Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

S&P 500 ve Nasdaq, veriler ve jeopolitiğin güçlü sonuçları dengelemesiyle düştü

S&P 500 ve Nasdaq, veriler ve jeopolitiğin güçlü sonuçları dengelemesiyle düştü

Yatırımcılar 28 Eylül 2023’te ABD’nin New York City kentindeki New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) çalışıyor. REUTERS/Brendan McDiarmid/File Photo Lisans haklarının alınması

  • JPMorgan ve Wells Fargo üçüncü çeyrek kazançlarının artmasıyla yükseldi
  • S&P 500 ve Dow Jones endeksi haftalık kazançlar elde ediyor ve ABD ham petrol fiyatları artıyor
  • Michigan Üniversitesi Ön Tüketici Güven Endeksi tahminleri 67,2’ye karşı 63 oldu
  • Endeksler: Dow Jones %0,12 arttı, S&P %0,50 düştü, Nasdaq %1,23 düştü

13 Ekim (Reuters) – S&P 500 ve Nasdaq Cuma gününü, kötüleşen tüketici güveni verileri ve Orta Doğu’daki çatışmaların yatırımcıları yüksek riskli yatırımlara girmek konusunda isteksiz hale getirmesi ve ABD’nin en büyük bankalarından bazılarının iyimser çeyreklik kazançlarını gölgelemesiyle düşüşle kapattı.

Wall Street’in üç ana endeksi yükselişle açıldı ancak ABD tüketici güvenine ilişkin ön okumanın Ekim ayında keskin bir düşüş göstermesinin ardından değer kaybetti. Dow Jones küçük kazançlar elde etmeyi başardı.

Yatırımcılar aynı zamanda Orta Doğu’dan gelen haberleri de izliyorlardı. İsrail, Cuma günü, İsrail’deki kanlı saldırının ardından Hamas savaşçılarını hedef alan ilk kara operasyonu duyurusunda, Gazze Şeridi’ne baskınlar düzenlediğini duyurdu. Birleşmiş Milletler, İsrail’in sivillere Gazze’yi terk etme çağrısının “yıkıcı insani sonuçlar doğurmadan” imkansız olduğunu söyledi.

Yatırımcıların güvenlik arayışına girmesiyle ABD Hazine tahvili fiyatları yükselirken, ABD ham petrolünün fiyatı %5,8 artışla sabitlendi.

New York Life Investments ekonomisti ve portföy stratejisti Lauren Goodwin, “Bu, riskten kaçınmanın arttığını gösteriyor” dedi. Tahvil, hisse senedi ve petroldeki hareketlerin, kötüleşen tüketici güveni, küresel ekonomi ve jeopolitik çatışmalara ilişkin endişeleri yansıttığını da sözlerine ekledi.

Goodwin, ekonomik döngüde verilerin iyi olduğu ancak “önümüzdeki birkaç ay içinde kötüleşmesinin beklendiği” bu noktada, liderlik değişikliklerinin inanılmaz derecede yaygın olduğunu ve hiçbir piyasa anlatısının birkaç günden fazla sürme eğiliminde olmadığını söyledi. zamanda.”

READ  B&H, New Yorkluların güneş gözlüğü almak için akın ettiği "şehirdeki en ateşli kulüp" olarak anılıyor

Ancak stratejist, Orta Doğu savaşında büyük bir artış olmadığı sürece Cuma günkü ruh halinin “çalkantılı bir piyasanın başlangıcının göstergesi” olmasını beklemediğini söyledi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 39,15 puan veya %0,12 artışla 33.670,29 puana, Standard & Poor’s 500 Endeksi 21,83 puan veya %0,50 kayıpla 4.327,78 puana ve Nasdaq Bileşik Endeksi 166,99 puan veya %0,50 düşüşle gerçekleşti. %1,23 ila 13407,23.

Ancak hafta boyunca S&P 500 %0,45 artışla üst üste ikinci haftalık yükselişini kaydetti. Nasdaq endeksi hafta boyunca yüzde 0,18 düştü. Dow Jones endeksi yüzde 0,79’luk yükselişle iki haftalık kayıp serisine son verdi.

S&P’deki 11 büyük sanayi sektörü arasında Enerji (.SPNY) petrol fiyatlarının artmasıyla %2,3 artışla yükselişe öncülük etti. %1 artışla Kamu Hizmetleri (.SPLRCU) ve %0,8 artışla Consumer Staples (.SPLRCS) gibi savunma sektörleri de büyük kazançlar elde etti.

Altın gibi diğer güvenli liman varlıkları da yükseldi.

JPMorgan Chase (JPM.N), Wells Fargo (WFC.N) ve Citigroup (CN) hisseleri, yüksek faiz oranlarının da yardımıyla üç aylık karlarının analist tahminlerini aşmasının ardından yükseldi. Wells Fargo %3 yükseldi ve JPMorgan %1,5 oranında değer kazandı ancak Citigroup %0,2 oranında kayıpla kapandı.

Standard & Poor’s 500 bankacılık endeksi gün ilerledikçe kazançlarını azalttı ve %3,4’e kadar yükselerek üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,6 yükselişle kapattı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, fiyat baskıları hafifledikçe merkez bankasının faiz artırım döngüsünü muhtemelen tamamlamış olduğuna inandığını söyledi.

Bireysel hisse senetleri arasında BlackRock Asset Management, çeyreklik net girişlerde keskin bir düşüş kaydettikten sonra yüzde 1,3 düştü.

UnitedHealth (UNH.N) hisseleri üçüncü çeyrek kazanç tahminlerini aştıktan sonra %2,6 artış gösterdi.

Dollar General (DG.N) hisseleri, indirim mağazası perakendecisinin CEO Jeff Owen’ın yerine eski CEO Todd Vassos’u geri getirmesinin ardından %9 arttı.

READ  GTA 6 gelecek yıl yakında piyasaya sürülebilir

Boeing (BA.N), uçak üreticisi ve Spirit AeroSystems’in (SPR.N) 737 Max 8 uçaklarını etkileyen bir üretim hatasına yönelik devam eden denetimlerini genişletmesinin ardından %3 düştü. Spirit hisseleri ise %0,9 kayıp yaşadı.

NYSE’de azalan ihraçların sayısı ilerleyen ihraçların sayısını 1,56’ya 1 oranında geride bıraktı; Nasdaq’ta 1,68’e 1 oranı hisselerin kaybedilmesine yol açtı.

S&P 500 52 haftanın 12 yeni en yüksek ve 20 yeni en düşük seviyesini kaydetti; Nasdaq Composite 28 yeni yüksek ve 335 yeni düşük kaydetti.

Amerikan borsalarında son 20 seanstaki ortalama 10,37 milyar hisseye kıyasla 10,06 milyar hisse işlem gördü.

(Bengaluru’da Sinead Caro, Shishwat Chauhan ve Ankika Biswas tarafından rapor edilmiştir; Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleyen: Shaunak Dasgupta, Anil D’Silva, Shinjini Ganguly ve Richard Chang

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar