Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Şirketler teknoloji ortakları bulmakta zorlanırken Modi’nin çip yapma planı sekteye uğruyor

Şirketler teknoloji ortakları bulmakta zorlanırken Modi’nin çip yapma planı sekteye uğruyor
  • Hindistan’da Modi, ülkeyi çip endüstrisi için bir merkez haline getirmek istiyor
  • Şirketler kaynak bulma planlarında ilerlemekte zorlanıyor
  • Intel-Tower anlaşması yonga seti planlarını bozuyor
  • Devasa Vedanta-Foxconn projesi de yavaş ilerliyor

YENİ DELHİ/OAKLAND, KALİFORNİYA, 1 ​​Haziran (Reuters) – Hindistan’ın yarı iletken satın alması için 10 milyar dolarlık teşvik teklifi yapan Foxconn ortak girişimi de dahil olmak üzere büyük şirketler, başkanın emelleri için büyük bir başarısızlık olan bir teknoloji ortağı eksikliği nedeniyle mücadele ediyor .Çip endüstrisinden Bakan Narendra Modi.

Strateji hakkında doğrudan bilgisi olan üç kişi, İsrailli yonga üreticisini bir teknoloji ortağı olarak kabul eden yonga konsorsiyumu ISMC tarafından Hindistan’da planlanan 3 milyar dolarlık yarı iletken tesisin, şirketin devam eden Intel tarafından devralınması nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Hindistanlı Vedanta ile Tayvanlı Foxconn arasındaki bir ortak girişim yoluyla yerel olarak yonga üretmeye yönelik ikinci büyük 19,5 milyar dolarlık plan da Avrupalı ​​STMicroelectronics (STMPA.PA) firmasıyla ortak olarak görüşmelerinin çıkmaza girmesiyle yavaş ilerliyor. el bilgisi dedi.

Modi, küresel şirketleri çekerek “elektronik üretiminde yeni bir çağda kullanmak” istediği için çip endüstrisini Hindistan’ın ekonomik stratejisinin en önemli önceliği haline getirdi.

Yarı iletken pazarının 2026 yılına kadar 63 milyar dolar değerinde olmasını bekleyen Hindistan, geçen yıl teşvik programı kapsamında fabrika kurmak için üç sipariş aldı. Onlar Vedanta-Foxconn JV’dendi; Tower Semiconductor’ın (TSEM.TA) teknoloji ortağı olduğu ISMC Global Alliance; Singapur merkezli IGSS Ventures’tır.

Vedanta JV fabrikasının Modi’nin Gujarat eyaletinde yer alması planlanırken, ISMC ve IGSS’nin her biri iki ayrı güney eyaletindeki tesisler için 3 milyar dolar ayırdı.

READ  Önümüzdeki Hafta: Electronic Arts hala garip bir oyun şirketi

Üç kaynak, 3 milyar dolarlık ISMC çip üretim tesisi için planların şu anda askıda olduğunu, çünkü Tower’ın bağlayıcı anlaşmaları imzalamaya devam edemediğini, çünkü geçen yıl Intel tarafından 5,4 milyar dolara satın alınmasının ardından konuların hala incelenmekte olduğunu söyledi. Anlaşma düzenleyici onayları bekliyor.

Hindistan’ın yarı iletken emelleri hakkında konuşan Hindistan’ın BT bakan yardımcısı Rajeev Chandrasekhar, 19 Mayıs’ta Reuters’e verdiği demeçte, ISMC’nin Intel’in Tower’ı devralması nedeniyle “devam edemediğini” ve IGSS’nin teşvik almak için “yeniden piyasaya sürmek istediğini (talep)” söyledi. . “İkisi de ayrılmak zorunda kaldı,” dedi ayrıntıya girmeden.

İki kaynak, Tower’ın Intel ile yaptığı anlaşma görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak projeye katılımını muhtemelen yeniden değerlendireceğini söyledi.

