Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sosyal Güvenlik 2024’te işçileri etkileyebilir. Akılda tutulması gereken 3 kural

Sosyal Güvenlik 2024’te işçileri etkileyebilir. Akılda tutulması gereken 3 kural
  • 2024’te yüksek gelirliler daha fazla Sosyal Güvenlik vergisi ödeyebilir.
  • Ayrıca emeklilik maaşı alırken çalışmanın da sonuçları olabilir.
  • İşte bilmeniz gerekenler.

Dardespot | E+ | Getty Images

Sosyal Güvenlik yararlanıcılarının, yaşam maliyetinde %3,2’lik bir düzenlemeye dayalı olarak gelecek yıl sosyal yardımlarında bir artış elde etmesi bekleniyor.

Ancak yeni 2024 rakamlarına göre çalışanların dikkate alması gereken birkaç sınır var Yakın zamanda duyuruldu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından.

Eğer bir işçiyseniz ve eninde sonunda emeklilik yardımlarına hak kazanmayı umuyorsanız ya da çalışıyorsanız ve aynı zamanda emeklilik yardımı alıyorsanız, bilmeniz gerekenler buradadır.

Sosyal Güvenliğin maksimum vergilendirilebilir kazancı, 2023’teki 160.200 $’dan 2024’te 168.600 $’a yükselecek.

İşçiler, Federal Sigorta Katkıları Yasası anlamına gelen FICA olarak da bilinen Medicare ve Sosyal Güvenlik için maaşlarının %7,65’i oranında vergi ödüyorlar. Serbest meslek sahipleri, işçi ve işveren katkı paylarını karşılamak için %15,3 oranında ödeme yapar.

Bu %7,65, tüm kazançlar için geçerli olan Medicare’e giden %1,45’i içermektedir. Daha yüksek gelirliler ek olarak %0,9 oranında ödeme yapabilir.

Geriye kalan %6,2’lik kısım Sosyal Güvenlik’e tahsis edilmiştir ve yalnızca vergiye tabi maksimum tutara veya gelecek yıl için 168.600 ABD Dolarına uygulanır.

yaklaşık %6 Sosyal Güvenlik İdaresi’ne göre, Sosyal Güvenlik vergisi ödeyen çalışanların her yıl kazançları vergiye tabi azami tutarın üzerindedir.

Sosyal Güvenlik’e vergi ödeyerek, sonunda emeklilikte fayda sağlayabilirsiniz.

Genel olarak, kalifiye olmak için en az 10 yıllık çalışmanız veya 40 kredi saatiniz olması gerekir. Yılda en fazla dört kredi kazanabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik kredisini almak için gereken kazanç miktarı, 2023’teki 1.640 dolardan 2024’te 1.730 dolara çıkacak.

62 yaş ile tam emeklilik yaşı arasında Sosyal Güvenlik başvurusunda bulunursanız, erken başlamanız nedeniyle sosyal yardımlarınız azaltılacaktır.

READ  Mark Zuckerberg, Meta için bir işletim sistemi ima etti ve metaverse'in on yılın sonunda yüz milyarlarca gelir elde etmesini beklediğini söyledi.

Siz de çalışmaya devam ederseniz, belirli bir eşiğin üzerinde kazanç elde etmeniz durumunda emeklilik kazanç testi olarak bilinen teste tabi tutulabilirsiniz.

2024 yılında, emeklilik kazanç testinden muaf olan kazançlar, bu yılki 21.240 dolardan 22.320 dolara çıkacak. Bu limitin üzerindeki her 2$ kazanç için 1$ faiz kesintisi yapılacaktır.

İyi haber şu ki, bu stopaj yardımları, tam emeklilik yaşına ulaştığınızda aylık yardımlarınıza uygulanacaktır.

“Evli çiftlerde alt gelir eşiğini kontrol etmeye değer [two-earner] dedi, sertifikalı bir mali planlayıcı ve Sosyal Güvenlik talep yazılımı sağlayıcısı Covisum’un başkanı Joe Elsasser.

