Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ŞİMDİ SATIN AL, ÖDEME SONRAKİ HİZMETLER BAZI AMERİKALILARI BORÇLU OLABİLİR

ŞİMDİ SATIN AL, ÖDEME SONRAKİ HİZMETLER BAZI AMERİKALILARI BORÇLU OLABİLİR

Bu, bu hizmetlerin kullanımındaki ani artışın, şeffaflık ve bilgi eksikliği ile birleştiğini söyleyen ekonomistler ve tüketici savunucuları için bir endişe kaynağıdır. Düzenleyici gözetim, Amerikalıların gerçekte ne kadar borcu olduğunu merak etmelerine neden oluyor.

Kredi kartı harcamaları ve otomobil kredileri gibi diğer hane borçları Federal Rezerv tarafından toplanır ve takip edilirken, şimdi satın al ve sonra öde (BNPL) verileri, finansmanın genellikle banka dışı kaynaklar tarafından sağlandığı ve henüz sağlanmadığı için dahil edilmemiştir. kapsamlı bir şekilde raporlanır. kredi bürolarına.

Bu, BNPL, işlem hacimleri, geç ödeme oranları, ücretler ve faiz ücretleri ile ilgili tüketici borç seviyelerine ilişkin kamuya açık bir veritabanı olmadığı anlamına gelir.

LendingTree kıdemli kredi analisti Matt Schulze, “Şüphesiz, insanların finansal koşullarını anlamamızda büyük bir boşluk var, şimdi satın al, sonra ödeyi dahil etmezseniz,” dedi. “Bu, kredi şirketleri, kredi büroları ve borç verenler için bir sorun.”

kırmızı bayraklar

Affirm ve Apple’dan PayPal ve Zip’e kadar, BNPL işlemlerinin şu anda yılda en az 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor – bu, analistlerin birkaç yıl içinde 1 trilyon dolardan 4 trilyon dolara yükselebileceğini söylüyor. Bu hizmetler, satın alma işleminizi birkaç hafta veya ay boyunca taksitler halinde dört veya daha fazla ödemeye böler. onlar genellikle Faizsiz veya minimum faizle sunulur ve genellikle kredi kontrolü olmadan gelir.

BNPL sağlayıcıları para kazanmak için tüccarlardan işlem fiyatının %1,5 ila %7’si arasında ücret alır, Kansas City Federal Rezerv Bankası’nın araştırmasına göre. Araştırmaya göre, bazı perakendeciler için maliyetler buna değer. RBC Sermaye PiyasalarıBu, BNPL’nin çevrimiçi tekliflerinin ortalama bilet satışlarını %30 ila %50 oranında artırdığını ve sonuçta satın alma yapan müşterilerin payını artırdığını gösterdi.
Hızlı büyümesine rağmen BNPL, ekonomistler, düzenleyiciler ve düzenleyiciler için kırmızı bayraklar kaldırdı. Savcılık. Hizmetler kredi ürünleri olarak düzenlenmediği için, bunun değişen hüküm ve koşullara ve az sayıda kontrol ve dengeye sahip vahşi batı tarzı bir pazara yol açtığı konusunda uyarıyorlar.

Kansas City’deki Federal Rezerv’de ödeme sistemleri araştırmacısı olan Terry R. Bradford, önemli bir dezavantajın farkına varmadan oldukça kolay bir şekilde borca ​​girme şansı olduğunu söyledi.

READ  Yemek dağıtımı büyük bir karmaşa. İşte şirketlerin iş yapma şekli.

Taksitlendirme sürecinin, birisinin aldığı mal veya hizmet için neredeyse hiçbir şey ödemiyormuş gibi görünmesini sağladığını söyledi.

“Öyleyse, satın aldığınız her şeyi bu dört taksitte düşünebilmeniz ve bunun sonucunda, tamamını ödemeniz gerektiğinden daha fazla borç almanız olasılığıdır” dedi.

Pek çok servis sağlayıcı aracılığıyla ‘şimdi al, sonra öde’ kredileri kullanarak borcunuzu biriktirme fırsatı, gördüğüm en büyük risklerden biri.

Üç büyük kredi bürosu, BNPL faaliyetlerini kredi raporlarına dahil etmeye başlayacaklarını, ancak yine de bu bilgilerin sağlayıcılarına güvenmeleri gerektiğini söyledi.

Tüketici Mali Koruma Bürosu, bu endişeleri gidermenin yanı sıra belirsiz terminolojiyi, potansiyel veri toplamayı ve diğer koruma eksikliğini araştırmayı planladığını söyledi. Ajans, BNPL sağlayıcılarından bilgi topluyor ve bulgularını bu yıl içinde yayınlamayı bekliyor.

Ancak, Harvard Kennedy Okulu araştırma görevlisi Marshall Lux, korkunun herhangi bir potansiyel reformun yeterince hızlı gelmeyebileceği olduğunu söyledi. Şimdi Al, Sonra Öde üzerine yakın tarihli bir çalışmanın yazarı. Bu kullanımı kolay seçenekler, insanların mali koşulları kötüleştikçe patlıyor – en savunmasız Amerikalılardan bazılarını riske atan mükemmel bir fırtına yaratıyor, dedi.

Ekonomide olan biten her şeye rağmen hak ettiği ilgiyi görmüyor” dedi. “Bu arada, gençler ve zayıf bankaları olan insanlar büyük darbe alıyor, bu da potansiyel olarak gelecek yıllarda krediyi yok ediyor.”

