Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sürpriz: “Dünya dışı” araç daha tanıdıktı

Sürpriz: “Dünya dışı” araç daha tanıdıktı

Ocak 2014'te Papua Yeni Gine kıyılarına uzaydan bir göktaşı düştü. Bu, meselenin sonu olabilir, ancak birkaç yıl sonra, Harvard Üniversitesi'nde teorik astrofizikçi olan Avi Loeb, bölgenin yakınındaki sismik verilere güvendi, okyanus tabanındaki bir çarpışmanın kalıntılarını aradı ve “dünya dışı teknolojiyi yansıtabilir.” Menşei.”

Dr. Loeb daha önce meslektaşları tarafından çılgın spekülasyon ve sansasyonellikle suçlanmıştı. Geçen sonbaharda Johns Hopkins Üniversitesi'nden gezegen sismologu Benjamin Fernando, yakındaki sismik sinyalleri yeniden inceleyen bir ekibe liderlik etti ve şu sonuca vardı: Dünya dışı varlığın kanıtı yoktuveya ona yakın bir şey.

Salı günü Dr. Fernando bilimsel konferansta verileri ayrıntılı olarak sunacak. Yakın zamanda ekibinin bulduklarını önizlemek için New York Times ile görüştü. Bu röportaj netlik sağlamak amacıyla düzenlendi ve özetlendi.


Herşey nasıl başladı?

2014 yılında bir göktaşı atmosfere girdi ve “patlamaya” neden oldu. Bazen bu meteorlar sismometrelerde duyulur. Avi Loeb, bu göktaşından gelen sismik sinyali bulduğunu ve bunu göktaşı enkazının tam olarak nereye düştüğünü belirlemek için kullandığını söyleyen bir makale yazdı. Buradan bir keşif gezisine çıkıp denizin dibindeki nesneleri topladılar.

Bir makalede Dr. Loeb ve bir ortak yazar, “güçlü sismik sinyalin zamanlamasından” yola çıkarak “ateş topunun yerini okyanusta doğruladıklarını” yazdı. Ama siz sismik bilginin göktaşından gelmediğine karar verdiniz. Sizce neyden geliyordu?

Bir kamyon.

Süper hızlı bir uzaylı kamyonunda olduğu gibi mi?

Hayır, sıradan bir kamyondu, sismografın yanından geçen normal bir kamyona benziyordu. Sismolog olmayan Loeb'in ekibi verileri yanlış anlamış olabilir. Aslında tek yaptıkları bir kamyon bulmaktı.

O kamyon nereye gidiyordu? Samanyolu'nda mı?

hayır hayır hayır. Kamyon Papua Yeni Gine'deki aynı adada seyahat ediyordu. Bu normal bir kara kamyonudur. Teknik olarak bunun Samanyolu'nda olduğunu düşünüyorum!

READ  Yeşil kuyruklu yıldız 50.000 yıl sonra ilk kez Dünya'ya yaklaşacak

Uzaylılar tarafından istila edilmediğimiz sonucuna nasıl vardınız?

Bu etkinliğin gerçekleştiği zamana ait iki haftalık verilere baktık. Loeb'in incelediği sinyallere benzeyen yüzlerce benzer sinyal gördük. Yüzlerce tane varsa hepsi meteor olamaz. Bu yüzlerce sinyalin çoğu gündüz saatlerinde ortaya çıkıyor. Loeb'in ve bizim gördüklerimiz gün içinde pek çok kez oluyor. Bu antropojenik gürültünün bir göstergesidir.

Gürültüyü insan mı yarattı?

Evet.

Sonra baktığı tabelaya baktık, ana yoldan geliyordu. Zaman geçtikçe ana yoldan hastaneye doğru ilerledi, sonra tekrar ana yola döndü. Bu nedenle, verilerin analizi bize, sinyalin büyük olasılıkla ana yoldan sapan, hastanenin yakınındaki sismometreyi geçen ve sonra diğer yöne giden bir kamyondan geldiğini gösteriyor.

Hiç göktaşı yoktu.

Makalenizin sonuç bölümünde, “deniz tabanından ele geçirilen iddia edilen göktaşı parçalarının ateş topuyla hiçbir ilgisinin olmadığına” ve dolayısıyla okyanus tabanından elde edilen malzemenin “çok yüksek derecede güvene sahip olduğunuza” inandığını yazıyorsunuz. muhtemelen sadece Dünya'dan gelen şeyler veya belki de binlerce ton meteoritin bir kısmı her yıl Dünya'ya ulaşıyor. Yani uzaylıların hastanelerimizi istila etmesinden endişelenmemeli miyiz?

Makul bir şekilde haklı çıkacaksınız hayır Uzaylıların hastaneleri istila etmesinden endişe ediliyor.

Bütün bunlardan alınacak en büyük ders nedir?

İki tane var: Birincisi, sismik analiz yapmak istiyorsanız öncelikle bir sismologa danışmanız idealdir. Diğeri ise onların uzaylı olmaması.