Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

S&P 500, Wall Street’in Jackson Hole’daki Federal Rezerv’den ipuçları aramasıyla yükseldi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Dow kırıldıktan sonra yükseldi, S&P 500 üç gün boyunca düştü

SPAC sonrası isimler son 30 günde ilerleme kaydetti, ancak bir yıldır düşüyor

Bir tesisatçı son 30 gündür zıplamaktan keyif alıyor, ancak hala 2022 için çukurdan çok uzakta.

CNBC’nin başarılı bir şekilde birleşerek kamu piyasalarına giriş yapan SPAC’lardan oluşan Post SPAC Endeksi, 26 Temmuz ile 25 Ağustos arasında %10,6 yükseldi. Bu dönemde %5,36 artışla S&P 500’den daha iyi performans gösterdi.

Birkaç isimdeki keskin sıçramalar endeksin yükselmesine yardımcı oldu. Örneğin, Getty Images son 30 günde %217’den fazla artarken, pilli EV üreticisi Enovix %136’dan fazla ekledi.

Bununla birlikte, yatırımcılar küçük kârlarla spekülatif şirketlerden uzaklaştıkça, SPAC şirketleri bir bütün olarak 2022’de zarar gördü. CNBC Post SPAC Endeksi, S&P 500’ün yaklaşık %12,6’lık düşüşüne kıyasla, yıl için yaklaşık %46 düştü.

SPAC’ler veya özel amaçlı satın almalar, ilk halka arz yoluyla finansman sağlar ve ardından gelirleri özel bir şirket satın almak ve iki yıl içinde ilk kez başlatmak için kullanır.

SPAC elden çıkarma işlemleri, şirketler iki yılın eşiğine yaklaştıkça ve şirketleri bu olumsuz koşullarda piyasaya sürmekte zorlandıkça toparlandı: Şu ana kadar on beş SPAC tasfiye edildi – bunlardan beşi Ağustos’ta gerçekleşti. Bu arada, SPACResearch’e göre 2021’de bir ve 2020’de iki tasfiye oldu.

Darla Mercado, Gina Francola

Kar tanesi gelire kıyasla %20 arttı

kar tanesi Hisse senedi, gelir tahminlerini geçtikten sonra %20’den fazla yükseldi son çeyrekte. Bulut veri platformu sağlayıcısı, Refinitiv’in 467 milyon dolarlık tahminini geçerek 497 milyon dolarlık gelir bildirdi.

Snowflake, ürün gelirinin yıldan yıla %83 arttığını ve segmentin üçüncü çeyrekte 500 ila 505 milyon dolar arasında bir gelir elde etmesini beklediğini belirtti. Şirket, tüm yıl için ürün gelirinin 1,91 milyar ila 1,92 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.

Samantha Sobin, Ashley Cabot

S&P 500 Endeksi Yüksekten Açıldı

S&P 500 Perşembe günü yükselişle açıldı. Dow Jones Sanayi Ortalaması zilden kısa bir süre sonra 68 puan veya %0.21 düştü. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %0,25 ve %0,54 yükseldi.

– Sarah Min

İşsizlik başvuruları düşüyor

Revizyonlar, ikinci çeyrekte GSYİH’de daha küçük bir düşüş olduğunu gösteriyor

İkinci çeyrek GSYİH’sının ilk revizyonu, ABD ekonomisinin daha az sert bir resmini çizdi.

Ekonomik Analiz Bürosu Perşembe günü yaptığı açıklamada, gayri safi yurtiçi hasılanın ikinci çeyrekte %0,6 daraldığını söyledi. Geçen ay açıklanan peşin tahminler %0,9 düşüş gösterdi.

Raporun başka bir yerinde olumsuz bir revizyon vardı. Toplam yurt içi alımlar için fiyat endeksi çeyrek boyunca %8,4 arttı. Bir önceki tahmin %8.2 artış gösteriyordu.

Yüksek enflasyon ve negatif GSYİH büyümesine rağmen, reel GSYİH ikinci çeyrekte %1,4 arttı.

