Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sülfürik asitteki karmaşık organik kimya ve Venüs'teki yaşam

Sülfürik asitteki karmaşık organik kimya ve Venüs'teki yaşam

Herhangi bir biçimde dünya dışı yaşam bulmak, gerçekten de insanlık tarihinin en büyük keşiflerinden biri olurdu, ancak onlarca yıl boyunca Mars'ın yüzeyini araştırdıktan ve asteroitler gibi diğer cisimleri araştırdıktan sonra hala herhangi bir kanıt bulamadık. Genel olarak Jüpiter'in uydusu Europa gibi su açısından zengin bir ortamda karbon bazlı yaşam formları aradığımızı varsaysak da, ya karmaşık organik kimya sülfürik asit (H?) ile tamamen uyumluysa?2Bu yüzden4) hidrojen monoksit yerine bir çözücü olarak (H2S)? Bu, son zamanlarda yapılan bir grup çalışmanın arkasındaki dayanak noktasıdır; A Yakın zamanda yayınlanan araştırma makalesi içinde Astrobiyoloji ile [Maxwell D. Seager] Meslektaşları da bu fikre inanıyor.

Önceki çalışmalar, konsantre sülfürik asitte organik kimyanın mümkün olduğunu ve DNA'yı oluşturan adenozin, sitozin, guanin, timin ve urasil dahil DNA bazlarının da çiçek bulutlarında bulunanlara benzer şekilde bu ortamda stabil olduğunu göstermişti. . Atmosfer basıncının yaklaşık bir atmosfer olduğu bir yükseklikte. Bu yeni makaledeYirmi amino asit, normalde Venüs'te bulunan %98 ve %81'lik sülfürik asit konsantrasyonlarına maruz bırakıldı; geri kalanı suydu. Bunlardan 11'i 4 hafta sonra değişmedi ve 9'u saf suda olduğu gibi yan zincirlerinde reaktifti. Yalnızca triptofan kararsız hale geldi, ancak araştırmacıların belirttiği gibi tüm amino asitler de suda stabil değil.

Bu araştırmanın sınırlamaları elbette, karbondioksit gibi diğer gazlardan eser elementlerle çiçek açan bulutlar yerine, konsantre, kirlenmemiş sülfürik asit kullanılarak laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş olmasıdır.2 – ve genellikle bu tür amino asitlerle dolu olduğu gösterilen meteorların sürekli bombardımanı. Gelecekteki araştırmalar, bilim adamlarının gelecek Venüs görevlerinden verileri sabırsızlıkla beklemesine rağmen, bu tür organik kimyayı çalışırken görebilecek daha iyi sensörlerle bu değişkenleri hesaba katacak.

READ  Rekor kıran gama ışını patlaması (BOAT) bilim adamlarını şaşırtmaya devam ediyor