Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sincan’daki ölümcül yangın, Çin’in ‘Covid-19’ politikası üzerinde tepkilere yol açtı

Süspansiyon

Ölümcül bir yangına gecikmiş bir acil durum müdahalesi, Sincan’da aylarca süren kilitlenmenin sona erdirilmesi çağrısı yapan protestoları ateşledi.Ve Çin’in kuzeybatısındaki sıkı kontrol edilen bölge, ülkenin “sıfır Covid” politikası tarafından uygulanan kısıtlamalara karşı ülke çapında bir protestoya yol açtı.

Yetkililer, Perşembe gecesi Sincan’ın başkenti Urumçi şehir merkezindeki çok katlı bir apartmanın üst katlarını süpürerek çıkan yangında üçü çocuk 10 kişinin hayatını kaybettiğini ve dokuz kişinin dumandan zehirlenerek hastaneye kaldırıldığını söyledi. İlk belirlemelere göre yangın, apartmanlardan birinin yatak odasındaki elektrik kablosundan çıktı.

Çin sosyal medya platformlarında dolaşan videolar, binadan uzağa park etmiş itfaiye araçlarının alevlere ulaşmayan su püskürttüğünü gösterirken, bazılarının merak etmesine neden oldu. Hareket üzerindeki pandemik kısıtlamaların kamyonların yeterince hızlı yaklaşmasını veya varmasını engelleyip engellemediği.

Sosyal medya uygulaması WeChat’te viral olan videolara göre Cuma gecesi, Çin’in ulusal bayrağını taşıyan Urumçi sakinleri yerel bir hükümet binasının önünde kilitlenmenin kaldırılması için sloganlar attılar. Washington Post, kliplerin gerçekliğini hemen doğrulayamadı.

Şehrin belediye başkanı Cuma gecesi düzenlediği basın toplantısında özür diledi ve yangının nedeninin soruşturulacağı sözünü verdi. Yangın kurtarma tugayının başkanı Li Wensheng, koronavirüs kısıtlamalarının müdahaleyi engellediğini yalanladı, bunun yerine park etmiş arabalarla dolu dar bir şeridi itfaiye araçlarının gelişini engellemekle suçladı.

“Bazı sakinlerin kendilerini kurtarma yetenekleri çok zayıftı… ve kaçmayı başaramadılar,” dedi bana. Ayrıca, sakinlerin dışarı çıkmasına izin verilmediği veya kaçış kapılarının kapatıldığı yönünde internette yer alan iddialara da itiraz etti.

Birçoğu hükümetin katı koronavirüs karşıtı politikasını suçlamaya devam ettiğinden, resmi yanıt yalnızca çevrimiçi öfkeyi artırdı. Eleştirmenler, yetkililerin suçu kurbanlara atmasının uygun olmadığını söyledi ve merkezi karantina kurallarının araçların sokakta kalmasına neden olduğunu savundu.

READ  145 uçakta, Qantas uçağı havadaki SOS çağrısının ardından güvenli bir şekilde indi

Associated Press’e göre Cumartesi günü Urumçi’deki yetkililer düşük riskli kabul edilen bazı mahallelerdeki kısıtlamaları hafifletti. adı geçen. Ancak şehrin diğer bölgeleri kapalı kaldı. Bu arada Pekin’de, sakinlerin kısıtlamaları protesto etmesi üzerine birkaç apartman kompleksi kilitlenmeleri kaldırdı. Reuters’e göre.

Keyfi kısıtlamalar ve koronavirüs üzerindeki kötü yönetim konusundaki hayal kırıklığı, son günlerde Çin genelinde protestolara dönüştü. Yetkililer bu ayın başlarında test ve karantina gerekliliklerinin gevşetileceğini duyurdu. Ancak kısa süre sonra rekor sayıda vaka, birçok büyük şehrin milyonları evlerine kilitlemesine ve onları ezmesine neden oldu. Kademeli yeniden açılan umutlar. Çin Cumartesi günü 34.909 koronavirüs vakası bildirdi.

Netizenler, Pekin, Chongqing ve diğer yerlerde yerel yetkililerle tecrit önlemleri konusunda tartışan sakinlerin videolarını yayınladı. Çarşamba günü Zhengzhou kentindeki dünyanın en büyük iPhone fabrikasında polis ve çalışanlar arasında şiddetli çatışmalar çıktı çünkü Foxconn fabrikasındaki işçiler kapatma şartlarından ve üreticinin sözleşme şartlarını yerine getirmediği iddiasından memnun değildi.

İşçiler, virüs kısıtlamaları nedeniyle Çin’deki dünyanın en büyük iPhone fabrikasından kaçıyor

A’yı Urumçi yangını takip etti otobüs kazası Eylül ayında 27 kişi bir karantina merkezine nakledilirken öldü. Nisan ayında, Çin’in en kalabalık şehri olan Şangay’da ani bir kilitlenme, Protestoları çevrimiçi ve çevrimdışı olarak destekleyin. Ailesinin onu hastaneye götürememesi nedeniyle 3 yaşındaki bir çocuğun ölümü de dahil olmak üzere kısıtlamalarla bağlantılı intihar ve ölüm raporları, bitkin bir nüfusu öfkelendirdi.