— Jesse Pound

Bank of America, tüketici güveninin bir şekilde toparlandığını, ancak durgunluk korkularının devam ettiğini söyledi

Bank of America’ya göre, tüketici güveni bu yılın başlarındaki düşük seviyelerinden bir miktar gevşedi, ancak durgunluk korkuları devam ediyor.

Perşembe günkü bir nota göre, ABD BofA tüketici güven endeksi, düşük gaz fiyatları ve beklenenden daha iyi gelen ekonomik verilerin ardından 21 Ağustos itibarıyla üç ayın en yüksek seviyesi olan %31’e ulaştı.

Ancak şirket, katılımcıların %66’sının enflasyonun gelecek yıl artmasını beklediğini ve bu katılımcıların %38’inin bir durgunluk beklediğini söyledi.

Yılda 50.000 dolardan fazla kazanan daha yüksek gelir gruplarındaki katılımcılar, öncelikle bir gerilemede tasarruf ve yatırımlardan endişe duyduklarını söyledi.

Bu arada, düşük gelirliler, yüksek gelirli meslektaşlarına göre iş güvenliğine daha fazla önem verdiklerini, ancak tasarrufların ana endişeleri olmaya devam ettiğini söyledi.

– Sarah Min

Fed Başkanı George, talebin ‘soğuduğunu’ söyledi

Kansas City Fed Başkanı Esther George, CNBC’den Steve Liesman’a ABD ekonomisinde “talebin yavaşladığını” söyledi, ancak iş liderlerinden duyduklarınız henüz bir durgunlukla uyumlu değil.

George ayrıca enflasyonun “geniş tabanlı” kaldığını ve en az üç “tutarlı ay” iyileştirilmiş enflasyon verisi görmek istediğini söyledi.

George, gelecek haftaki Federal Rezerv toplantısında yaklaşık yarım puan mı yoksa dörtte üç oranında bir eğim görüp görmediğini söylemeyi reddetti. Federal Rezerv’in enflasyonu düşürmesi için işsizliğin artması gerekebileceğini söyledi.

READ  Hisse senetleri düştü, endeksler Rusya ve Ukrayna ile ilgili endişelerin güçlü istihdam verilerinden daha ağır basması nedeniyle haftalık kayıp bildirdi

— Jesse Pound

Peloton hisseleri kar kaybından sonra düştü

Peloton hisseleri Perşembe günkü piyasa öncesi işlemlerde %15’ten fazla düştü. Ekipman üreticisi büyük bir kayıp bildirdi. Sonuçlar, geri dönüş planını uygulamaya çalışırken şirketten art arda altı çeyrek kayıp rapor edildiğini gösteriyor.

Hisse senetleri, Amazon ile ortaklık haberlerinin ardından bir gün önce %20’den fazla yükseldi.

Sarah Ana, Lauren Thomas

Autodesk, kâr elde ettikten sonra yükselişe geçti

Autodesk hisseleri, yazılım şirketinin analistlerin beklentilerini aşan üç aylık kazanç ve gelir bildirmesinin ardından %9’dan fazla yükseldi.

Şirket, 1,24 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,65 dolar kazandı. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, 1.23 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1.57 dolar kazanç bekliyorlardı. Autodesk’in faaliyet marjı da beklentilerin biraz üzerinde geldi.

Fred Imbert

Ron Baron yeni bir satın alma açıkladıktan sonra genç atlar

Milyarder yatırımcı Ron Barron, Squawk Box’ta son aylarda tıbbi giyim şirketi Figs’te hisse satın aldığını açıkladı.

Baron, son on yılın en hızlı büyüyen giyim şirketlerinden birine atıfta bulunarak şirketi “sağlığın lululemonu” olarak adlandırdı.

Baron’un ortaya çıkışından sonra incir hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yükseldi. Barron konuşmadan önce çok az değişen hisseler %13’ten fazla arttı.

Nvidia, zayıf kazanç raporundan sonra düştü

Çip üreticisi Nvidia’nın hisseleri, şirketin analist beklentilerini karşılamayan üç aylık sonuçları bildirmesinin ardından birincil piyasada %4 düştü.

Nvidia, 6.7 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 51 sent kazandı. Analistler, Refinitiv’e göre şirketin 8,10 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,26 dolar kazanç bildirmesini bekliyorlardı.

