Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, donmuş bir vanayı gerekçe göstererek Starship roketinin ilk uçuşunu erteliyor

BOCA CHICA, Teksas, 17 Nisan (Reuters) – Elon Musk’ın SpaceX’i, yeni kompakt Starship yolcu gemisinin ve Super Heavy roketinin merakla beklenen kalkışını, valfin donması nedeniyle geri sayımın son dakikalarında iptal etti ve mürettebatsız test uçuşunu geciktirdi. en az iki gün boyunca.

Özgürlük Anıtı’ndan 394 fit (120 metre) daha yüksek olan iki aşamalı roketin, ilk olarak SpaceX’in Teksas, Boca Chica’daki “Starbase” tesisinden iki saatlik bir fırlatma süresi boyunca fırlatılması planlanmıştı. Sabah 8’de EST’de (1200 GMT) başladı.

Ancak California merkezli havacılık şirketi, canlı bir web yayınında, roketin alt kademe güçlendiricisindeki donmuş bir basınç valfine atıfta bulunarak, planlanan 90 dakikalık uzay yolculuğunu en az 48 saat boyunca temizlediğini duyurdu. Bu, Çarşamba günü görev için uygun bir sonraki fırlatma penceresi yapacaktır.

SpaceX yetkilileri web yayınında, yer ekiplerinin yine de Pazartesi günkü geri sayımın son saniyelerine kadar rokete uçuş öncesi yakıt doldurmaya devam edeceğini ve iptal edilen fırlatma girişimini bir sonrakinin “provasına” çevireceğini söyledi.

Şirketin milyarder kurucusu ve CEO’su Musk, Pazar gecesi Twitter’da özel bir izleyici kitlesine, misyonun Pazartesi günkü lansmanla canlı yayına girmesinden daha fazla yavaşlama şansı olduğunu söyledi.

Gemiyi ilk kez uzaya götürmek, SpaceX’in insanları Ay’a ve sonunda Mars’a döndürme tutkusunda önemli bir dönüm noktası olacak – en azından başlangıçta NASA’nın yakın zamanda başlatılan insanlı uzay uçuşu programı Artemis’in bir parçası olarak.

Başarılı ilk uçuş aynı zamanda Starship Sistemini anında Dünya üzerindeki en güçlü fırlatma aracı olarak sınıflandıracak.

READ  Düzenleyici, Molson Coors'un rakibi birasının tadı su gibi olduğunu söylemeyi bırakması gerektiğini söyledi

Hem alt aşama Super Heavy güçlendiricisi hem de onu uzaya götürecek üst aşama Starship yolcu gemisi, kolay bir iniş için Dünya’ya dönebilen yeniden kullanılabilir bileşenler olarak tasarlandı; bu, SpaceX’in daha küçük Falcon 9 roketi için rutin hale gelen bir manevra. .

Ancak uzaya ilk test uçuşu için hiçbir aşama kurtarılamadı. Bunun yerine, uzay aracının her iki parçası da açılış uçuşunu denize inişle sonlandıracak – uzay aracının üst aşaması, Dünya’dan yaklaşık bir tam yörüngeye ulaştıktan sonra Pasifik Okyanusu’na iniyor.

Yıldız gemisi yolcu gemisi prototipleri, son yıllarda Dünya’nın 6 mil (10 km) yukarısında beş alt uzay uçuşu yaptı, ancak Süper Ağır güçlendirici Dünya’yı hiç terk etmedi.

Şubat ayında SpaceX, roket bir platformun üzerinde dikey olarak yerinde tutulurken, 33 Raptor motorundan 31’ini yaklaşık 10 saniye boyunca ateşleyen bir güçlendirici test yaptı.

FAA daha geçen Cuma günü, tamamen istiflenmiş füze sisteminin ilk test uçuşu için yetki verdi ve uzun zamandır beklenen fırlatma için son bir düzenleyici engeli ortadan kaldırdı.

Bir sonraki fırlatma gösterisinde her şey planlandığı gibi giderse, Raptor’un 33 motorunun tümü aynı anda ateşleyerek uzay aracını Dünya’nın büyük bir bölümünde uçuracak ve ardından atmosfere yeniden girecek ve yaklaşık 90 km/s gibi süpersonik bir hızla Pasifik Okyanusu’na düşecek. (97 km) Kuzey Hawai Adaları kıyılarında.

Super Heavy güçlendiricinin uzay aracından ayrıldıktan sonra Meksika Körfezi’ne dalmadan önce kontrollü dönüş uçuşu gerçekleştirmesi bekleniyor.

Tasarlandığı şekliyle, Starship roketi, NASA’nın Orion adlı yolcu gemisini ayın etrafında ve ötesinde 10 günlük bir yolculuğa göndererek, yörüngeye ilk mürettebatsız yolculuğunu Kasım ayında yapan NASA’nın Uzay Fırlatma Sisteminden (SLS) neredeyse iki kat daha güçlü.

Raporlama, Boca Chica, Teksas’ta Joe Skipper ve Denver’da Joy Roulette tarafından yapıldı. Los Angeles’ta Steve Gorman tarafından yazılan ve ek raporlama; Kurgu, Clarence Fernandez

READ  Wall Street bu haftaki büyük Federal Rezerv toplantısına hazırlanırken Dow vadeli işlemleri 200 puandan fazla düştü

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.