evindeki eşyaları almaya yardım etmek için geri döndü. Küçük eşyaları çöp poşetlerine ve kompost çuvallarına doldurdular. İçeride, mutfak dolabının kapakları açıktı, duvarların boyası dökülüyordu ve çatlak ön cephe kısmen dökülmüştü.

Artık yakındaki bir binanın molozlarıyla ulaşılabilen ikinci kattaki bir dairenin açık penceresinden, sandaletlerle yürürken beton parçalarına takılmamaya çalışarak sırtlarında bir şilte, yataklar ve bir çamaşır makinesini sürüklediler. .

“Yavaş, yavaş” dedi biri.

“Bana da poker masasını ver,” dedi bir başkası, yarı şaka, ona bir oyuncak atılırken.

Eşyalar, Bairaki’nin güvenli olduğuna inandığı yakındaki bir köyde bulunan aile evinde saklanacak. “Kendi ellerimizle inşa ettik, bu yüzden ona her yönüyle güveniyoruz.”

Televizyon ve tuvalet kağıdı

Başka bir Antakya mahallesinde, Kinan al-Masri dairesinden bir miktar birikim, pasaport ve doğum belgesi almayı umuyordu. İlk depremden iki gün sonra kendi sokağına döndü ama yetkililer ona içeri girmenin çok tehlikeli olduğunu söyledi.

READ  Türk Telekom, A10 Networks ticari müşterilerine DDoS koruma hizmetleri sunuyor | vanilya artı

Akrabalarıyla birlikte yedi aileyi barındırmak için inşa ettiği mor kiremitli yerleşke hasar görmüş ve hala ayakta, bahçıvanlar balkonlarda aldatıcı bir şekilde dimdik oturuyor.

30 yaşındaki tercüman, “Bu binaya her şeyimizi yatırdık. Şimdi yıkılmak üzere” dedi.

Tüm akrabalarının güvende olmasına rağmen, sokağındaki yapıların çoğunun çöktüğü mahalleyi özlediğini söyledi.

Binalar hala ayaktayken, yetkililerin gerektiğinde sakinlerle iletişime geçebilmesi için çatlak duvarlara telefon numaraları ve isimler yazıldı. Dairelerin çoğu zaman içinde donmuş görünüyordu, televizyonlar hâlâ duvarlarda asılıydı, tuvalet kağıtları açık banyo raflarında istiflenmişti ve kanepeler hâlâ oturma odasındaki masanın etrafına dizilmişti.

Yakındaki bir sokakta bir aile, etrafı tabaklar, kilimler ve bir ocakla çevrili bir şiltenin üzerinde oturuyordu. Ağır mobilyaları boşaltmak için bir vinç kiraladılar ve operatörle bir fiyat pazarlığı yaptılar.

Operatör, “Bu çok tehlikeli,” dedi.

Hayal kırıklığına uğramış bir aile üyesi, “Hala istiyoruz,” diye yanıtladı.

çıplak elle

Bilal İbrahim, eşi ve çocuklarıyla birlikte ilk depremden sağ kurtuldu, ancak ağabeyinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Enkazdan çıkarıldıktan sonra ambulansa binen damadı kayıptı ve İbrahim onu ​​bulmak için bir hastaneden diğerine gidiyordu.

Pazartesi günü, 34 yaşındaki bir tamirci, kırık kırmızı Suzuki Maruti’sini enkazda ölü kardeşinin arabasına bağlayan metal bir çubuk buldu.

Yedi yıldır ailesiyle birlikte yaşadığı apartmanın yıkımı kararlaştırıldı ve içeri girip hiçbir şey alamadı.

Gözyaşlarını tutamayarak, “En önemli şey ailemin güvende olması” dedi. “Kardeşimi kaybetmek tüm dünyayı kaybetmek gibidir.”

Sadece ismiyle tanınmak isteyen Arsin, yedi çarşafa sarılı eşyalarıyla babasıyla birlikte harabelerde yürüyordu. En az bir derme çatma çuval, muhasebe işi için gerekli belgelerle doluydu.

Mersin’de bir üniversite yurdunda kalmak için evlerinden ayrıldılar” dedi. “Yorgunuz.”

33 yaşındaki Gocan Karadeniz, ilk şoktan bu yana ilk kez Antakya’daki zemin katına bakıp durdu. Duvarlar neredeyse tamamen açıktaydı, böylece tozla kaplı zeytin yatağı yan yatırılmış olarak görülebiliyordu.

READ  Pak-Durk Maraf Okulu'nda düzenlenen spor şenliği öğrencileri yeniden heyecanlandırdı

Yetkililer binayı yıkmadan önce bazı eşyalarını almayı umuyordu, ancak içeri girmenin çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Karadenis birkaç dakika binaya baktıktan sonra tekrar arabasına binerek uzaklaştı.

Henriette Chacar ve Ali Küçükgöçmen’in bildirdiği; Kurgu: Jonathan Spicer ve Christina Fincher

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.