Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Starship aracının başarılı bir statik fırlatmasını gerçekleştiriyor

SpaceX, Starship aracının başarılı bir statik fırlatmasını gerçekleştiriyor

SpaceX, Starship programıyla hızla ilerliyor. Beşinci görevi gerçekleştirecek uzay aracının ilk statik fırlatılışını gerçekleştirdiler.

Altı Raptor motorunun tamamını kullanan Starship 30, test kampanyasına başladı. Şirket, muhtemelen bir ay kadar bir süre içinde dördüncü Starship uçuşunu gerçekleştirmek için Federal Havacılık İdaresi’nin onayını bekliyor.

6 motor, 3 deniz seviyesi Raptor ve 3 vakumlu Raptor, kapanmadan önce yaklaşık 4 saniye çalıştı. Bu, SpaceX’in üretim sahasının yukarısındaki Massey Test Sahasına yeni bir alev hendeği ve mobil test platformu eklemesinin ardından bir Starship aracının fırlatma sahasında meydana gelen son sabit yangın olabilir.

Uçuş 4 planlandığı gibi giderse, Super Heavy Booster 12 ile birlikte Starship 30, Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) hızlandırılmış onay alması ve fırlatma alanının hazır olması durumunda bir ay içinde uçabilecek. Booster 12 halihazırda iki soğuğa dayanıklılık testinden geçmiştir.

SpaceX, Starbase’in başka yerlerinde fırlatma rampasını test etmeye devam ediyor ve en son olarak Süper Ağır Güçlendiriciyi yakalamak için kullanılacak çubuk kollarının hızını test ediyor. Son test şimdiye kadar kapattıkları en hızlı testti ancak güvenli balıkçılığı sağlamak için daha fazla iyileştirme yapacak gibi görünüyor.

SpaceX ayrıca Super Heavy Booster 13 üzerinde iki soğuk direnç testi gerçekleştirerek, gökyüzüne çıkmak için sırasını bekleyen bir araç daha ekledi.

Ay ilerledikçe Super Heavy Booster 11 ve Starship 29’un istiflenmek ve ıslak bir provadan geçmek üzere fırlatma alanına geri döndüğünü görmeliyiz. Her şey yolunda giderse SpaceX’in fırlatma işlemi için yalnızca FAA onayını beklemesi gerekecek.

Dördüncü gezinin ne zaman gerçekleşeceğini düşünüyorsunuz ve üçüncü geziden daha fazlasını başarabilecek misiniz?

READ  Uzay çöpü ayın uzak tarafına çarpıyor ve büyük bir kratere neden oluyor | ay

Sorularınız veya yorumlarınız mı var? [email protected] adresinden bana e-posta gönderin veya tweet atın @RDAnglePhoto.

SpaceX, Starship aracının başarılı bir statik fırlatmasını gerçekleştiriyor