Urumçi yangınına yönelik çevrimiçi eleştiri, Urumçi’nin ölümünün ardından olduğu gibi, kısa bir süre için sansürün gölgesinde kalmış görünüyor. Lee Wen Liang2019’un sonlarında o zamanlar bilinmeyen bir koronavirüs hakkında alarm vermeye çalışan ancak polis tarafından azarlanan Wuhanlı bir doktor.

İnternette yeniden yayınlanan bir yorumda bir kullanıcı şunları yazdı: “Binadan atlayan bendim, Devrilen otobüse ben binen bendim, Foxconn’dan yürüyerek ayrılan bendim, Yolda donarak ölen bendim. İşi olmayan bendim.” “Aylarca sebzeli çörek alacak param yoktu ve yangında ölen bendim. Ben olmasam bile bir dahaki sefere ben olabilirim.”

READ  Güney Kore'deki kitlesel miting, ölü sayısı 154'e yükselirken ülkeyi sarstı

Yeni virüs vakalarının bildirilmesiyle Çin, bir bağışıklık boşluğunu doldurmak için çabalıyor

Yetkililerin 2017’de bir milyondan fazla Uygur, Kazak ve bölgedeki diğer Müslüman sakinlerini “yeniden eğitim” programlarına zorlayan bir güvenlik baskısı başlattığı Sincan’da Cuma günkü gibi gösteriler nadir görülüyor. Sincan, sakinlerinin virüse maruz kaldığını bildirmesiyle ülkedeki en sert ve en uzun süreli koronavirüs önlemlerinden birine maruz kaldı. Haftalarca evlerine kapandılar yeterli yiyecek olmadan.

Pandemi sırasında, daha önce Çin hükümetinin “mesleki eğitim ve öğretim” dediği şey için kullanılan bir dizi tesis Karantina merkezleri olarak yeniden tasarlandılar. Birleşmiş Milletler ağustos ayında sonuçlandı Bölgedeki insan hakları ihlalleri insanlığa karşı suç teşkil edebilir.

Çinli yetkililer baskılara devam etmek, Aralık ayında bölgesel parti liderini değiştirmek ve turizmi teşvik etmek istediklerini belirttiler. Ancak Sincan, dünyanın en sıkı kontrol edilen yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Sürgündeki Uygur aktivistler, zorunlu asimilasyon kampanyasının henüz bitmediğinin altını çiziyor.

Ulusal sağlık yetkilileri, bulaşmayı olabildiğince çabuk durdurma ve tüm pozitif vakaları karantinaya alma stratejilerinin ciddi vaka ve ölümlerdeki artışı önlemenin tek yolu olduğu konusunda kararlı. Korkarlar ki bir Doğal bağışıklık eksikliği Yaşlılar ve diğer savunmasız gruplar arasında zaten gergin olan hastanelerin hastalarla dolup taşmasına neden olabilir.

Politika eleştirmenleri, hükümetin daha bulaşıcı varyantlara karşı zorlu savaşından kaynaklanan tali hasar konusunda daha endişeli: Medicare hastaların koronavirüs testi negatif olduğu için reddetmeler veya gecikmeler; akıl sağlığı travması evde tek başına çok fazla zaman geçirmekten; Yoksul ailelere en çok zarar veren ekonomik bir yüktür.

Tayvan’da gurur, LGBTQ ve demokratik hakların güçlü bir karışımıdır

İnternette birçok kişi, hikayesini doğrudan yerel koronavirüs durumu hakkında anlatamadığı için Sincan hükümetiyle alay etti. Cumartesi günü Urumçi yetkilileri, koronavirüsün artık genel nüfus arasında dolaşmadığını duyururken, şehirde virüs bulaşma riski yüksek olarak sınıflandırılan 273 bina olduğunu söyledi.

READ  Yeni Zelanda Başbakanı, Çin daha iddialı olsa bile, hala ortak çıkarlar olduğunu söyledi

Urumçi’nin “toplumda hiçbir virüs vakasına asla ulaşmadığını” belirten devlet medyası makalelerinin altında, en yaygın yorumlar, okuyucuların bunun nasıl bu kadar hızlı olduğuna dair sorularını hayrete düşürdü. Bir kullanıcı altı soru işareti yazdı.

Devlete ait Global Times gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Hu Xijin bile, resmi açıklamaların halkın öfkesini bastırmaya yetmeyeceğini ve yerel yönetimin kısıtlamaları hafifletmesi gerektiğini söyledi. Çin’in COVID-19 karşıtı politikasının yangında oynadığı rol ne olursa olsun, WeChat’te halkın hoşnutsuzluğunun temel nedeninin aylarca tecrit altında kalmanın “insanların gerçekten kabul edebileceğinin ötesinde” olduğunu yazdı.

Misilleme korkusuyla adının açıklanmaması koşuluyla konuşan, düşük riskli bir bölgede Urumçi’de ikamet eden bir kişi, insanların yerleşim yerlerinde serbestçe hareket edebildiğini ancak işe gidemeyeceğini, sokaklarda araba kullanamayacağını veya mahalleler arasında dolaşamayacağını söyledi. “Bazı mahallelerde yapabileceğiniz tek şey bir saat dışarı çıkmak,” dedi kişi, mahkumların egzersiz yapmasına izin verildiğinde Çince bir terim kullanarak.

Seul’den Lyric Lee ve Taipei’den Vic Chiang ve Pei-Lin Wu bu rapora katkıda bulundu.