Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX Çarşamba akşamı Starlink fırlatmayı hedefliyor ve üçüncü Starship uçuşuna hazırlanıyor – Spaceflight Now

SpaceX Çarşamba akşamı Starlink fırlatmayı hedefliyor ve üçüncü Starship uçuşuna hazırlanıyor – Spaceflight Now
Bir Falcon 9 roketi, Starlink 6-44'ün 13 Mart 2024'te NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan fırlatılmasını desteklemeye hazır. Resim: Uzay Uçuşu Şimdi

Güncelleme 19:20 ET: SpaceX, T-0 misyonunun kalkış süresini ayarladı.

SpaceX, Florida ve Teksas'taki iki fırlatma rampası görevine hazırlanmakla meşgul. Perşembe sabahı Starship roketinin üçüncü Entegre Uçuş Testini (IFT-3) başlatmaya hazırlanıyor, ancak bu arada NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden Starlink uydularından oluşan bir takımyıldızı fırlatmayı umuyor.

Starlink 6-44 misyonunun en geç Çarşamba günü saat 21:25 ET'ye (Perşembe günü 0125 UTC) kadar Fırlatma Kompleksi 39A'dan başlatılması planlanıyor. Şu ana kadar 6.000'den fazla Starlink uydusunun fırlatılmasını temsil eden Falcon 9 roketinde 23 uydu bulunuyor.

Spaceflight Now, kalkıştan yaklaşık bir saat önce canlı yayın yapacak.

Bu görevi destekleyen ilk aşama güçlendirici B1062, 19. kez fırlatılacak ve B1058 ve B1061 ile birlikte uçuş lideri olacak. B1058, Canaveral Limanı'na dönüş yolculuğunda imha edildi.

B1062 daha önce iki Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) uydusunu fırlatmıştı; Inspiration4 ve Ax-1 insanlı uçuşlar; Ve 11 Starlink görevi önceki 18 lansman arasında yer alıyor.

Kalkıştan yaklaşık 8,5 dakika sonra B1062, SpaceX'in “A Shortfall of Gravitas” adlı insansız hava aracına inecek. Bu, ASOG'a yapılan 61'inci inişin yanı sıra bir SpaceX aracının bugüne kadarki 284'üncü inişi olacak.

Bu görevden sonra SpaceX 26 kez fırlatılacak. Bu aynı zamanda dünyanın 49. yörüngeye fırlatılışı olacak.

Ufuktaki uzay aracı

Starlink misyonu çalışmaları devam ederken SpaceX, Starship IFT-3 görevinde de sona ulaştı. Çarşamba öğleden sonra geç saatlerde, Federal Havacılık İdaresi (FAA), SpaceX'in Güney Teksas'taki Starbase tesisinden uçuş için bir fırlatma lisansı yayınladı. Destekleyici belgeleri okuyun Burada.

Şu anda açıklanan hedef tarih olan Perşembe sabahı fırlatma için hava durumu tahmini, fırlatma için bir sorun olabilir. Kahire saatiyle sabah 7 civarında (12:00 UTC) sisin yanı sıra havanın da bulutlu olması bekleniyor.

READ  Daily Telescope: Uçan teleskop bazı gezegenler tarafından bombalanıyor

SpaceX'in fırlatma denemeleri için birden fazla yedekleme tarihi var ve bu tarihler şu anda 18 Mart Pazartesi'ye kadar uzanıyor.