Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mayıs istihdam verileri neden Fed için enflasyon resmini karmaşıklaştırıyor?

Mayıs istihdam verileri neden Fed için enflasyon resmini karmaşıklaştırıyor?

Fed yetkilileri, ekonominin nasıl şekillendiğini görmek için kendilerine zaman tanımak amacıyla art arda 10 faiz artışından sonra ara vererek Haziran ayındaki bir sonraki toplantılarında faiz oranlarını sabit tutabileceklerini belirttiler. Cuma günü açıklanan yeni istihdam verileri, ara vermek için doğru zaman olup olmadığını belirlemeye çalışan politika yapıcıları bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

Ne yazık ki merkez bankacıları için karmaşık bir tablo çizdiler: Mayıs ayında işsizlik artarken ve ücret artışı yavaşlarken, Fed’in soğuduğuna dair kanıtlar vardı ve fiili istihdam kazanımları ekonomistlerin beklediğinden çok daha güçlüydü.

Merkez bankaları bir dizi faiz oranlarını yükseltti yüzde 5’ten yüzde 5,25’e Geçen ay itibariyle, 2022’nin başındaki neredeyse sıfırdan keskin bir şekilde yükseldi. Ancak, ekonominin hâlihazırda yaptıkları büyük politika değişikliklerini nasıl özümsediğini değerlendirene kadar fiyat artışlarına ara vermenin yakında uygun olabileceğinin sinyallerini veriyorlar. Yapılanlar ve gelişmelerin sonuçları Son dönemdeki bankacılık kargaşasının yansımaları da dahil olmak üzere diğerleri.

Daha yüksek faiz oranları, bir ev satın almak veya bir arabayı finanse etmek için borçlanmanın maliyetini artırarak ekonomiyi soğutur, ancak tam etkisini göstermesi zaman alır. Yüksek borçlanma maliyetlerine yanıt olarak, şirketler kademeli olarak genişleme planlarından geri adım atıyor ve işe alımları yavaşlatıyor, bu da daha sonra daha zayıf ücret artışına ve genel ekonomide yavaşlamaya yol açıyor.

Bu nedenle işgücü piyasası verileri çok önemlidir. Bu, politikanın ekonomiyi ne kadar soğuttuğuna dair bir referandum ve enflasyonun yavaşlayıp yavaşlamayacağının ipuçlarını veriyor. Yetkililer, ücretlerdeki hızlı artışın, şirketleri fiyatları hızla yükseltmeye devam ederken, yüksek ücret faturalarının karları tüketmesini engellemeye çalışabileceğinden endişe ediyor.

Cuma günkü iş piyasası verileri, politika yapıcılar için hem iyi hem de kötü haberler sağladı. İşsizlik oranı bir önceki okumada yüzde 3,4’ten yüzde 3,7’ye sıçradı ve ücret artışı biraz yavaşladı. Ancak işverenler, Mayıs ayında ekonomistlerin beklediğinden çok daha fazla ve bir önceki aya göre bir toparlanma ile 339.000 iş ekledi.

READ  Oregon AG, izinsiz ipotek hacizleri nedeniyle ödeme işlemcisi ACI ile ülke çapında anlaşmaya vardığını duyurdu

Bu çelişkili sinyaller – bir yanda hafifletme diğer yanda esneklik – kısmen aylık istihdam raporunda kullanılan iki farklı anketten gelen farklı sonuçlara borçludur. Ancak işgücü piyasasındaki bölünmüş ekran, Fed’in politika belirleme işini daha da zorlaştırabilir.

TD Securities faiz analisti Gennadiy Goldberg, Fed’in bu ay faiz oranlarını “atlamasını” ve artırmasını beklediğini söyledi.

“Bu olumlu maaş bordrosu sürprizi göz önüne alındığında, Fed’in sıkılaştırmak için daha fazla yeri olduğunu düşünüyorum – onları Haziran’da zorlu bir görüşme bekliyor.”

Bazı Fed yetkilileri, Haziran ayı faiz artırımını ertelemeyi tercih edeceklerini şimdiden söylediler ve bu da onlara, yüksek borçlanma maliyetleri ve artan belirsizliğin ekonomiyi kısıtlamak için nasıl birleştiğini görmeleri için daha fazla zaman tanıdı. Patrick T. Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Harker, bu hafta dedi “Kesinlikle kampta, bu toplantıda herhangi bir zammı atlamayı düşünüyor.”

Bir duraksama olabileceğine dair bir işaret olarak, bu hafta başlarında önemli bir yetkili toplantının faiz artırımlarını iptal etmesinin Fed’in faiz artırımını tamamen bitirdiği anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Başkan Biden tarafından kurumun başkan yardımcılığına seçilen Fed Başkanı Philip Jefferson, konuyla ilgili açıklama yaptı. mektup bu hafta.

Jefferson, “Aslında, yaklaşan bir toplantıda bir faiz artırımını atlamak, komitenin ek politikanın ne kadar istikrarlı olduğuna dair kararlar vermeden önce daha fazla veri görmesini sağlar” dedi. Fed başkan yardımcısı, kurum için geleneksel olarak önemli bir iletişim aracıdır ve kilit yetkililerin ileriye dönük politika yolu hakkında nasıl düşündüklerini yayınlayan kişidir.

Yatırımcılar, yeni istihdam verilerinin yaklaşan Federal Rezerv kararını karmaşıklaştırabileceğini düşünüyor gibi görünüyor. Onlar yukarı itmek Mali piyasa fiyatlarına dayalı olarak, raporun ardından fiyatın bu ay hareket etme olasılığı. Ancak yine de üçte bir artış şansı görüyorlar.

READ  Elon Musk'ın Twitter'ı Aaron Rupar, CNN, NYT ve WaPo gazetecilerini açıklama yapmadan yasakladı

MacroPolicy Perspectives’in kurucusu Julia Coronado, istihdamdaki güçlü genel artışın Fed yetkililerini 13-14 Haziran toplantısında oyalanmaktan caydırmaya yetmeyeceğini söyledi. Çalışma saatlerinden işsizlik oranına kadar raporun diğer ayrıntılarının ekonominin soğuduğunu doğruladığını söyledi.

Büyük bordro kazançları, dedi, “buradaki anormallik.” “Diğer her şey daha soğuk bir iş piyasasından bahsediyor.”