Daha fazla kişisel finans:
Sosyal Güvenlik’in yaşam maliyeti düzenlemesi 2024’te %3,2 olacak
Milletvekilleri kredi kartı borcunu, faiz oranlarını ve ücretleri hedef alıyor
Medicare’e açık kayıt, sağlık bakım maliyetlerinin azaltılmasına yardımcı olabilir

Kendisi, bu düşük gelirli kişinin herhangi bir cezayla karşılaşmadan çalışmaya devam edebileceğini ve Sosyal Güvenlik yardımlarının tamamını alabileceğini söyledi.

Daha da önemlisi, tam emeklilik yaşına ulaştığınız yıl için kazanç testi için farklı bir eşik vardır.

2024 yılında bu miktar, tam emeklilik yaşınıza ulaşmadan önceki aylar için 59.520 $’a yükselecek. Bu yılki 56.520 $’a kıyasla. Tam emeklilik yaşına ulaştığınız yılda, limitin üzerindeki her 3$ kazanç için 1$ sosyal yardım kesintisi yapılır.

Elsasser’e göre kazanç testi, emeklilik yardımlarını erken talep edip etmemeye karar verirken dikkate alınması gereken önemli bir faktör.

Kendisi, tam emeklilik yaşına ulaşacağınız yıl için yeni tavan sınırının – yaklaşık 60.000 dolar – aynı zamanda bir fırsatı temsil ettiğini söyledi.

Örneğin, Temmuz ayında tam emeklilik yaşına ulaşırsanız, doğum gününüzden önce ayda yaklaşık 10.000 dolar kazanabileceğinizi ve yardımların 1 Ocak’ta başlaması durumunda kazanç testine tabi tutulmayacağınızı söyledi Elsasser.

READ  Tesla hissedarları, yıllık toplantıda yönetim kurulu tavsiyelerini geniş ölçüde takip ediyor

Sosyal Güvenlik yardım geliri federal vergilere tabi olabilir.

Bu gelirin vergilendirilme oranı toplam gelirinize bağlıdır. Bu, faydalarınızın yarısının düzeltilmiş brüt gelirinize ve vergi dışı faizinize eklenmesiyle hesaplanır.

Toplam geliriniz bekar vergi beyannamesi verenler için 25.000 ila 34.000 ABD Doları arasında veya ortak olarak başvuran evli çiftler için 32.000 ila 44.000 ABD Doları arasında ise, yardımlarınızın %50’sine kadar vergi ödeyebilirsiniz.

Toplam bireysel geliriniz 34.000 ABD Dolarından fazlaysa ve bireysel olarak başvuruyorsanız veya 44.000 ABD Dolarından fazla gelire sahip evliyseniz, yardımlarınızın %85’e kadar olan kısmı vergiye tabi olabilir.

Bu eşiklerin yıldan yıla değişmediğini belirtmekte fayda var. Ancak sosyal yardım geliri, yaşam maliyeti ayarlamaları ile her yıl arttıkça, zamanla daha büyük bir kısmı vergiye tabi hale gelir.

Yaşlılar Derneği’nin araştırmasına göre, 2023 için %8,7’lik yaşam maliyeti ayarlaması nedeniyle önümüzdeki Nisan ayında daha fazla yararlanıcı faiz gelirleri üzerinden federal gelir vergisinden sorumlu olabilir. Tarafsız üst düzey grup, yaşlıların yardımlardan elde ettikleri gelir üzerinden çok fazla vergi ödemek zorunda kalmamaları için vergi eşiklerinin yıllık olarak güncellenmesi ve ayarlanması çağrısında bulunuyor.

Senior Citizens League’de Sosyal Güvenlik ve Medicare politika analisti Mary Johnson, “Vergiler kesinlikle büyüyen bir endişe haline geliyor” dedi.