Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Pazartesi akşamı Starlink misyonuyla Cape Canaveral'dan 175. Falcon 9 uçuşu için geliyor – Spaceflight Now

SpaceX, Pazartesi akşamı Starlink misyonuyla Cape Canaveral'dan 175. Falcon 9 uçuşu için geliyor – Spaceflight Now
Bir Falcon 9 roketi, 25 Mart Pazartesi günü Starlink 6-46 görevinde havalandı. Bu, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundaki Pad 40'tan 175. fırlatma anlamına geliyor. Resim: Michael Caine/Şimdiki Uzay Uçuşu

SpaceX, Pazartesi akşamı Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan 23 Starlink uydusunu taşıyan bir Falcon 9 roketini fırlattı. Bu görev, SpaceX'in çalışma platformundan bugüne kadarki 175. uçuşunu işaret ediyor.

Starlink 6-46 misyonu, Uzay Fırlatma Kompleksi-40'tan (SLC-40) 19:42 EDT'de (2342 UTC) fırlatıldı. Bu aynı zamanda 2024'te Florida'dan başlatılan yirminci görevdi.

Bu görevi destekleyen Falcon 9'un ilk aşama güçlendiricisi, SpaceX'in B1078 filo numarası, sekizinci kez fırlatıldı. Daha önce NASA'nın Crew-6 misyonunu, NASA'nın O3b mPOWER 3 ve 4 uydularını, USSF-124 misyonunu ve dört Starlink uçuşunu başlatmıştı.

Kalkıştan yaklaşık sekiz buçuk dakika sonra B1078, “Yerçekimi Eksikliği” olarak adlandırılan SpaceX insansız hava aracına indi. Bu, ASOG'a bugüne kadar yapılan 62., güçlendiricilerin ise 228. inişiydi.

SpaceX'in Falcon 9 roketinin, yük yükünü üst aşamadan atmasından sonraki anların görüntüsü. Gün batımından sonra fırlatma, bulutun batan güneş tarafından aydınlatılması nedeniyle “denizanası etkisi” olarak adlandırılan etkiyi ortaya çıkardı. Resim: Michael Caine/Şimdiki Uzay Uçuşu

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde astrofizikçi ve gökbilimci olan Jonathan McDowell'in takip ettiği rakamlara göre, SpaceX'in Starlink takımyıldızı yörüngede 5.680 uyduya kadar genişleyecek. Şu ana kadar 6.000'den fazla Starlink uydusu fırlatıldı.

SpaceX, günün erken saatlerinde Texas'ta, Starship roketinin dördüncü Entegre Uçuş Testi (IFT-4) sırasında kullanılacak üst kademe aracı SpaceX 29'un statik atış testini de gerçekleştirdi.

READ  Mars'ta oksijen üreten bir fon olan NASA'nın MOXIE'siyle tanışın