Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol Mayıs başından beri ilk kez varil başına 100 doların altına düştü

Petrol Mayıs başından beri ilk kez varil başına 100 doların altına düştü

West Texas Intermediate ham petrolünün fiyatı Salı günü %10 düşerek 97.43$’a düştü ve günü %8 düşüşle 99.50$’dan kapattı. Brent ham petrolü, kapanışta 102.77$’a yerleşmeden önce varil başına 101.10$’lık bir günlük dip seviyesine ulaştığında %10’dan fazla düştü.

WTI, 11 Mayıs’tan bu yana ilk kez 100 doların altına düştü. Bu, genellikle biraz daha yüksek işlem gören Brent ham petrolünün varil başına 102 doların altına düştüğü son zamandı. Brent petrol 25 Nisan’dan beri 100 doların altına düşmedi.

Toptan gaz vadeli işlemleri de düştü, kapanışta gün için yaklaşık %10 veya galon başına 36 sent düştü.

En son AAA okumasına göre, pompadaki bir galon gazın ulusal ortalama maliyeti, Pazartesi gününe göre bir kuruş ve geçen haftaya göre 8 sent düşerek şu anda 4,80 dolar. gaz fiyatları 5 $ işaretini aştı 11 Haziran’da giriş yaptı ve 14 Haziran’da galon başına 5.02 dolara ulaştı.

Resesyon olasılığına ilişkin endişeler artıyor Petrol ve benzin fiyatlarındaki son satışların ana itici gücüdür. OPIS’in küresel enerji analizi başkanı Tom Cluza, vadeli işlemleri söyledi.

Yakın zamana kadar, petrol ve benzin yatırımcıları, fiyatları yakın vadede kontrol altında tutmak için çok az piyasa gücü olduğuna inanıyorlardı. “Artık akla gelebilecek bir Durgunluk riskleriyle ilişkili büyük aşağı yönlü riskler.”

Son haftalarda, petrol fiyatlarının keskin bir şekilde düşmesine yardımcı olan bir durgunluk korkuları var. Brent ham petrolü 8 Haziran’da varil başına 123.58 dolar, WTI ise 122.11 dolardı. Ama o zirveden beri, Tüketici fiyat endeksi Tüketici fiyatlarının, Federal Rezerv’i bunu yapmaya iten ana ölçütlerden biri olan 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. faiz oranlarını yükseltmek bu fiyat baskılarıyla mücadele etmenin bir yolu olarak yüzde puanının dörtte üçü kadar. Bu, merkez bankasının ekonomiyi soğutmaya yönelik agresif hamlelerinin buna yol açabileceği beklentilerini artırdı. İş kaybına ve durgunluğa neden olur.
Petrol ve gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerini harekete geçirmesinin ardından bu yılın başlarında yükseldi. Rusya’nın enerji ihracatına uygulanan yaptırımlardünyanın en büyük üreticilerinden birini etkili bir şekilde boğarak.

Ancak petrol arzı, tüccarların petrol vadeli işlem sözleşmeleri için teklif verirken dikkate aldığı denklemin yalnızca bir parçasıdır. Talep diğer kısımdır. Hiçbir şey talebi genel olarak ekonomik aktiviteyi azaltan bir durgunluk kadar öldürmez. İnsanlar işten çıkarıldığında, işe, mağazaya veya başka yerlere giden daha az insan olur.

Gazın en son rekor kırdığı zaman, ulusal ortalamanın galon başına 4,11 dolara ulaştığı Büyük Durgunluk sırasındaydı. Temmuz 2008. Ancak o yılın sonunda, talep düştüğü için %60 düşerek galon başına 1,62 dolara düştü. Ancak ucuz gaz, bu beş ay içinde işini kaybeden yaklaşık 3 milyon insan için pek de teselli olmadı.

Şimdiye kadar, sürücüler petrol ve benzin vadeli işlemlerindeki son düşüşten dolayı benzin pompasında nispeten az bir rahatlama gördüler. Ulusal ortalama gaz fiyatı 14 Haziran’dan bu yana sadece %4 veya 22 sent düşerken, toptan gaz vadeli işlemleri 9 Haziran’da galon başına 4,28 dolara ulaştığından beri %22 düştü.

ABD benzin perakendecileri, güçlü benzin talebi ile fiyatları daha derinden düşürmek için çok az teşvike sahipler. Yaz sürüş sezonu Tüm hızıyla.

Kloza, “Perakendecilerin bu kadar güçlü taleple fiyatlarını daha da düşürmeleri için zorlayıcı bir neden yok” dedi.

Kloza, yakın vadede pompada daha fazla fiyat düşüşü olabilir – önümüzdeki hafta galon başına 10 sentlik bir düşüşün sürpriz olmayacağını söyledi. Toptan akaryakıt için daha az ödeme yapan istasyon sahipleri, kendi fiyatlarını belirlemeden önce rakiplerinin müşterilere ne kadar tasarruf sağladığını izleyecek. Ancak Kloza, gaz fiyatlarının roket gibi yükselip kuş tüyü gibi düştüğü ifadesinin yeniden ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

READ  SpaceX çalışanları, Elon Musk'ı eleştiren bir mektup yazdıktan sonra kovuldu | Uzay X

Okullar yeniden açılıncaya ve yaz sürüş sezonu bu sonbaharda sona erene kadar büyük olasılıkla önemli bir düşüş olmayacağını tahmin etti. Ayrıca, Ukrayna’daki savaş veya Körfez Kıyısı boyunca ABD petrol altyapısını vuran kasırgalarla ilgili olarak Rusya’nın petrol ihracatındaki ek gelişmelerin fiyatların yeniden hızla yükselmesine neden olabileceği riskleri de var.

“Benzin fiyat işaretlerinde kullanılan beşlileri şimdiye kadar bırakmayacağım” dedi.