Lux, araştırmasına atıfta bulunarak şunları kaydetti: TransBirlik. Lux ve TransUnion anketine göre, kredi kartı faizinden kaçınmak ve aynı zamanda bütçelerine uymayan alışverişler yapmak için hizmetlere yöneliyorlar.

“İnsanlar olması gerekenden fazlasını satın alıyor ve bunu kabul ediyorlar. İster agresif pazarlama olsun, ister anlık satın alma olsun, ister ‘yarın daha fazlasını alacağım’ inancı olsun, bunlardan çok kullanıyorlar. [services]”dedi.

Chase’in eski risk şefi Lux için en büyük tehlike, insanların bu hizmetlerle ne satın aldığıdır.

READ  Rogers Network, büyük bir kesinti milyonlarca Kanadalıyı vurduktan sonra devam ediyor

“Temizlik malzemeleri alıyorlar, çorap alıyorlar, spor ayakkabı alıyorlar, günlük ev eşyaları alıyorlar” dedi. İnsanlar başladığında [using revolving credit for] Bakkal gibi günlük alımlar, bir sorun olduğunu biliyorsun.”

sonuna kadar demek

BNPL sağlayıcıları, tekliflerini geleneksel kredi limitlerinden daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir seçenek olarak gördüklerini söylüyor.

Affirm’in Teknoloji, Risk ve Operasyonlar Başkanı Libor Michalek, “Tüm ürün ve iş, tüketicilerin uzun vadeli başarısı ve ödeme kabiliyeti ilkesi etrafında inşa edilmiştir” dedi. “Ve yapamazlarsa, olumsuz sonucu paylaştığımız yer orası.”

CNN Business’ın sorularına yanıt olarak e-postayla gönderilen bir açıklamada, bir Klarna sözcüsü şunları yazdı:

“Faizsiz ürünlerimiz insanları borçtan uzak tutmak için tasarlandı. Her satın alımda sıkı uygunluk kontrolleri yapıyor, kredi kriterlerini ve harcama limitlerini sürekli olarak yeniden değerlendiriyor ve kaçırılan ödemeler karşılanana kadar hizmetlerimizin kullanımını sınırlandırıyoruz.”

Klarna uygulaması simgesi, 21 Ocak 2021 Perşembe günü Londra, Birleşik Krallık'ta bir cep telefonuna yerleştirildi.

Morning Consult’un finansal hizmetler analisti Charlotte Principato, bazı tüketicilerin bir bütçeye bağlı kalmak veya mali durumlarını aydan aya dengelemek umuduyla BNPL’nin hizmetlerini kullandığını söyledi.

“Bana işaret ettiği şey, bunun bir sona ulaşmak için bir araç olduğu” dedi. “İstediğiniz hedeflere ulaşırken ve ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeyleri elde ederken nasıl para kazanacağınız ve biraz daha ileri gideceğiniz konusunda düşünceli bir seçim.”

Bu, özellikle aydan aya tutarlı maaşları olmayan çok sayıda Amerikalı için geçerlidir, dedi.

“Her ay maaşının ne olacağı konusunda eksik verilerle çalışmak zorundalar ve yine de ne tür sabit giderleri karşılayabilirler ve yine de herkesin yapmasına izin verilmesi gereken isteğe bağlı satın alımlar yapabilirler” dedi.

Manevra alanı yok

Linda Ramirez gibi insanlar için, Tarihsel olarak yüksek enflasyon seviyesi Bu, temel bilgiler için bile daha fazla kıpırdama alanı olmadığı anlamına gelir.

Güney Teksas’ta küçük bir kasabada yaşayan bekar anne, her gün 90 dakika sürüyor. Evde, büyüyen üç genci var.

“Çift gibi hissediyorum, her şey çift [in price]Bu yüzden arabamı doldurmak için 50 ila 55 dolar ödüyorum ve bakkallar da aynı, burada Teksas’ta, dedi Ramirez. yumurta kartonu iki katına çıktı Nereye gittiğinize bağlı olarak 3 veya 4 $ ile 7 veya 8 $ arasında.”

BNPL, bütçesini artırmaya yardımcı olmak için bunu isteğe bağlı satın alımlar ve son 400 dolarlık market faturası da dahil olmak üzere bazı temel ihtiyaçlar için kullanıyor.

READ  Yayıncı platformu: Bebek Maması Cronobacter ve Salmonella Salgını: Hala Sorularım Var

Ramirez için, Şimdi Satın Al Sonra Öde uygulaması aracılığıyla maliyeti dağıtmak, kredi kartına bir sekme koymak, kredi çekmek veya fatura ödemesinden vazgeçmek için daha iyi bir alternatifti. Tüm ödemeler zamanında yapılırsa, çoğu BNPL hizmeti faiz veya gecikme ücreti almaz.

“Bunu sonsuza kadar yapmak istemiyorum ama gelecekte başım belaya girerse bunu her zaman tekrar kullanabileceğimi bilmek güzel” dedi.

CNN Video’dan Zach Wasser bu rapora katkıda bulundu.

Düzeltme: Bu makalenin önceki bir sürümü, BNPL endüstrisinin boyutunu yanlış hesapladı. İşlemlerin 2021’de en az 100 milyar dolara ulaşması bekleniyordu.