Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kabus kazına benzeyen yeni keşfedilen bir dinozor

Kabus kazına benzeyen yeni keşfedilen bir dinozor

Yeni keşfedilen bir türün antik bir örneği.

70 küsur-Güney Moğolistan’da milyonlarca yıllık kalıntılar bulundu.
açıklama: Yusik Choi.

Paleontologlar keşfetti 71-Güney Moğolistan’da bir milyon yıllık etobur dinozor Av için yüzmek ve dalmak için yapılmış bir vücuda sahip olduğuna inanıyorlar. Modern bir kuşa çok benzemesine rağmen, aslında kuş olmayan bir dinozordu, bu da muhtemelen yakınsak evrimin bir örneği, bir fenomen olduğu anlamına geliyor. Hangi alakasız yaratıklarda Benzer özellikler gelişir.

dinazor denir natovinatör polydontusveya “çok dişli yüzen balıkçı”. onun son analizi fosilleşmiş kalıntılar gösteriyor Hayvan iki ayaklıydı Ve Dalış için üretildi. Yeni keşfedilen hayvanın tam bir açıklaması is yayınlanan İletişim Biyolojisinde.

“Yarı suda yaşayan dinozorları bulmak, dinozorlarda ekolojik çeşitliliğin çok yüksek olduğu anlamına geliyor.” Seul Ulusal Üniversitesi paleontoloğu ve çalışmanın baş yazarı Yuong-Nam Lee yazdı. Gizmodo’ya gönderilen bir e-postada. 30’dan fazla farklı tetrapod soyu, bağımsız olarak su ekosistemlerini işgal etti. Neden dinozorlar değil? “

Uzun kuyruklu bir su kuşuna benzeyen yeni keşfedilen türün çizimi.

Yeni keşfedilen bir türün illüstrasyonu.
açıklama: Yusik Choi.

Birçok dişine ek olarak, n. polidontus İnce bir vücudu ve uzun bir boynu vardı. kıçtan, Soyu tükenmiş dinozor, modern olan bir kaz veya karabatağa çok benziyor olabilir. Bir dalış kuşu, ama uzun bir kuyruğu var. İskelet eksik – araştırmacılar kafatasını, omurgasını, ön ayaklarını ve bazı arka ayaklarını buldular – ancak hayvanın şekli bulunan kalıntılardan çıkarılabilir.

Lee, “Her bir kaburga sütunu ile ilişkili mafsallı omurlar arasındaki açı, birçok dalış kuşu gibi çok düşüktür, ancak karasal theropodların aksine” dedi. “Mevcut dalış kuşlarından bazıları-alkidler ve flakrokoroksitler gibi.Ayrıca geriye doğru uzanan kaburgalara sahiptir. Bu hayvanlarda, arkaya doğru yönlendirilmiş kaburgalar, vücudu daha akıcı hale getirerek yüzmeye yardımcı olur.

Lee ekibi umut ediyor Diyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek için kuşun midesinin içindekileri bulabilirler. Bu tür bir keşif emsalsiz değildir. geçen yıl, Paleontologlar bulundu bu Turducken’in fosilleşmiş deniz eşdeğeri modern Almanya’da.

Ayrıca geçen yıl, yeni araştırmanın arkasında aynı araştırmacıların birçoğundan oluşan farklı bir ekip vardı. Moğolistan’da aynı bölgeden zırhlı bir ankilozor keşfettiğini duyurdu. onlar ki sanırım Ankilozorların tehdit edildiklerinde savunma hendekleri kazmış olabileceği, çok fazla Modern boynuzlu kertenkeleler gibi.

Bu fikirleri daha iyi test etmek için daha fazla fosil bulunması gerekiyor, ancak birlikte ele alındığında, fosiller Kretase dönemindeki biyolojik çeşitliliğin dinamiklerini gösteriyor.

Devamı: Paleontologlar, Kuzey Kutbu yakınında yuva yapan dinozorların kanıtlarını keşfettiler

READ  Odysseus Ay'a iniş aracı evin uzaydan ilk görüntülerini geri gönderdi