Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Siri, Alexa ve Google Assistant yapay zeka yarışını nasıl kaybetti?

Siri, Alexa ve Google Assistant yapay zeka yarışını nasıl kaybetti?

Google Asistan’da çalışan eski bir yönetici, Amazon’un Alexa ile olan arızalarının Google’ı yoldan çıkarmış olabileceğini söyledi. Google mühendisleri, termostatlar ve ışık anahtarları gibi ev aksesuarlarını kontrol etmek için ses kontrollü akıllı hoparlörler ve tablet ekranları tasarlamak da dahil olmak üzere, Alexa’nın yapabileceklerini taklit etmek için asistanıyla yıllarca deneyler yaptılar. Şirket daha sonra, büyük bir gelir kaynağı haline gelmeyen bu ev ürünlerine reklamları dahil etti.

Eski yönetici, Google’ın zamanla çoğu kişinin sesli asistanı yalnızca zamanlayıcıları başlatmak ve müzik çalmak gibi sınırlı sayıda basit görev için kullandığını fark etti. 2020’de Google CEO’su Prabhakar Raghavan, Google Asistan’ı devraldığında grubu, sanal yol arkadaşını Android akıllı telefonların önemli bir özelliği olarak yeniden odakladı.

Ocak ayında Google’ın ana şirketi 12.000 çalışanını işten çıkardığında, ev aletleri işletim sistemleri üzerinde çalışan ekip mühendislerinin yüzde 16’sını kaybetti.

Birçok büyük teknoloji şirketi artık ChatGPT’ye yanıt bulmak için yarışıyor. Geçen ay Apple genel merkezinde, şirket, çalışanların Büyük Dil Modeli ve diğer AI araçları hakkında bilgi edinmesi için bir iç etkinlik olan yıllık AI Zirvesi’ni düzenledi, program hakkında bilgi veren iki kişi söyledi. İnsanlar, Siri ekibinin üyeleri de dahil olmak üzere birçok mühendisin her hafta dil oluşturma kavramlarını test ettiğini söyledi.

Salı günü, Google da dedi Yakında şirketlerin, hükümetlerin ve yazılım geliştiricilerin yerleşik sohbet botlarıyla uygulamalar oluşturmasına ve temel teknolojiyi sistemlerine entegre etmesine yardımcı olacak üretken yapay zeka araçlarını piyasaya sürecek.

Yapay zeka uzmanları, gelecekte chatbot teknolojilerinin ve sesli asistanların yakınsayacağını söyledi. Bu, insanların konuşma yoluyla sohbet robotlarını kontrol edebilecekleri ve Apple, Amazon ve Google ürünlerini kullananların, yalnızca hava durumunu kontrol etmek gibi işlerde değil, sanal asistanlardan işlerinde kendilerine yardım etmelerini isteyebilecekleri anlamına geliyor.

READ  Android ve iOS'ta Google Play Filmler ve TV'yi Değiştirme

Chatbot destekli bir arama motoru sunan bir yapay zeka girişimi olan Perplexity’nin kurucusu Aravind Srinivas, “Bu ürünler geçmişte hiçbir zaman işe yaramadı çünkü insan düzeyinde diyalog yeteneklerine hiçbir zaman sahip olmadık” dedi. “Şimdi yapıyoruz.”

çocuk metz Raporların hazırlanmasına katkıda bulunmak.