Nvidia’nın Finans Direktörü Colette Kress analistlerle yaptığı görüşmede, “Dünya çapında makroekonomik karşı rüzgarlar, şirketin oyun ürünlerine yönelik tüketici talebinde ani bir yavaşlamaya yol açtı” dedi.

—Fred Imbert, Jordan Novett

Avrupa piyasaları Jackson Hole’un önünde

Avrupa pazarları Küresel yatırımcılar yatırımın başlamasını beklerken Perşembe günü ilerleyin Federal RezervJackson Hole Ekonomi Sempozyumu.

pan avrupa Stoxx 600. Endeks Tüm ana sektörler ve borsalar pozitif bölgeye girerken kazanımlara öncülük etmek için Çekirdek Kaynaklar %1.2 ekleyerek erken ticarette %0.7 kazanıyor.

Alman ekonomisi, artan enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra enerji kaynaklarına yönelik tehditler arasında resesyon korkularına rağmen Perşembe günü yeni rakamların doğruladığı gibi ikinci çeyrekte beklenmedik bir şekilde büyüdü.

READ  Amazon, 1'e 20 hisse senedi paylaşımı ve 10 milyar dolarlık geri alım duyurdu

– Elliot Smith

CNBC Pro: Goldman Sachs neden FAANG hissesinin kısa olduğunu düşünüyor?

FAANG hisseleri karışık bir ikinci çeyrek kazançları partisi sundu, ancak Goldman Sachs Hemen hemen tüm montaj için satın alma çağrılarını tutar.

Bankaya göre sadece bir hisse satıştır.

Profesyonel aboneler şunları yapabilir: Hikayeyi buradan okuyun.

– Xavier Ong

CNBC Pro: Morgan Stanley ve UBS, durgunlukta bile bu ‘ucuz’ hisse senetlerini tercih ediyor

Resesyon riski artıyor Canaccord GenityTony Dwyer tarafından yönetilen analistler.

22 Ağustos tarihli bir araştırma notuna göre, “Göstergelerimiz, özellikle Fed faiz oranlarını yükseltmeye devam ederse, gelecek yıla girerken artan bir durgunluk potansiyeline işaret ediyor”.

ama göre Morgan Stanley Ve UBSBazı hisse senetleri hala ucuz görünüyor – fiyat yavaşlaması riski olsa bile. İşte tercih ettikleri hisse senetlerinden bazıları.

Profesyonel aboneler şunları yapabilir: Hikayeyi buradan okuyun.

– Xavier Ong

Tesla hissesi bölünmeye gidiyor

Tesla’nın hissesi, pazar kapandıktan sonra Çarşamba günü 3’e 1 bölünecekBu, hissedarların Perşembe günü alım satım başladığında her biri iki yeni hisse alacağı anlamına geliyor.

Otomobil üreticisinin hisseleri Çarşamba günü %0.22 yükseldi. En son hisse bölünmesi, şirketin 4 Ağustos’taki yıllık toplantısında onaylandı.

Hisseyi bölmek, şirketle ilgili temel hiçbir şeyi değiştirmez, ancak bazı perakende yatırımcıların satın almasını daha uygun hale getirebilir.

– Carmen Renick

Kar Tanesi Zıplıyor, Salesforce Düşüyor

Çarşamba günü zilin gönderilmesinden sonra üç aylık kazançlar serbest bırakıldı Bazı havayollarının hisseleri.

kar tanesi Wall Street tahminlerini geçtikten sonra %18’den fazla arttı. satış ekibiÖte yandan, güçlü üç aylık sonuçlar yayınladı, ancak beklenenden daha zayıf üç aylık sonuçlar ve kazançlar ve gelirler konusunda tüm yıl için rehberlik vererek stokunu yaklaşık %7 oranında düşürdü.

– Carmen Renick

Hisse senedi vadeli işlem sözleşmeleri açık

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, normal işlem seansında üç ana ortalamayı da kazandıktan sonra Çarşamba günü yatay bir açılış yaptı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri 8 puan veya %0.02 yükseldi. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri sırasıyla %0,14 ve %0,13 yükseldi.

– Carmen Renick