Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sivil haklar lideri Dizzy Betts ve şarkıcı Johnny Cash, ABD Kongre Binası’ndaki Arkansas heykellerinin yerini alıyor

Sivil haklar lideri Dizzy Betts ve şarkıcı Johnny Cash, ABD Kongre Binası’ndaki Arkansas heykellerinin yerini alıyor

LITTLE ROCK, Arkansas – Arkansas milletvekilleri beş yıl önce ABD Kongre Binası’ndaki eyaleti temsil eden heykelleri değiştirmeye karar verdiklerinde, mevcut heykellerin kaldırılmasına çok az itiraz vardı. 100 yılı aşkın süredir orada duran heykeller eyalet tarihinin gizemli figürleriydi.

Aynı zamanda Kongre’de görev yapan eski Vali Asa Hutchinson, “Arkansas’tan seçmenlere ve gençlere turlar yaptığımı hatırlıyorum ve Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası’ndaki Statuary Hall’da Arkansas’tan iki temsilciye işaret edeceğim” dedi. “Ve diyecekler ki: Biz onları hiç duymadık.”

Ülke, 18. ve 19. yüzyıllardan az bilinen iki figür yerine, yakında “Siyah Giyen Adam” ve okullarda ırk ayrımının kaldırılması mücadelesinde etkili olan bir kadın tarafından temsil edilecek.

Yetkililer bu hafta sivil haklar lideri Daisy Betts’in ve bu yılın sonlarında müzisyen Johnny Cash’in heykellerini dikmeyi planlıyor.

Eyalet NAACP’sine başkanlık eden Bates, 1957’de Merkez Lisesi’ne katılan “Little Rock Nine” olarak bilinen siyah öğrencilere danışmanlık yaptı. Kendisi, başkent Little Rock’ın şehir merkezindeki bir caddenin bulunduğu Arkansas’ta tanınmış bir sivil haklar figürüdür. onun onuruna anılır. Eyalet ayrıca Başkanlar Günü’nde Daisy Betts Günü’nü de kutluyor.

Bates heykelini yaratmak için seçilen Idaho heykeltıraş Benjamin Victor, çalışmalarına, 1962 otobiyografisini okumak ve Little Rock’taki evini ve Merkez Lisesini ziyaret etmek de dahil olmak üzere onu kapsamlı bir şekilde inceleyerek başladığını söyledi. Heykelin ABD Kongre Binası’na gelen ziyaretçilerin kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmesine de yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Victor, “Umarım bu onlara öncelikle Daisy Bates’in hayatını ve mirasını inceleme konusunda ilham verir” dedi. “Bunun büyük bir kısmı onun ruhunu yakalamak ve başkalarına da aynısını yapmaları ve doğru olanı savunmaları konusunda ilham vermek.”

2 metrelik bronz heykel, kocasıyla birlikte Arkansas State Press’i yayınlayan Bates’in kolunda bir gazeteyle yürümesini tasvir ediyor. Bir elinde bir defter ve kalem tutuyor ve yakasında bir NAACP rozeti ve bir gül takıyor.

READ  Spielberg, yeni Bullitt filminin prodüksiyonunu hızlandırdı

Cash, Little Rock’ın yaklaşık 60 mil (100 km) güneyinde küçük bir kasaba olan Kingsland’da doğdu. 2003 yılında 71 yaşında vefat etti. Başarıları arasında dünya çapında country, rock, blues, folk ve gospel müziği içeren 90 milyon plak satılması yer alıyor. Hem Country Müzik Onur Listesi’ne hem de Rock and Roll Onur Listesi’ne giren birkaç sanatçıdan biri oldu.

Cash’in 2,4 metrelik (2,4 m) heykeli, şarkıcıyı sırtına asılı bir gitar ve elinde bir İncil ile tasvir ediyor. Heykeli yaratmak için seçilen Little Rock heykeltıraşı Kevin Criss, Al Green, Glen Campbell ve Levon Helm gibi diğer Arkansas müzik figürlerinin heykellerini yaptı.

Chris’in, Cash’i Kongre’deki anlaşmazlığa karşı bir denge unsuru olarak Capitol’e çok ihtiyaç duyulan bir katkı olarak gördüğünü söyledi.

Chris, “Yürüyüşte yürüdü ve inandığı şeyi yaşadı. Beni gerçekten çeken özellik buydu” dedi ve “Ve bu içsel yansıma, bu heykelde gerçekten ortaya çıkarmayı istediğim bir şeydi.”

Bates ve Cash’in heykelleri James P. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında eski bir vali ve ABD senatörü olan Clark ve 19. yüzyıldan kalma bir avukat olan Uriah Rose. Heykeller, özellikle Clark’ın Demokrat Parti’yi “beyaz standartlarını” korumaya çağırdığı ırkçı yorumları nedeniyle inceleme altına alındı.

Şu anda geçici olarak Senato başkanı olarak görev yapan Cumhuriyetçi Senatör Bart Hester, heykellerin 2018’de değiştirilmesi çağrısında bulunmaya başladı. Clark’ın torununun torunu ve Demokrat eyalet senatörü Clark Tucker da seleflerinin heykeli için çağrıda bulundu. Calm Down’da değiştirilecek.

Bates ve Cash’in heykellerinin dikilmesini gerektiren 2019 yasasını imzalayan Hutchinson, “Değişim zamanının geldiğine dair yaygın bir kabul vardı” dedi.

Milletvekilleri Walmart’ın kurucusu Sam Walton’dan Afganistan’da öldürülen bir ABD Deniz Kuvvetleri’ne kadar birbiriyle yarışan fikirler sunduğundan, yerlerine geçecek kişileri seçmek işin zor kısmıydı. Biraz tartışmanın ardından milletvekilleri sonunda Bates ve Cash’i onayladı.

READ  'Noel Ağacının Etrafında Rockin' Listelerde Zirvede - Son Tarih

Önceki heykellerin yerini alacak yasaya sponsor olan Senatör David Wallace, yeni heykellerin insanlara Arkansas’ın yıllar içinde ürettiği karakter türleri hakkında daha fazla bilgi vermesini umduğunu söyledi.

Wallace, “Arkansas’ı temsil eden ortalama bir kişiyi temsil etmek istedik” dedi. “Ve sanırım Dizzy Betts ve Johnny Cash ile Arkansas’taki yelpazeyi kapladık. Sadece Arkansas’ın genel halkını temsil ediyorlar.”

___

Associated Press muhabiri Mike Pesoli bu rapora katkıda bulundu.