Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Gücünü Dört Kat Arttıran Starlink V2 Mini Uydularını Tanıttı – Ars Technica

Yakınlaştır / SpaceX V2 Mini Starlink uyduları.

UzayX

Artan kapasite sıkışıklığı nedeniyle Starlink hızlarının yavaşlaması nedeniyle SpaceX, bugünkü fırlatmanın önceki sürümlere göre her uydunun dört katı kapasite sağlayan ilk “V2 Mini” uydularını konuşlandıracağını söyledi.

İkinci nesil Starlink uyduları, V2 Mini’leri ve daha büyük V2’yi içerir. SpaceX Starship için tasarlanan daha büyük V2’ler henüz fırlatılmaya tam olarak hazır değil, ancak V2 Mini’ler Falcon 9 roketinin daha küçük, konuşlandırılabilir versiyonları.

SpaceX, dün Ars’a yaptığı açıklamada, “V2 Mini’ler, V2 uydularından daha küçüktür (adı buradan gelir), ancak adın sizi aldatmasına izin vermeyin.” “V2 Mini’ler daha gelişmiş dereceli dizi antenler içeriyor ve ana taşıyıcı için E-bandını kullanıyor, bu da Starlink’in önceki yinelemelere göre uydu başına 4 kata kadar daha fazla kapasite sunmasını sağlayacak.”

SpaceX, her bir V2 Mini uydusunun sağlayabileceği veri miktarını belirtmedi, ancak birinci nesil uyduları, uydu başına toplam 17 ila 23 Gbps’lik bir aşağı bağlantı kapasitesi için tasarlandı. SpaceX’e her bir uydunun V2 Mini kapasitesi ve müşterilerin evlerinde kurulu mevcut kullanıcı istasyonlarının hız artışlarından tam olarak yararlanıp yararlanamayacağı hakkında ayrıntılı bilgi sorduk ve bir yanıt alırsak bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Federal İletişim Komisyonu kısa süre önce SpaceX’e planlanan 30.000 ikinci nesil uydudan 7.500’ünü fırlatması için onay verdi. Geçici olarak bugün için planlanan SpaceX Falcon 9 lansmanı, 21 V2 Minis’i yörüngeye yerleştirecek.

“Uzay hava durumu izlenecek bir öğe, fırlatma penceresi 18:13 ET (23:13 UTC) civarında iki dakika açılıyor… Gerekirse, 28 Şubat Salı günü 1:49 pm ET’de bir yedekleme fırsatı mevcut ( 18:49 UTC),” dedi SpaceX.

Starship hazır olana kadar fırlatılamayan daha büyük V2 uyduları, SpaceX ve T-Mobile’ın Ağustos 2022’de duyurulan bir ortaklıkta kullanacağı bir yetenek olan doğrudan cep telefonlarına sinyal gönderebilecek.

READ  Bilim adamları, uzaylı güneşinin etrafındaki üçüncü kayaları keşfetti

Artan fiyatlar ve veri sınırları nedeniyle Starlink hızları düşüyor

İkinci nesil uyduların geniş bant performansı üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olması için muhtemelen birkaç fırlatma gerekli olacaktır. Starlink’te var Yaklaşık 3.700 birinci nesil uydu yörüngede, ancak daha fazla kullanıcı kaydoldukça hızlar yavaşladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir bölümünde, Starlink isteyenler bir Bekleme listesi.

SpaceX, kapasite sınırlarını yönetmeyi amaçlayan fiyat değişikliklerini zaten uygulamıştır. Starlink geçtiğimiz hafta “sınırlı kapasite” bölgelerindeki konut kullanıcılarına aylık hizmetlerinin fiyatının 110$’dan 120$’a çıkarılacağını, “fazla kapasite” alanlarındaki kullanıcıların ise fiyat indirimi alacağını ve gelecekte yalnızca 90$ ödeyeceğini bildirdi. Starlink ayrıca, herhangi bir ayda 1 TB’ı aşan müşterilerin, ek yüksek hızlı veriler için fazladan ödeme yapmadıkları sürece daha düşük hızlara sahip olduğu yeni bir veri sınırına sahiptir.

Adına rağmen, V2 Mini’ler, her biri yaklaşık 295 kg olan birinci nesil Starlink uydularından daha büyük ve daha ağırdır. Spaceflight Now, “Her bir Starlink V2 Mini uydusu fırlatıldığında yaklaşık 1.760 lb (800 kg) ağırlığındadır ve eski Starlink uydularından neredeyse üç kat daha ağırdır” diyor. adı geçen. “Ayrıca 4,1 metreden geniş bir uzay aracı gövdesiyle çok daha büyük ve fırlatma sırasında Falcon 9 roketi için daha fazla yük dolduruyor.”

Bugün fırlatılması planlanan 21 ikinci nesil uyduyla karşılaştırıldığında, Starlink daha küçük birinci nesil uydularla fırlatma başına yaklaşık 60 uydu yerleştirmeyi başardı.