Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, şimdiye kadarki en büyük roketi fırlatmada NASA’yı yenmeyi planlıyor

SpaceX, şimdiye kadarki en büyük roketi fırlatmada NASA'yı yenmeyi planlıyor

SpaceX Super Heavy roketi 33 motordan 11’ini test ediyor – SpaceX Twitter üzerinden

NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ay roketi, 16 Kasım sabahının erken saatlerinde havalanıp 4 milyon kg’lık (8,8 milyon lb) devasa bir itme gücü saldığında resmen şimdiye kadar fırlatılan en güçlü roket oldu. Bu, 3,4 milyon kilogramlık (7,5 milyon pound) itiş gücüyle eski rekor sahibi Apollo dönemi Satürn 5’i rahat bir şekilde yendi.

Ancak SLS bu unvanı uzun süre elinde tutamaz. haddi zatında Space.com raporlarıBu haftanın başlarında SpaceX, tüm motorları çalıştırıldığında kabaca 7,25 milyon kg’dan (16 milyon pound) fazla itme gücü üretecek canavar bir makine olan Brobdingnagian Süper Ağır roketindeki 33 motordan 11’ini başarıyla test etti. SLS’nin iki katıdır. 69 metre (230 ft) yüksekliğindeki Super Heavy, 50 metrelik (164 ft) Starship uzay aracını taşıyan ilk aşama olarak hizmet veriyor. Yıldız Gemisi olarak da bilinen yığının tamamı yaklaşık 40 katlıdır – yine SLS’nin 32 katını gölgede bırakmaktadır.

Elbette SLS’den farklı olarak, Starship henüz fırlatılmadı, ancak motor testi, bu ayın sonlarında gerçekleşebilecek olan roketin ilk mürettebatsız fırlatılması için hazırlanıyor – ancak bunun 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleşmesi daha muhtemel. Ne zaman olursa olsun. Gemi kalkıyor, bu kadar çabuk gelemez. NASA, Amerikan astronotlarını 2026 gibi erken bir tarihte ay yüzeyine geri döndürmeyi amaçlayan Artemis 3 görevi için iniş aracı olarak uzay aracı yığınının üstünü seçti.

Bu arada, NASA’nın SLS sayesinde hızlanan Ay etrafındaki Artemis 1 görevi kesinlikle plana göre ilerliyor. Uzay ajansı tarafından duyurulduğu üzere, bu plandaki son adım, şu anda ay yörüngesinde bulunan uzay aracının motorunu 1 dakika 45 saniye boyunca ateşleyerek nihai kapatma rotasına koymasıyla dün 16:53 ET’de gerçekleşti. 11 Aralık’ta planlanan bir uçuş için eve gitmeden önce ayın üzerinden uçun.

READ  Bilim adamları, akıllara durgunluk veren bir fizik deneyinde 'zamanda çatlaklar' yaratıyor