ISMC Next Orbit Ventures konsorsiyum ortakları, yorum talebine yanıt vermedi. Tower ve Intel yorum yapmaktan kaçındı. Singapur merkezli IGSS ve Hindistan’ın federal Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Vedanta’yı geri al

Dünyadaki çip üretiminin çoğu, Tayvan gibi birkaç ülke ile sınırlıdır ve Hindistan geç kalmıştır. Vedanta-Foxconn JV, Eylül ayında büyük bir tantanayla Gujarat’ta çip üretme planlarını duyurdu. Modi, 19.5 milyar dolarlık planı Hindistan’ın çip endüstrisinin emellerini artırmada “önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

Ancak ortak girişim bir teknoloji ortağı bulmaya çalışırken işler yolunda gitmedi. Dördüncü kaynak, Vedanta-Foxconn’un teknoloji lisansı almak için STMicroelectronics ile güçlerini birleştirdiğini söyledi, ancak Hindistan hükümeti STMicro’nun “oyunda daha fazla söz sahibi olmasını” istediğini aktardı – örneğin ortaklıkta bir pay gibi .

Kaynak, STMicro’nun bu konuda istekli olmadığını ve görüşmelerin hala belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi. Söz konusu kişi, “STM açısından bakıldığında, bu teklif mantıklı değil çünkü Önce Hindistan pazarının daha olgun olmasını istiyorlar” dedi.

Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Chandrasekhar, 19 Mayıs’ta Reuters’e verdiği bir röportajda, Vedanta-Foxconn JV’nin “şu anda bir teknik ortakla ilişki kurmak için mücadele ettiğini” söyledi.

READ  Silvergate kripto çöküşü Silikon Vadisi banka çöküşünden nasıl farklıydı: kurtarma paketi yok

STMicro yorum yapmaktan kaçındı.

Vedanta-Foxconn JV CEO’su David Reid yaptığı açıklamada, bir teknoloji ortağıyla lisanslı teknoloji transferi konusunda anlaşmaları olduğunu söyledi, ancak daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Çarşamba günü, yatırımcıların ilgisini canlandırmak olarak görülen bir hareketle, ülkenin çip endüstrisi için teşvik başvurularını yeniden davet etmeye başlayacağını söyledi. Bu kez şirketler, yalnızca 45 günlük bir pencerenin olduğu ilk aşamanın aksine, gelecek yıl Aralık ayına kadar başvurabilirler.

Bakan Chandrasekhar, Twitter’da “Bazı mevcut başvuru sahiplerinin yeniden başvurması ve yeni yatırımcıların da başvurması bekleniyor” dedi.

Yeni Delhi’den Aditya Kalra ve Munif Vengatil ve Auckland’dan Jane Lanhi Lee tarafından hazırlanan ek raporlar; Stephen Scheer tarafından ek raporlama. Kurgu, Nick Zieminski

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Moncef Fengatel

Thomson Reuters

Munsif Vengatil, Reuters’in Yeni Delhi merkezli Hindistan teknoloji muhabiridir. Politika oluşturmanın Hindistan’daki teknoloji işini nasıl etkilediğini ve ülkenin artık küresel elektronik tedarik zincirinde bir güç olmak için nasıl daha agresif bir şekilde rekabet ettiğini izliyor. Ayrıca, Facebook ve Google dahil olmak üzere büyük teknoloji devleri ve onların stratejileri ve önemli Hindistan pazarındaki zorlukları hakkında düzenli olarak rapor veriyor.

jane lee

Thomson Reuters

Yarı iletkenlerin kapsamı ve bunları üretmek için kullanılan araçlardan kuantum hesaplamaya kadar bilgi işlemdeki küresel eğilimler hakkında raporlar. Güney Kore, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden 27 yıllık habercilik deneyimine sahiptir ve daha önce ASEAN Wall Street Journal, Dow Jones Newswires ve Reuters TV için çalışmıştır. Boş zamanlarında kuantum fiziğini kavramak amacı ile matematik ve fizik okuyor.