Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen yeni depremin ardından ölü sayısı arttı.

20 Şubat 2023’te Haday’da, bölgeyi vuran ve 47.000’den fazla insanın ölümüne neden olan büyük bir depremden iki hafta sonra meydana gelen depremden sonra hasar gören binaların görünümü.

Umut Ünver | dia Resimler | İyi resimler

CNN Türk’ün Salı günü, 47.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği ve yüzbinlerce evin hasar gördüğü veya yıkıldığı büyük bir depremden iki hafta sonra, Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen depremde altı kişi öldü.

Pazartesi günü depremBu kez 6.4 büyüklüğündeki deprem, Türkiye’nin güneyindeki Antakya kenti yakınlarında merkezlendi ve Suriye, Mısır ve Lübnan’da hissedildi. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, 10 km (6,2 mil) derinlikte çarptığını söyledi.

CNN Türk, son depremden sonra bazı insanların mahsur kaldığı bir binaya girmek için merdivene tırmanan bir kurtarma ekibini gösterdi. Depremin, insanların zaten hasar görmüş binadan eşyalarını almaya çalışırken meydana geldiği söylendi.

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pazartesi akşamı meydana gelen depremde 294 kişinin yaralandığını, 18 kişinin ağır yaralandığını, Adana ve Tardiol’de hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Coca Twitter’da yaptığı açıklamada, iki hafta önce meydana gelen şiddetli sarsıntının ardından bazı sağlık tesislerinde binalarda çatlaklar oluşması nedeniyle hastaların tahliye edildiğini söyledi.

Ülkenin Afet ve Acil Durum Yönetimi Kurumu’nun (AFAD) Pazartesi günü bir ölüm bildirdiği Samantha’da, sakinler daha çok yıkılmış binalarla baş başa kaldı, ancak şehrin büyük bir kısmı ilk sarsıntılardan sonra çoktan boşaltılmıştı. Karanlık, terk edilmiş sokaklarda çöp yığınları ve atılmış mobilyalar sıralanıyor.

Muna Al Omar, yer yeniden ısınmaya başladığında Antakya’nın merkezindeki bir parkta çadırda olduğunu söyledi.

Pazartesi günü 7 yaşındaki oğlunu kucağına alırken, “Ayaklarımın altından yer ayrılacak sandım” diye ağladı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Pazartesi günü Türkiye’ye yaptığı ziyarette Washington, 6 Şubat depremi ve artçı şoklarının ardından yaşanan toparlanma çabalarına yardımcı olacağını söyledi.

READ  Türklere ve Bulgarlara karşı Makedon mücadelesinin kahramanı - Greek City Times

AFAD Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’de iki hafta önceki depremlerde ölenlerin sayısının 41.156’ya yükseldiğini ve daha da artmasının beklendiğini, yıkılan veya ağır hasar gördüğü bilinen 385.000 daire ve çok daha fazlasının hala kayıp olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin depremin vurduğu 11 ilinde yaklaşık 200 bin dairenin inşa edileceğini söyledi. önümüzdeki aydan itibaren.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Suriye’deki deprem müdahalesini desteklemek için toplam ABD insani yardımının 185 milyon dolara ulaştığını söyledi.

BM cinsel ve üreme sağlığı ajansına göre, depremlerden sağ kurtulan yaklaşık 356.000 hamile kadının sağlık hizmetlerine acilen erişmesi gerekiyordu.

Türkiye’de 226 bin, Suriye’de 130 bin kadın var ve bunların yaklaşık 38 bin 800’ü önümüzdeki ay doğum yapacak. Birçoğu kamplarda barındırıldı veya dondurucu soğuklara maruz bırakıldı ve yiyecek veya temiz su bulmak için mücadele etti.

Halihazırda on yılı aşkın bir süredir iç savaşla parçalanmış olan Suriye’de ölümlerin çoğu, Birleşmiş Milletler’in 4.525 kişinin öldüğünü söylediği kuzeybatıda meydana geldi. Bölge, Devlet Başkanı Beşar Esad’a sadık güçlerle savaşan isyancılar tarafından kontrol ediliyor ve bu da yardım çabalarını zorlaştırıyor.

Suriyeli yetkililer, Esad rejimi tarafından kontrol edilen bölgelerde 1.414 kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar, kurtarma operasyonlarına yardımcı olmak için 14 kamyonluk bir konvoyun Pazar günü Türkiye’den kuzeybatı Suriye’ye girdiğini söyledi.

Dünya Gıda Programı ayrıca bölgedeki yetkililere Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgelerden gelen yardıma erişimi engellemeyi bırakmaları için baskı yapıyor.

BM İnsani İşler Ofisi sözcüsü, Pazartesi sabahı itibariyle Birleşmiş Milletler insani yardım taşıyan 197 kamyonun iki sınır kapısından kuzeybatı Suriye’ye girdiğini söyledi.

Türkiye’deki binlerce Suriyeli mülteci kuzeybatı Suriye’deki evlerine döndü ve felaketten etkilenen akrabalarıyla temasa geçti.

READ  Turks ve Caicos Adaları kurtarma ekipleri bir uçak kazasının ardından yolcuları arıyor

Türkiye-Silvegözü sınır kapısında Pazartesi sabahı yüzlerce Suriyeli sınırı geçmek için sıraya girdi.

Yaklaşık 350 kişinin beklediğini gördüğünü söyleyen Mustafa Hannan, hamile karısı ve 3 yaşındaki oğlunu bıraktı.

Antakya’daki evlerinin çökmesi üzerine ailesinin birkaç aylığına burayı terk edeceğini söyleyen 27 yaşındaki oto elektrikçisi, yetkililerden Türkiye’ye dönme şansını kaybetmeden altı aya kadar Suriye’de kalmasına izin sözü verdi. .

“Geri dönmelerine izin verilmeyeceğinden endişeleniyorum” dedi. “Biz zaten milletimizden koptuk. Şimdi ailelerimizden mi kopacağız? Burayı yeniden yapsam bir daha geri dönemezler ve benim hayatım gitmiş olur.”